Jotenkin on viime aikoina vaikuttanut siltä, että Keskusta korostaa politiikassaan positiivisia asioista ja vaikenee negatiivisista asioista.
Esimerkiksi talouskriisiä alussa vähäteltiin ja sitten pahoiteltiin. Nokian mahdollisesta yhteydestä sähköpostinurkkimislakiin ei olla kuultukaan. Kovin neutraalia kannanottoa Keskustassa nykyään.
Odottaisin enemmän näkemystä ja mielipidettä. Todellisten negatiivisten asioiden ja kysymysten esiintuomista ja niihin ratkaisuehdotusten sorvaamista. Ei sitä kaikessa hiljaisuudessa valmistelua.
Jo viime keväänä tuleva presidentti Sauli Niinistö varoitti että olemme laman kynnyksellä. Keskusta totesi, että talous on suht ennallaan ja tässä nyt ei mitään isompia tule tapahtumaan. Kun lama sitten rysähti päälle, pahoiteltiin että näin kävi, ja eihän se suomalaisista johdu vaan maailmantaloudesta.
Selitysten kuuntelun aika alkaa olla ohi.
Nyt on aika tehdä, toimia, uskoa, toivoa ja puhua suoraan. Se on tässä maassa ainoa tapa ansaita kansan luottamus. Jaarittelu ja hyssyttely on menneen ajan politiikkaa. Keskustalla on vielä kylvöt kesken kun toiset jo korjaa satoa.
Keskustalla kylvöt kesken?
Sadonkorjuun aikana
2
60
Vastaukset
- se on näillä
uuninpankkomiehillä.
- Seppo Ilmarinen
Jopa kaikki rahavallan edustamat lehdet tietävät kertoa Nokian edesottamuksista.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/48638-nokian-nootti-lex-nokia-tai-lahdemme
Myös maanviljelykseen pitäisi perehtyä tarkemmin, ettei nyt vallan päättömiä kysele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2585230Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204241- 604101
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363647- 513600
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413405Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv192763Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202606- 232536
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo652417