Elisan tänään tulleessa laskussa laskutettiin tammi- ja helmikuu.
Tammikuun hinta oli 24,90, mutta helmikuun 34,90 vaikken ole nostanut yhteyden nopeutta 2M/512K.
Mitä tää on???
Elisa nosti ADSL:n
10
1278
Vastaukset 10
- Riiviönrauta
...oliskohan fiksuinta kysyä Elisan asiakaspalvelusta eikä täältä...
-Rr- jonottaa 2 h?
Ei Eilsan asiakaspalveluun saa koskaan yhteyttä.
Hermot menee jonottaessa.
Aattelin kysyä täältä jos jollakin muullakin olis ollu sama juttu?
Esim. että Elisa on kaikessa viisaudessaan päättänyt yksipuolisesti nostaa kaikkien yhteysnopeudet 2M ja samalla laskuttaa 10 € enemmän kuussa ;) - sähköpostia
jonottaa 2 h? kirjoitti:
Ei Eilsan asiakaspalveluun saa koskaan yhteyttä.
Hermot menee jonottaessa.
Aattelin kysyä täältä jos jollakin muullakin olis ollu sama juttu?
Esim. että Elisa on kaikessa viisaudessaan päättänyt yksipuolisesti nostaa kaikkien yhteysnopeudet 2M ja samalla laskuttaa 10 € enemmän kuussa ;)Jos kyseessä yksipuolinen (Elisa) hinnan korotus, niin voit varmaan irtisanoa sopimuksen.
- aluekin koska
ei me tavikset voida edes kaivella sulle hintatietoa jos et kerro missäpäin asut. Mehän ei olla mikään Elisan asiakaspalvelu, me ollaan tavallisia käyttäjiä.
Mutta ainakin pk-seudulla näyttää 2 Megainen kaista olevan 33,90 /kk.
Liekö sulla ollut joku tarjous eli saat 1 M:n hinnalla tietyn ajan ja nyt olet unohtanut koko tarjouksen?
Mullahan oli niin että kun hankin Welhon niin sain muistaakseni 3 ekaa kuukautta ilmaiseks ja noista 3 ekasta kuukaudesta vielä 2 ekaa viikkoa 10 Megaista kaistaa vaikka normi mulla on 5 Megainen kaista, tää siis ADSL (moni ei taida tietää että Welholta saa myös ADSL-liittymiä ja nyt myös mobiililaajakaistaliittymiä...tosin noita Wekkuloita en suosittele hintansa takia). - kuin Såneralla
Pakkomarkkinointia.
Viime syssynä alkoivat leikkiä viherpipertäjää ja laittoivat egen paperilaskulisän. Pari kk. perään ja tuli ilmoitus, jotta
"me haluamme palvella paremmin ja nostamme nopeutesi 2M" ja viimesessä lauseessa ai niin hintasikin muuten nousee.
siis pakkomarkkinointia. - sd-33
Otitko viimevuonna ilmaisen nopeuden noston joka oli voimassa vuoden loppuun? Jos olisi itse pitänyt sitten laskea nopeus takaisin jos ei halua nopeampaa ja kalliimpaa?
- A.O.
... just niin. Tilasin sen vuoden määräaikaisen ja ilmaisen nopeudennoston (1M->2M) ja kun se vuosi tuli täyteen Elisa automaattisesti vaan korotti hinnan 2M linjan listahinnaksi kysymättä minulta lasketaanko nopeus takaisin 1M:aan vai maksanko 2M hintaa tästä eteen päin.
Epäreilua touhua!!! - ks. sopimusteksti
A.O. kirjoitti:
... just niin. Tilasin sen vuoden määräaikaisen ja ilmaisen nopeudennoston (1M->2M) ja kun se vuosi tuli täyteen Elisa automaattisesti vaan korotti hinnan 2M linjan listahinnaksi kysymättä minulta lasketaanko nopeus takaisin 1M:aan vai maksanko 2M hintaa tästä eteen päin.
Epäreilua touhua!!!Muistaakseni tarjous meni niin, että netin käyttö jatkui sitten automaattisesti sillä tarjousajan nopeudella, mutta hinta ei enää ollut alemman nopeuden hinta. Paitsi jos asiakas ilmoitti haluavansa palata takaisin entiseen nopeuteensa.
Sama juttu kuin lehtien tarjoukset, joissa määräaikainen halpa tilaus muuttuu kestotilaukseksi ellei asiakas irtisano tilausta.
Kannattaa merkitä kalenteriin tärkeät päivämäärät! 5.2.2009 "laajakaistan tarjous loppuu" :-)
- kans tolleen
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000147&posting=22000000042290644
Ainoa selitys mikä tulee mieleeni on, että olen ottanutviime vuonna ns. kamppanjahintaisen nopean 8 megan liittymän kiinteään alennettuun hintaan viimevuoden loppuun asti.
Tarjous on siis päättynyt ja hinnat on nostettu ilmoittamatta siitä kuluttajalle!! - ljghfj,h
ELisa nosti taksoja Jyväskylässä kympillä (2M-liittymä)nyt vuoden alkupuolella ja en kyllä muista, että olisivat siitä missään ilmoittaneet. Meillä ei ole ollut voimassa mitään tarjouksia yms. vaan ihan normaali 2M liittymä, joka on tilattu alusta pitäen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 641341
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S731286Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei8990Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125936- 109919
- 49828
- 38793
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.83761Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42746- 77745
- 53718
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66691Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev141665Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee30636- 55615
- 62587
- 95541
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?23528- 60514
- 55510