Olemme muuttamassa kesällä Joensuuhun ja olisi kiva tietää mitä asuinalueita suosittelisitte lapsiperheelle,jossa sekä päiväkoti,-että kouluikäisiä lapsia.Myös jotain päiväkodeista ja kouluista olisi kiva tietää.
Muutto edessä
...
252001
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
kunnes selviää että minne syanidi myrkyn vaikutus ulottuu, kysymyksessä on Suomen historian suurin ympäristöön kohdistuva katastrofi, tulee vaikuttamaan pitkään aluella oleviin ihmisiin ja luontoon, pitkällä aikavälillä myös asuntojen hintoihin, kukapa haluaisi asua syanidi myrkytetyllä alueella ja vielä lasten kanssa.
Suomessa on satamäärin vanhoja saha-alueita joissa käytettiin puun kyllästyksessä ties mitä myrkkyjä ja kaikki syydettiin suoraan maaperään, muistanet myös nykyisin jo lähes kokonaisuudessaan putsatun lievestuoreen lipeäaltaan..
Ja toisaalta eipä tuossa Raatekankaalla juurikaan ole omakotitaloja ole :)
Omia mielipiteitä voi olla erilaisia, mutta yleisen käsityksen vahvistavat mm. Karjalainen ja Karjalan Heili -lehdissä julkaistut artikkelit kaupunginosista. Itse pystyn olemaan puolueeton ja tunnen jokaisen kaupunginosan keskivertoa paremmin. Alueen arvostelu muodostetaan myös asuntojen hinnan perusteella ja lisätietona voidaan tarkastella sitä, kuinka paljon vuokra-asuntoja alue sisältää.
Niinivaaraa on pidetty rikkaimpien alueena, mutta tilastojen mukaan Hukanhauta veti vielä pidemmän korren varallisuutta tutkittaessa. Sekä Hukanhauta että Niinivaara ovat siis arvostettuja aleita ja rehellisesti sanottuna niitä parhaita paikkoja asua, jos ei halua keskustassa asua. Niin ja näissä kaupunginosissa ei ole mitään levottomia katuja, joista joku kirjoitti... Hukanhaudan keskeltäkään ei muuten ole kuin 3 km keskustaan, mahdollinen autottomuus ei ole mikään este sen kummemmin kuin muidenkaan kaupunginosien kohdalla.
Myös uudistuva Penttilä parantaa mainettaan, jonka pilasi 90-luvun skiniuutisointi. Keskellä Penttilää sijaitseva Mäntylän seutu on nykyisin melko rauhallista, mutta toki ammattikoulu opiskelija-asuntoloineen näkyy vieläkin hieman slummimaisena. Vehkalahden tiheäksi rakennetun omakotitaloalueen vetonaula lienee järven läheisyys, joen rantaan puolestaan kohoaa kerrostaloa kuin sieniä (Taivaanranta).
Perinteisesti arvostettu on ollut myös Linnunlahti, mutta se koostuu oikeastaan lähes täysin vanhoista ok-taloista. Samoin Kanervalan ja Siihtalan alueet, hyvämaineisia nekin.
Karsikkokin on ihan hyvä paikka. Sen sijaan Rantakylä ja Utra... Vaikka tilanne on välillä parempi kuin menneiden vuosikymmynien pahimpina aikoina, niin missään nimessä nämä eivät takaa samanlaista rauhaa kuin paremmat Joensuun alueet. Poliisin tehtäväilmoituksista merkittävä osa suuntautuu Rantakylän seudulle, olivatpa nämä sitten varkauksia (autoja ja polkupyöriä ei ulos suositella jätettäväksi, vaikka olisi vartioitu piha, näin kertoo alueella työskentelevä vahtimestarikin...), tai niitä puukko- ja ampumatapauksia mitä lehdissä riittää... Noljakka on samantapainen vuokra-asuntojen mekka, mutta jokseenkin rauhallisempi ilmeisesti sentään. Marjala osittain kauniimmin tehtyä aluetta Noljakan jatkona, mutta vielä kauempana keskustasta.
Kaikkia alueita ei vielä ole mainittukaan. Mutta jokainen Joensuun alue on asumiskelpoinen, lähinnä rahasyistä jotkut joutuvat tekemään valintoja... Verrattaessa esim. täsmälleen samanlaisia asuntoja Rantakylässä ja Hukanhaudassa, ero on samanlainen kuin käytetyn Fiatin ja Toyotan välillä, jälkimmäisen arvo voi olla tuplasti korkeampi vaikka uuden hinta ja muut tiedot olisivat olleet yhtäläisiä.
Vastauksena kysyjän alkuperäiseen viestiin, suositten:
-VARAUKSETTA: Hukanhauta, Niinivaara
-VARAUKSIN: Keskusta, Karsikko, Linnunlahti
Kyllä vähän mietityttää tuo myrkkypäästö, miten luulette sen vaikuttavan asuntojen hintoihin ja ennenkaikkea ympäristövaikutuksiltaan, jonnekkinhan nuo myrkyt laskeutuivat ja tullevat vaikuttamaan luontoon pitkään, taidetaan vielä miettiä tuota muuttamista, onhan Suomessa muitakin paikkoja.
Heko heko taas. Kannattaa lukea uutisensa ihan muualta kuin täältä teinien mekastuspalstalta. Senkin trolli nro 283546.
tänne niitä lukemaan? taidat olla itse heko heko
No tietenkin olen, kuten kaikki muutkin Suomi24:n käyttäjät (tai no joillakin alueilla voi olla 20% virallisesti aikuisia, mutta heistäkin henkisesti vain pari prosenttia korkeintaan).
Hukanhaudallahan puukotettiin paikallisessa vuokraslummissa asuva hengiltä. Samoin on tehty Utrassa, Rantakylässä, Keskustassa taasen tapellaan joka viikonloppu..Marjalasta piti tulla oikein idylli, vaan suuressa viisaudessaan laitettiin muutama vuokrakerrostalo ja se siitä idyllistä.
Vehkalahtihan on savista peltoa ja talot kiinni toisissaan kuin postimerkit konsa, Penttilän saha-alueen kunnostustyö tulevaisuudessa vie kaiken rauhan vuosiksi kun saastuneet saha alueen maat roijataan pois.
Se erohan Hukanhaudan ja Rantakylän osakehuoneistojen hinnoissa on että hyviä palveluita ja hyviä julkisenliikenteen palveluita kirjastoa, uimahallia, kuntosaleja, apteekkia, terveyspalveluita tarvitseva ja hakeva saa Rantakylästä lattiasta kattoon remontoituja perheasuntoja satkulla, ja sillä rahalla saa peruskuntoisen rötiskön Hukanhaudalta..
Rantakyläähän kehitetään varsin voimaperäisesti S-Market Utrantien ja Pataluodonkadun kulmaan, eiköpä Taskinen rakentele ne kerrostalotkin.. NCC tehnyt jo aiesopimuksen kaupungin kanssa vanhan ostarin saneerauksesta..nämä esimerkkinä tulevat nostamaan arvostusta sekä hintaa.. eli nyt ostoksille :) On kouluja päiväkoteja.. ja tuurijuoppoja alkoholisteja ihan samoin kuin joka puolella Joensuuta.
Vaan kun muistetaan LEHMO sekä JYRI unohtamatta Kontiolahtea ollaankin eri planeetalla uusia alueita joissa nimenomaan lapsiperheille sitä mitä kaivataan.
Joitain tuhansia perheitä haastatelleena, pitkään jossain asuneet ovat sitä mieltä että eivät omasta kolkasta muuta kuin hautuumaalle.
Ja eikös tuossa muutama kymmenen vuotta sitten Mutala ollut ihan kamalassa maineessa, siellä oli pimeänviinan myyjiä, kortti porukoita, oli tappeluita.. vaan aika parantaa...Nyt oikeinkin haluttua aluetta.
Joten todettakoon että helmiä löytyy ihan joka kolkasta lapsiperheille.
Kouluista taitaa olla vain Noljakka ja Utra jotka eivät vielä ole "homekouluja". Molemmissa kaupunginosissa on kivat omakotitaloalueet, joskin on sitten niitä "vuokrakolhoosejakin"....Utrankin perällä (kirkon takana lähellä jokea) rauhallinen omakotitaloalue ja asustelee myös ns. tavallisia lapsiperheitä...varmaan päiväkotikin pieni ja viihtyisä..... Onhan näitä Karsikko, Niinivaara, Linnunlahti ja Mutala.... Tehkäähän kunnon katselmus ennekuin muutatte, katselkaa koulut ja päiväkodit ja myös asuntoalueet rauhassa...ihan ajan kanssa..
pahempi "onkelma", saapas nähdä miten alkaa lapset kouluissa oireilemaan jos tuota lukkotehtaan myrkkyä on päässyt niille alueille missä kouluja on, ja se on kyllä aika todennäköistä että laskeuma olisi laajalla alueella, tuon myrkyn rinnalla homekkin on herkkua.
...vastauksista.kyllähän noi lukkotehtaan myrkyt pisti miettimään, mutta ei taida olla muita vaihtoehtoja kuin muuttaminen sinne myrkkyjen sekaan, koska miehen työn perässä mennään.
Kontiolahdesta Lehmon ja Kylmänojan alueelta löytyy rauhalliset lähiöt 4-8km:n sisältä Joensuun torilta, kyseisillä alueilla on molemmissa uudehkot koulurakennukset ja hyvät päivähoitopaikat pienimmille.
Asunnot ovat halvempia kuin kaupungissa ja jos nyt rupesi myrkyt pelottamaan, niin ei syytä huoleen tuuli puhalsi Kontiolahdesta poispäin kyseisen tapahtuman aikaan.
Höpö höpö jälleen kerran. Sama kirjoittaja kirjoittaa aloituksen ja vastauksia itselleen. Todellisuudessa pitää olla 30 x kertaa simpanssia tyhmempi homo sapiens -yksilö, jos välittäisi kyseisestä tapahtumasta tuossa mielessä.
sinähän sen tiedät...
Niin tiedänkin. Nyt olen kirjoittanut 14 kertaa tähän ketjuun ja monta monta kertaa muihin! Mukamas vaarallisesta ympäristökatastrofista ja sitten välillä tietysti heitän järjen ääntäkin mukaan, etteivät epäilykset herää!
asuinalueella asuu todennäköisesti samanlaisia lapsiperheitä kuin omanne on eli ei kun sekaan vain kun sopiva asunto löytyy.tietysti jos kysymys on nyt siitä että pidätte itseänne parempana kuin tällainen tavan tallaaja niin sitä muuttoa kannattaa suunnitella sitten jo tarkemmin niinkuin kysymyksestä päätellen teettekin.no toivottavasti löydätte etsimänne.
..todellakaan pidä itseämme sen parempana.Tavallisia tallaajia ollaan mekin.Koko kaupunki/Pohjois-Karjala vaan on ihan vieras meille,joten olisi vaan kiva saada vähän(asiallista) tietoa millaiseen kaupunkiin on muuttamassa.Lehmokin on mahdollinen vaihtoehto.Ainakin tämänhetkisessä kotikaupungissamme on eroja asuinalueissa ja päiväkodeissa.Kiitos muutamasta hyvin asiallisesta vastauksesta joita sain.
Rantakylä on kunnollinen paikka asua
Palveluja on ja luontoa riittää.Perustelepa sinä
vuokralla asujia arvosteleva miksi uskot omakotia-alueet paremmiksi?
Kauheimmat rikosjututkin on viime aikoina tehty
"kunnon omakotitaloissa,hyvien perheiden sisällä".
siellä on paljon lapsiperheitä ja virikkeitä. On luontoa, raitista ilmaa ja maaperässä paljon dementiaa ehkäisevää kromia....
paljon riippuu omista prioriteeteistä:
-missä itse töissä
-haluaako käyttää auton päivittäin
-haluaako omakotitalon
-minkäikäiset lapset
Jos haluaa uuden omakotitalon, joutuu/saa asua kauempana keskustasta, mutta sekin on pienessä kaupungissa yleensä paljon lähempänä kuin jos asuisi Helsingissä esim. Viikissä tai vastaavassa paikassa.
Ota Joensuun kartta ja mittaa etäisyyksiä.
Jos haluat vanhan talon, muuta Linnunlahteen tai Kanervalaan. Myös Karsikosta, Niinivaaralta tai Hukanhaudalta löytyy vanhempia taloja, tosin sieltä myös uusia.
Varteenotettava vaihtoehto olisi myös muuttaa keskustaan ja asua siellä jonkun aikaa ja katsella ihan paikan päältä omaa vaihtoehtoa.
syaniitti myrkky asuntojen hintoihin ja muihin, sitähän tais pöllähtee aikamoinen miärä ja muahan se lakskeutui, sehän onpi kauhia myrkky, kuulemma tappava sellainen, lukekaappas tuota syaniitti varoitusta missä assiiantuntijjat siitä kertoopi.
Kerronpa kuule sinulle kaheli, miten se vaikuttaa: EI YHTÄÄN MITENKÄÄN. Muutan välittömästi Joensuuhun ja koko suku muuttaa mukana, 23 henkilöä. Siinäs sätkyilet, häiriintynyt.
Hommaa koti perheellesi Lehmosta.
Lehmosta alkaa löytyä edukkaasti asuntoja, kannattaa tinkiä