Oletteko törmänneet paikkoihin, joista navigaattori ilmoittaa, että reittiä ei voida laskea. Itse yritin navigoida Kohteeseen: Ylöjärvi, Takamaantie 24 (tai mikä tahansa numero)jolloin navigaattori ei pysty laskemaan reittiä. Tarkempi tarkastelu navigaattorista osoittaa, että tielle ei pääse mistään kääntymään. Todellisuudessa tielle pääsee molemmista päistä. Kuruntien ja Takamaantien risteyksessä on merkittynä liikenneympyrä, mutta siihen ei pysty itse tekemään korjauksia, ainoastaan raportoimaan virheestä.
Navigaattorini on TomTom Go730 ja viimeisimmät kartat on ladattuna.
TomTom Karttavirheistä
15
1780
Vastaukset
- xxyyxx
Kokeilin hakea osoitteen tomppa onella, jonka karttaversio on v.705.1485. One tunnisti ja muodosti reitin osoitteeseen.
- löytyy
Kyllä mun Tom Tom One löytää tuon osoitteen, minulla on karttana Scandinavia v710.1571, reilun vuoden ikäinen karttaversio.
- 930 versio
uusilla kartoilla ei pysty laskemaan reittiä ym. osoitteeseen.
- gsdsgs
kyllä sinne pääsee kääntymään mutta tie on osittain merkitty ei autoille sopivaksi, sen pystyy korjaamaan kartankorjaustoiminnolla avaamalla sen autoille....
- GoGo730
Karttakorjaus toiminto ei anna tehdä liikenneympyrään (Kuruntie/Takamaantie) muutoksia, eli ei onnistu ! Toisesta suunnasta takamaantietä muutoksen pystyy kyllä tekemään, mutta kun täytyisi tuolta liikenneympyrästä päästä.
- 89877
GoGo730 kirjoitti:
Karttakorjaus toiminto ei anna tehdä liikenneympyrään (Kuruntie/Takamaantie) muutoksia, eli ei onnistu ! Toisesta suunnasta takamaantietä muutoksen pystyy kyllä tekemään, mutta kun täytyisi tuolta liikenneympyrästä päästä.
ei mulla siinä ympyrässä ole mitää ajokieltoa, ainut on lyhyt pätkä keskellä ko. tietä oleva osa
- fasa
89877 kirjoitti:
ei mulla siinä ympyrässä ole mitää ajokieltoa, ainut on lyhyt pätkä keskellä ko. tietä oleva osa
ja karttaversio on 815.2003
- löytyy
ainakin keski-suomen sorateille tomppa laskee tosi pienen nopeuden n. 20 km/h pystyykä tätä muuttamaan vaikka 60 tai 70 km/h nopeudeksi, sallittuhan olisi 80 km/h, mutta keskinopeus taitaa olla n. 60 km/h. Tästä jhtuu sitten että nopein reitti ei ole juuri koskaan järkevin. Ja lyhin menee jo sitten liian pieniä teitä pitkin.
- GoGo730
Kyllähän näissä Go laitteissa pystyy tekemään nopeusrajoitusten korjauksia, mutta eipä niillä tunnu olevan mitään merkitystä reitin laskennassa.
Eräällä reitillä kun valitsen nopeimman vaihtoehdon, ajattaa laite pikkuteitä, joita en haluaisi käyttää. Kokeeksi muutin niiden nopeudeksi 20km/h ja testasin uudelleen ja edelleen on muka nopein reitti, eli tällä nopeusrajoituksen muutoksella ei nähtävästi ole muuta merkitystä kuin näytössä näkyvään nopeusrajoitukseen.
- vision
tom tomissa on kartat aivan per.... garminin laitteissa paremmat. tomtom one 3rd ei tunnista uusimmillakaan kartoilla kaikkia vanhojakaan teitä. vaihdoin garminiin ja homma toimii...eli se niistä tomtom narrigaattoreista.
- sumu2
Tom tomin kartat ovat aivan älyttömän hintaisia, kannattaa harkita mitä hankkii.
Itse ostin kartat netistä kun lataus ei ensimmäisellä maksulla onnistunut tein uudestaan, no se tuli sitten kahteen kertaan.
Asiakas palvelussa näkevät että on maksettu tuplasti mutta esimies sanoo ettei hyvitetä. - Gulf
sumu2 kirjoitti:
Tom tomin kartat ovat aivan älyttömän hintaisia, kannattaa harkita mitä hankkii.
Itse ostin kartat netistä kun lataus ei ensimmäisellä maksulla onnistunut tein uudestaan, no se tuli sitten kahteen kertaan.
Asiakas palvelussa näkevät että on maksettu tuplasti mutta esimies sanoo ettei hyvitetä.Tyhmyydestä sakoitetaan. Jos katsoisit ohjeista niin huomaisit, ettei se lataus tarvitse tapahtua heti maksun jälkeen ja kartta löytyy ladattavien listalta vaikka sen lataus olisi epäonnistunutkin. Ihan oikein että 'sakottavat' tyhmiä kun eivät viitsi yhtään lukea ohjeita ;)
Ja mitä tulee karttojen hintoihin niin TomTomeihin sentään saa karttoja - toisin kuin moneen muuhun naviin.
- virhe?
http://maps.google.fi/?q=Ylöjärvi, Takamaantie 24
tele atlaksen karttapohjassa taitaa olla jotain häröä. vai onko tuo muka oikeasti yksisuuntainen tie? - missä olen??
Onko olemassa palvelua johon voi ilmoittaa navin karttavirheet?
Paikassa jossa asun navi ilmoittaa tälle ko. tielle käännyttäessä väärän tien nimen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1072082
Katso: Ohhoh! Miina Äkkijyrkkä sai käskyn lähteä pois Farmi-kuvauksista -Kommentoi asiaa: "En ole.."
Tämä oli shokkiyllätys. Oliko tässä kyse tosiaan siitä, että Äkkijyrkkä sanoi asioita suoraan vai mistä.... Tsemppiä, Mi561956- 151895
Kyllä poisto toimii
Esitin illan suussa kysymyksen, joka koska palstalla riehuvaa häirikköä ja tiedustelin, eikö sitä saa julistettua pannaa191677"Joka miekkaan tarttuu, se siihen hukkuu"..
"Joka miekkaan tarttuu, se siihen hukkuu".. Näin puhui jo aikoinaan Jeesus, kun yksi hänen opetuslapsistaan löi miekalla201598Haluan jutella kanssasi Nainen
Olisiko jo aika tavata ja avata tunteemme...On niin paljon asioita joihin molemmat ehkä haluaisimme saada vastaukset...O121398Haluan tavata Sinut Rakkaani.
Olen valmis Kaikkeen kanssasi...Tulisitko vastaa Rakkaani...Olen todella valmistautunut tulevaan ja miettinyt tulevaisuu261340Poliisiauto Omasp:n edessä parkissa
Poliisiauto oli parkissa monta tuntia Seinäjoen konttorin edessä tänään. Haettiinko joku tai jotain pankista tutkittavak111326Onko mies niin,
että sinulle ei riitä yksi nainen? Minulle suhde tarkoittaa sitoutumista, tosin eihän se vankila saa olla kummallekaan.151311Kristityt "pyhät"
Painukaa helvettiin, mä tulen sinne kans. Luetaan sitten raamattua niin Saatanallisesti. Ehkä Piru osaa opetta?!.61262