On pkko sanoa, että Olli Rehn on ilman muuta paras suomalainen, jonka pystyn kuvittelemaan EU:n huippuvirkoihin: nykyistä painavamman salkun komissaariksi tai jopa EU:n ulkoministeriksi. Perustelunani on, että Rehnin koulutus, EU-kokemus ja maltillisen sovitteleva, asiallinen ja politikointiin sortumaton, oikeudenmukaisuuteen pyrkivä luonne, ovat meriittejä, joihin kukaan muu suomalainen ei yhtä aikaa kaikissa vaatimuksissa yllä.
Olin Rehnin kannalla, kun häntä vasta kavailtiin komissaariksi Vanhasen 1. hallituksen aikana ja vastustin raivolla demareiden välistävedon yritystä, jonka Heinäluoma teki Sinikka mönkäreen avulla. Se oli ala-arvoista poliittista nimtyspolitikointia, jonka sdp voi paikata vain asettumalla nyt Rehnin tueksi täysin yksimielisinä.
Kokoomuskin on kannattanut Rhniä jo 1,5 vuotta, ainakin Kataisen mukaan. Itälä häntä jo ehdottikin eikä saanut muita soraääniä aikaiseksi kuin Jäätteenmäen vaatimaan, että eduskunta käsittelisi asian ensin tasa-arvokysymyksenä, ehdotetaanko naista vai miestä.
Tästä Vanhanen ei tippaakaan kimmastunut, mikä on minusta aika omituista lauantaisen paniikkireaktion valossa.
Rehnin tukena ovat siis keskusta, kokoomus ja nyt myös Martti Ahtisaari. Ehkä demaritkin tulevat mukaan. Vihreillä, rkp:llä ja kd:lläkään tuskin on mitään Rehniä vastaan; ei parempaa ehdokasta ainakaan. Persuista ei taas ole väliksi.
-Jäbä
Rehn on paras
Ilman muuta
3
100
Vastaukset
- Kehen voi luottaa?
Älä vastaa.
- Jo vain
Jo olet tyhmä.
- Liberaali kuitenkin on epäk...
Monet luulee väärin ,että Rehn edustaisi keskustaa ja suomea yksistään.Laajentumis komissaari edustaa koko euroopan unionia,ei erikseen suomea,tai keskustaa.Eipä näytä saavan Turkkiakaan aisoihin,eikä eu,n jäsenmaaksi tuskin pitkään aikaan,joten turha siellä on hypätä polttamassa jäsenmaiden rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18013608
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454940Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1543726Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402853Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201801Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525