Kotkan kaupungin virkamiesten poliisille tekemä tutkintapyyntö perussuomalaisten valtuustoaloitteesta oli taktinen veto. Tarkoituksena oli ainoastaan jäävätä perussuomalaisten Jorma-Kalevi Merivirran osallistuminen kaupunginhallituksen päätöksentekoon, jolloin Kervisestä ylläpidossa olevat väärät ja valheelliset asiakirjatidot saattavat jäädä oikaisematta.
Merivirta jäävättiin käytävälle. Oliko lainvoima kyseisessä toimenpiteessä? Sitä selvitellään, sillä jos valtuutettu ei pääse valtuustoaloitetta käsittelemään, enemmistö voi haudata asian, jolloin myös mahdolliset virkarikokset jäävät helposti pöytälaatikkoon.
Hallituksen kokous haisee
9
809
Vastaukset
- kävi, mutta
eikö heitä koskevassa asiassa pidäkin jäävätä itsensä? Tosin kysymyksessähän taisi olla se aloite, joten eihän se suoranaisesti persuja koskenut.Hehän toivat sen vaan esille. Tosin tapa taisi olla ehkä vähän liioiteltu ja jos sitä on käsitelty, niin sitten en uskalla lähteä arvailemaan mikä on oikein tässä jääviys kysymyksessä.Mutta odotellaan rauhassa, kyllä se selviää.
- oli yksi
aloitteen allekirjoittaneista, niin jäävääminen oli aivan oikein ja lain mukaista. Sehän on selvää ettei henkilö voi itse käsitellä omaa tekemäänsä tutkintapyyntöä. Juuri tällaista käytäntöä vastaan perussuomalaiset ovat aina taistelleet.
Ota Taipale vähäinen järki käteesi!- otas kuule sä järki päähäs
ensinnäkin eihän kyseessä hallituksessa ollut mikään tutkintapyyntö, ja toiseki onko kunnianlokkaus asia millä voidaan jäävätä! nyt pitää tajuta se että millä asialla sitä tehdään, sanoisin että mielivalta näkyi taas kerran.
- Merkkinimi-
Sinä kiittämätön paskiainen, et kunnioita kyllä yhtään mitään, onko nokkasi pystyssä ja näetkö kenkäsi kun kävelet?
Ensin maristaan kun mitään ei kuulu sitten yritetään leimata kun kuuluu, vaikka et tiedä asian yksityiskohtia näköjään!
Lähetko munkaa pilkille? Tiedän hyvän paikan veliseni.
- ihmeessä....
miksi Lindelöf, Koivisto ja Ruonala saa olla mukana, heistä on laajamittaiset tutkintapyynnöt menossa. Myös kaupungin virkamiehet ovat jäävejä vaikka ovat itsekkin tehny tutkintapyyntöjä. mutta niin on niistäkin, rikollisia ovat virkamiehet kotkassa.
- tutkinnan
ajaksi. Ei sais tehdä virkatöitä jos epäiltynä rikoksesta!
Tutkintapyyntö ja rikosilmoitus taitaa olla hiukan eri asia.
40 §
Virheellinen menettely luottamustoimessa
Jos luottamushenkilön voidaan todennäköisin perustein epäillä syyllistyneen toimessaan virkarikokseen tai muuten menetelleen siinä velvollisuuksiensa vastaisesti, kunnanhallituksen on vaadittava asianomaiselta selitys sekä tarvittaessa ilmoitettava asiasta valtuustolle. Asiasta on viipymättä tehtävä rikosilmoitus, jos kysymyksessä on ilmeinen virkarikos.
Valtuusto voi tutkimuksen tai oikeudenkäynnin ajaksi pidättää luottamushenkilön toimestaan. Ennen valtuuston kokousta voi pidättämisestä väliaikaisesti päättää valtuuston puheenjohtaja. Pidättämispäätös voidaan panna täytäntöön heti. (1.2.2002/81)- siellä...
eilen, menikö painiksi?
- siinä haisee?
Eikös M-virta ole asianosainen? Täten jäävi. Tätähän te olette täällä olleet muiltakin vaatimassa, vieläpä kovaan ääneen ja loukaten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1453669Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1063493Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi202462Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42275100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es282113Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa331153Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut171021- 134823
Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah28820Oikea syy siihen
miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä34744