Katsoin tuossa tämän MOT ohjelman tv 1:ltä.Olipa taasen karmeata katsottavaa tästä Suomen hyvinvoinnista.Milloin nämä päättäjät heräävät unestaan?Nämäkin ihmiset oli raittiita, joten viinalla ei ollut asiaa kurjuuteen.Ihmisillä aivan olemattomat tulot.Sieltä kirkon ja Pelastusarmeijan leipäjonoista piti ruoka hakea.Kokoomus kuulemma haraa eniten vastaan näiden pienien avustusten nostamisessa.Ei tälläistä yhteiskuntaa voi sanoa hyvinvointi yhteiskunnaksi.Kyllä hävettää sanoa olevansa Suomalainen.Tämmöiset ihmiset on ennen kuuluneet johonkin Romanian katukuvaan.Rikkaille vain jaetaanveronalennuksia ja muita etuja.Tämä kurjuus loppuisi n.400 miljoonalla eurolla.Nytkin KELA maksujen poisto vie valtion kassasta yli 800 miljoonaa.Tämän asian kuntoon saattaminen ei siis ole rahasta kiinni, vaan tahdosta.Mutta mitäpä se kokoomukselainen köyhistä välittää, pääasia on, että hyväosaisilla pyyhkii hyvin.Köyhät on vain samanlaisia ihmisiä kuten muutkin, jos ihmisellä löytyy edes pikkuisen hyvää tahtoa.Sitten kun tämä maallinen vaellus päättyy, sitten tulee tasaarvo.Sillä siellä tulevassa meille annetaan meidän tekojen mukaan.
Herätkää jo
8
373
Vastaukset
- eikös vain?
Surullinen tunnelataus on edelleen päällä näiden Suomen alkuperäiskansaan kuuluvien köyhien puolesta. Tarttis tehdä jotain, mutta keinot ovat vähissä, kun maassamme pitää valtaa aina porvaripuolueemme salkkuenemmistöin. Köyhät itse eivät ole syyllisiä tilanteeseensa, vaan tämä hallituksiemme enemmistöpäätöksillä ohjailtava systeemi, joka on jättänyt armottomasti osan Suomen alkuperäiskansaan kuuluvista heitteille. Oliko peräti näiden heitteillejätettyjen prosentti peräti 13%?
Niin kuin tiedämme faktat, porvareilla on ollut salkkuenemmistöt hallituksissamme aina kahdeksankymmentäluvulta lähtien ja näillä salkkuenemmistöillä rikkaiden ja köyhien kuilua on tietoisesti kasvatettu ja kasvatetaan edelleen. - Hyi Hyi Hyssälä
Mahtaa Suomen pääministeri Matti Vanhanen olla raivon partaalla, kun YLE otti MOT-ohjelmassaan köyhien asioita käsiteltäväksi. Suomen pääministeri Matti Vanhanenhan tässä taannoin hermostui ja sätti mediaa siitä, että köyhien asioita ei Suomessa mediassa saa ottaa esille.
- hyvin sanottu
nämä mikkihiiri katainen ynnä sikanaama häkä,nämä kaksi eivät koskaan tee mitään suomen edestä.
- pyhä kolmiyhteys
Jokainen tuntee kukkarossaan, että tulot eivät tahdo riittää, kun hinnat nousevat ja nousevat. Tämä hintojen karkaaminen on inflaatiota. Se on kapitalismiin kuuluva ilmiö, jolla duunarit ja muut köyhät lyödään kyykkyyn.
Kapitalismissa on yleisesti omaksuttu ajatus, että vasta hintojen työn tuottavuutta nopeampi kasvu tarkoittaa inflaatiota. Se ei ole totta. Kokemuksestaan kaikki tietävät, että hintojen tuloja nopeampi nousu on inflaatiota. Se laskee kansan elintasoa. Sanotaan, että inflaation syy on työläisten palkan korotusten, ei kapitalistien. Inflaatio koskee erityisen raa'asti niihin, joiden tulot ovat vähentyneet tai vähenevät samanaikaisesti hintojen kovan nousun kanssa. Jo nyt työttömyyden ja pätkätöiden kierteessä elävien joukko on yli puolet työvoimasta. Heihin inflaatio iskee todella kovalla kädellä.
Kaikki tämä pyhäkolmiyhteys porvarihallitus/inflaatio/köyhät kyykkyyn Suomen kansan enemmistön valitsemana politiikkana.- kukaan koskaan
ihmetellyt, miksei pörssikursien nousua lasketa inflatoriseksi kehitykseksi. Palkojen nousu nostaa inflaatioprosenttia, mutta omistajien tulojen, joihin osakkeiden hinnat oleellisesti kuuluvat eivät sitä tee.
- jakaa
Pankit ja yrittäjät miljardien jakojonoon, kansa leipäjonoon!!!
- nöyryyttäminen
Tämä kurjuuden ylläpito ja köyhien nöyryyttäminen on ilmeisesti harkittu aktivointitoimi, se paljon mainostettu porkkana, jolla syrjäytyminen estetään.
Kaukana on poliitikko ihmisen arjesta.
Itketti katsoa ja hävetti mennä jääkaapille.- ihminen, joka
saa pelkkinä kulukorvauksina (verottomina) käteen 1809 euroa / kk osaa asettua sellaisen asemaan, jonka käteen jäävä osuus on tästä summasta 1/3 osa.
Tämän lisäksi kansanedustaja saa normaalin kuukausipalkkansa, josta maksaa toki verot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774