Paniikki, paniikki. Muslimit on niin outoja. Islamin tavat ja moskeijat ovat meille niin outoja. Emme voi kestää taloudellisesti emmekä sosiaalisesti sitä, että joku saa kouluissamme muuta kuin luterilaista uskonopetusta.
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsinki hyväksyi venäläisen sipulikirkon/1135243169922
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsinki hyväksyi venäläisen sipulikirkon/1135243169922
Vastaukset 2
Vanhimmat
kun nassukoilla on yhteinen kieli sipulikirkon kanssa, niin ei Mestari tietenkään käskenyt aloittaa vihaspämmäystä. Mutta sus siunatkoon jos kyseessä olisi ollut muslimit ja moskeija. Mestari kun ei puhu arabiaa, eikä muita vääriä kieliä. Siksi moskeijat ovat vääränlaisia palvontapaikkoja.
Outoja ovat, eivätkä tule tutummiksi, elleivät itse halua tuoda oman elämänsä tärkeitä ja kantavia asioita tutuiksi meille vääräuskoisille. Tämän uskontokunnan edustajat eivät koe asiakseen tuoda omaa uskoaan tunnetuksi meidän vääräuskoisten keskuuteen. Silti he vaativat meitä hyväksymään uskontonsa ja sen vihamieliset maailmanvalloirukseen tähtäävät hankkeensa. Miksi sinun ja minun pitäisi hyväksyä se, että joku muu uskonto pyhällä määräyksellä pyrkii tuhoamaan meidän oman uskontomme. Kerron sinulle miksi. Me kristinoppia tunnustavat ihmiset olemme kasvatetut suvaitsevaisuuteen ja armonuskoon, joka muka pelastaa meidät lopun tullessa. Nämä valloittajat taas uskovat tuhoamiseen ja hävittämiseen, johon koraani heitä käskee. Siinä "taistelussa" on vain yksi häviäjä: kristinusko hävitetään Euroopasta alle sadassa vuodessa. Syynä tähän on lapsellinen luottamus ihmisen hyvyyteen ja Jumalan pelastavaan toimintaan. Se, joka ymmärtää katsella ympärilleen, tajuaa, että kristinuskon aika Euroopassa on päättymässä lopulliseen exodukseen.