Keskustaoppia valtakuntaan

Seppo Ilmarinen

Jotta Keskusta ei menettäisi asemiaan Suomen poliittisessa kentässä, sen pitäisi ryhtyä kouluttamaan keskustalaisia. Nythän maakuntakorkeakoulut kouluttavat vain kokoomuslaisia ja ammattikoulut kommunisteja, jos niitäkään. Keskustalta puuttuu jälkikasvun turvaava koulutusorganisaatio. Siksi maahan pitäisi perustaa yliopistotasoista keskustalaista opetusta, oikeastaan tutkimusta. Kukaanhan ei oikeastaan edes tiedä, mitä keskustalaisuus on.

8

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskustaopisto???

      Miten ihmeessä lukutaidottomia laiskannotkeita maatilojen tyttöjä ja poikia voisi opettaa? Opiskeluun vaaditaan luku- ja kirjoitustaito.

      • Seppo Ilmarinen

        Samanlaisilla satsauksilla kuin mitä esimerkiksi porvarin jälkikasvulle järjestetään oppii jopa kameli lukemaan. Toki tähän keskustalaiseen koulutukseen pitää saada julkista tukea, koska keskustalaisuus on maan tasapuolisen kehittämisen kannalta tärkeä asia.


      • Nimetön.
        Seppo Ilmarinen kirjoitti:

        Samanlaisilla satsauksilla kuin mitä esimerkiksi porvarin jälkikasvulle järjestetään oppii jopa kameli lukemaan. Toki tähän keskustalaiseen koulutukseen pitää saada julkista tukea, koska keskustalaisuus on maan tasapuolisen kehittämisen kannalta tärkeä asia.

        Olipa avaus niin kuin sadanvuoden takaa, vai on koulutus puoluekannan mukaan?
        Tämän päivän nuoret ovat hyvin koulutettuja vanhempien tai omasta puoluekannasta riippumatta.
        Kokoomus ja Vanhanenkin haluaisi varmaan että ne saisivat koulutusta jolla on rahaa, niin kuin oman nuoruutenikin aikaan oli.


      • Seppo Ilmarinen
        Nimetön. kirjoitti:

        Olipa avaus niin kuin sadanvuoden takaa, vai on koulutus puoluekannan mukaan?
        Tämän päivän nuoret ovat hyvin koulutettuja vanhempien tai omasta puoluekannasta riippumatta.
        Kokoomus ja Vanhanenkin haluaisi varmaan että ne saisivat koulutusta jolla on rahaa, niin kuin oman nuoruutenikin aikaan oli.

        Koulutus menee puoluekannan mukaan. Työläisperheistä harvemmin lähdetään opintielle. Ja korkeakoulu valmentaa nimenomaan kokkarityöhön.


    • osoitti toteen sen

      Demarit ovat keskimääräistä tyhmenpiä.

      • Seppo Ilmarinen

        Tokipa niitä pöytälaatikkotutkimuksia aina silloin tällöin putkahtelee. Olen jopa kuullut tutkimuksista, joiden mukaan yhteiskunta voidaan jakaa älynperusteella ylä- ja alaluokkaan.

        Nythän äly on vain rahakkaimman luokan määrittelemä. Mielestäni älyn määritelmän pitäisi sisältää myös tekemisen taito, ei pelkästään mielikuvittelun.


    • Juri

      1960 -luvulla Maalaisliiton (nyk. Kepuli) vaalimainoksessa oli kuvattuna päällekkäin Lakikirja, Raamattu ja joiden päällä kämmen. Alla teksti: Näihin luottaa Maalaisliitto.
      Mihin Kepu nykyään luottaa muuhun kuin Illuminatiin ja Bilderberg -salaseuran päätöksiin?

      • Seppo Ilmarinen

        Siksipä tässä ehdottelen, että asialle täytyisi tehdä jotakin. Santeri Alkion ajoistakin on jo vierähtänyt, ja monen puolueen politiikka vaikuttaa enemmän tai vähemmän rusinoiden poiminnalta.

        Kapitalisteilla jo kommunisteilla on suhteellsen selkeä oppi takanaan. Keskusta kuuleman mukaan on porvarillinen puolue, mutta miten se sitten eroaa esimerkiksi Kokoomuksesta? Entä miten köyhän asia käy yhteen oikeistolaisen opin kanssa? Kas siinä enemmän kuin pulma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe