...kuuluu kokeneen neuvo. Älä juokse suin päin suden suuhun. TE-keskusten kannattavuuslaskelmat eivät vielä kerro yhtikäs mitään, ne ovat vain sen toisenvaiheen teoreettinen pohja.
ENSIN on oltava varma toimeksiannoista. Jos et ole varma, on tehtävä markkinatutkimus. Markkinatutkimus on tehty, jos sinulle on luvattu sitovasti (allekirjoituksin) työtehtäviä yrittäjänä toisessa yrityksessä. Jos sinulla ei ole tietoa varmoista asiakkaista, on syytä tehdä markkinatutkimus, tavalla tai toisella. Sekin maksaa, mutta yhden halvan tavan esitän ja kylkeen keskeisen varoituksen:
Alalla tulee olemaan tungosta.
Näin siksi, että yrittäjyys on tänään oikeistohallituksen yksityistämishanke. Siis julkisen sektorin alasajomeiningistä on kysymys. Ja työttömyyslukujen katalasta pienentämistavasta.
Pihalle ja yrittäjäksi, pärjätkää, miten parhaaksi katsotte. Tämä on leimaa-antavaa 2000-hallitustyöskentelylle.
Yrittäjinä on nyt siis rajua tungosta. Ja kun toimeksiannoista kilpaillaan, niin tiedät mikä siinä silloin laskee: saatu korvaustaksa. Tee siis vakava ja tarkka yrittämisen tarveharkinta, markkina"tutkimus", pintapuolinenkin riittää, niin et odota liikoja:
1) http://www.huutokaupat.com/
2) Varo pantaamasta omaisuuttasi velkoja tms. vastaan, se menee muuten varmasti:
http://www.oikeus.fi/14499.htm
NE sielä Te-keskuksessa istuvat virkamiehet eivät ole vastuullisia, vaikka mitä näköaloja yrityksellesi lupaisivat. Varo siis velkaa. Kokeile, ennenkuin teet vastuita, onko palveluillesi kysyntää. Näin toimin itse, ja havaitsin, että EI ollut kysyntää, tämä tosin jo v. 2004, vaikka meillä piti olla se "työvoimapula" ja ties mitä. Mutta eivät onnistuneet allekirjoittanutta kusettamaan, kun toimin eo ohjeiden mukaisesti. Pistän saamani hyvät ohjeet vapaasti jakoon. En peri niistä korvauksia, sillä niillä selvisin viekkaasta kusetuksesta.
Yrittäjäksi AIKOVA, Katso ennenkuin
4
1143
Vastaukset
- .-.-.-.-.-.-.-.-.
"Alalla tulee olemaan tungosta"
Ai yrittäjyys on nyt joku ala vai?- "työllisyysputki",
jolta on hankala palata ja menestystarinat on todella vähissä.
500 onnellista.
500 000 onnetonta.
Ja vain kihovirkamieskaartin hyyssäämiseksi
- yrittäjä tälä
miksi en olisi alkanut yrittäjäksi?
olisin jatkanut rahan tekemistä jollekin toiselle joka viettää pitkiä viikonloppuja ja kuukausien lomia eläen velatonta elämää hyvien ansioiden lisäksi?
niinkö?
nyt minulla on kaikki tuo itselläni...hyvät tulot,vapaus valita,lomailla,velaton omaisuus jne.
mitä puuttuu? ei mitään.
mitä sinulta puuttuu? kaikki?- liikeideasta...
Nykyään kun kaikki yrittää jo kaikkea tarvitsee olla SUPERHYVÄ IDEA , sellainen mitä muilla ei ole ja jonka tietää että se kannattaa. Sellaista on vaikea keksiä. Ja sen idean pitää olla niin hyvä että velkaa ei tarvi ja kauppa käy heti..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1272333Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37950Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein128949- 77939
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780