Salminen- Perussuomalaiset

Arto Hirvonen

Perussuomalaisten taustavaikuttajana olen tyytyväinen Perussuomalaisten menettelystä ja taitavasta osaamisesta Kotkan kaupunginvaltuustossa. Tiesin ensimmäisen kokouksen olevan ratkaisevan tärkeän Perussuomalaisten valtuustoryhmälle. Ollimmehan sopineet aloitteiden teosta kaikkien osalta kukin erikseen. Tapaus Kervinen oli pyörinyt koko vaalitaistelun ajan esillä ja olimme luvanneet viedä asian eteenpäin.

Siksi kuumeisesti piti löytää sellainen menettelytapa ennen valtuusto aloitteiden tukemista, että esitämme asiamme valtuustossa ilman äänestyksiä. Taustavaikuttajana minun piti kuumeisesti miettiä miten ryhmämme tuleen esiintyä uskottavasti ilman äänestyksiä. Menin ennen kokousta tekemään ajatustyötä ”ranttelle” polttopuita sahaamaan, jolloin aivoille jäi aikaa ajatella valtuuston asioiden kulkua miten Perussuomalaiset esiintyvät valtuustossa.

Juho oli ryhmänjohtajien hampaissa kuin hyeenat vaanimassa Perussuomalaisten tekemää esitystä Salmisen kaupunginhallituksen puheenjohtajan paikan siirtämistä siksi aikaa, kun tarkastuslautakunta tutkii asian. Juho ei saanut omalle näkemykselleen miltään ryhmältä kannatusta. Siksi Perussuomalaisten ryhmänpuheenjohtaja Juho Eerola kysyi lakimiehiltä onko Salminen kaikilta osin jäävitön olemaan kaupunginhallituksenpuheenjohtaja. Lakimies otti vastuun asiasta ja ilmoitti, että tällä kohdalla ei tätä asiaa selvitetä Kotkan kaupunginvaltuustolle. Perussuomalaiset olivat ainoa valtuusto ryhmä, joka halusi varmuuden Salmisen jääviydestä hänen laajasta kytköksistä yhdistyksiin, kun kaupunki jakaa avustuksia.

Kuten huomaatte, jos Perussuomalaiset olisi vienyt yksin tämän asian äänestykseen Kervisen asia kääntynyt häntävastaan. Perussuomalaisten esiintyminen saavutti sen lopputuloksen, että sivistyneenä valtuustoryhmänä emme rasittaneen kanssa valtuutettuja näytös äänestyksillä. Vanhana kokouskonkarina taustavaikuttajana olen tyytyväinen Perussuomalaisten yhteistyökyvyn osoittamisen uusille ja varttuneille Kotkan kaupunginvaltuutetuille. Se nosti Perussuomalaisten painoarvoa tuleville koitoksille Kotkalaisten hyväksi.

Arto Hirvonen
Taustavaikuttaja
Perussuomalaisten
Valtuustoryhmän vara pj

8

560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heräätys

      just joo

    • tarkoitit?

      Voisiko asian tuon sekaisemmin sanoa. Olitko Hirvonen humalassa kirjoittaessasi, kun tekstisi täynnä kirjoitusvirheitä? Arvatenkin, sillä ei tuohon aikaan juuri selvinpäitten kirjoitella.

      • samaa, onneksi Kotkassa

        elelee, muitakin kuin "sivistyneet persut"!


    • lapsellista

      "Siksi Perussuomalaisten ryhmänpuheenjohtaja Juho Eerola kysyi lakimiehiltä onko Salminen kaikilta osin jäävitön olemaan kaupunginhallituksenpuheenjohtaja"

      Uskomattoman lapsellista.

      Harvoinpa ehdokas on täysin jäävitön, sitä varten voikin jäävätä itsensä tarpeen tullen.

    • Paras_Fiilari

      Arto hyvä!

      Perussuomalaiset saavat valtuuston kokouksen 26.1.2009 menettelystään minultakin kouluarvosanoin 4 - 10 arvosanakseen kiitettävän, mutta ei kymppiä. Oikea arvosana on 9-, joka todistuksessa pyöristyy sitten tasan ysiksi.

      Arvosanaa vähentää juuri tuo äänestämättömyys Vesa Salmisen kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi valinnasta. Se oli henkilövalinta, jolloin asiaan olisi, - ilman sen kummempia perusteluja, - tullut käyttää henkilövaalimenettelyä, ts. suljettua lippuäänestystä. Vain näin olisi voitu mitata Salmisen todellinen kannatus, - ei millään muulla tavalla.

      Kun ei kukaan muukaan täysjärkinen ihminen pysty tekemään Kotkan demarien kanssa yhteisteistyötä, niin ei siihen takuulla pysty perussuomalaisetkaan!

    • neuvoksi vain.

      keskittykäähän kuntalaisten parhaaksi tapahtuvaan kunnallispoliittiseen työhön. Siinä sitä puuhaa piisaa, ihan omiksi tarpeiksi. Jättäkää nuo jääviyskysymykset fiksummille. Eikös niiden takia kaupungista löydy lailliset kaverit ne asiat varmistamaan? Minä ainakin odotan teiltä jo kuumeisena aitoja esityksiä kuntamme parhaaksi: muutoksia rahoitusehdotuksineen jne. Ja vielä: vaikka oletkin kehitellyt itsellesi tittelin "taustavaikuttaja", niin äänessä kiitettävästi näytät kuitenkin hääräävän?

      • mitenkäs....

        ...muuten voi jatkaa puhtaalta pöydältä, sanos se!


    • lillivarsa

      pikkusen paljosti menee hanuriin muistosi asioiden esillä olosta ja keskusteluista. Herää jo!!!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      52
      5632
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      69
      2701
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1980
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      37
      1816
    5. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      156
      1808
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1743
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1508
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1141
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      80
      1129
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      64
      946
    Aihe