Pelaan päiväittäin näitä helvetin RAY:n koneita enkä pysty lopettamaan. Viime viikonloppuna meni 30€ joka on kuitenkin 16 vuotiaalle aika iso raha. En tiedä oikeastaan itsekkään että mikä niissä kiehtoo mut aina tekee mieli mennä pelaamaan. Ja varsinkin kun samalla kadulla on monta paikkaa jossa voi pelata niin aika vaivattomasti pääsee siihen peliautomaatin luokse. Olen pelannut jo noin 5 vuotta näitä peliautomaatteja mutta nyt on mennyt "hiukan" överiksi. Aina kun ajattelee että ostaa jotain ja sitten kun nostaa 20€ tililtä niin väh. 15€ menee RAY:n koneisiin. Miten pystyn tämän pelaamisen lopettamaan? Tili näyttää kohta nollaa(eikä siellä enää hirveästi ole) jos en pysty pelaamista lopettamaan.
Rayn peliautomaatit
8
1451
Vastaukset
- rahathan niihin menee
Eli vaikea neuvoa, että miten niitä voi olla pelaamatta. Joko 16 vuotiaana saa Visa Electron kortin? Jos saa niin yksi mahdollisuus olisi olla nostamatta käteistä automaatista. Ainakaan toistaiseksi ei RAY ole laittanut peleihin korttien lukiaa, ja toivottavasti eivät ikinä laitakaan, muutenhan niihin pelaa jokainen koko tilin tyhjäksi, jos ei muullon niin viimestään sillon, kun ottaa humalat... Itseä aikoinaan opetti se, kun pelasi opintotuet yms. yhesti kyseisiin laitteisiin, niin eipä enää seuraavan kk. tukia tehny mieli pelata, koska huomasi, että ihan kiva sitä olisi jotain syödäkin. Tuskin olet ainoa, joka kyseisen ongelman kanssa painii, niitä on varmasti aika paljon. Sellasen asian, kun saisit taottua jollain opilla päähän, että ei niihin kannata rahoja laittaa, koska ne koneet on tehty juuri sitä varten, että ihmiset häviäsi niihin rahat. Voi niistä jonkun kympin joskus voittaa, mutta pitkässä juoksussa varmasti kaikki niitten kanssa tappiolla on, oli miten hyvä pelaaja tahansa. Toivottavasti tästä nyt jotain apua on...
- fgkdfkkl
Muuhun en ota kantaa, mutta pienessä osassa RAY:n pelejä voi maksaa myös Electronilla. Tällaisten automaattien määrää on suunniteltu lisättävän huomattavasti, kunhan kokeiluvaiheesta on saatu tarpeeksi kokemusta.
Ainakaan toistaiseksi ei RAY ole laittanut peleihin korttien lukiaa.
Ainakin kampin täyspotissa oli parissa koneessa kortin lukija. Eli on niitä jo, mutta harvassa.
Tulevaisuudessa niitä on enemmän.
Lisäkisi ray on nostamassa voittoja 50 euroon ja täyspotissa sataan euroon. Aika vastauutonta monopoliyhtiöltä jonka tehtävä on rajoittaa pelaamista. Mitenkähän tuo sitä rajoittaa?Gambler1 kirjoitti:
Ainakaan toistaiseksi ei RAY ole laittanut peleihin korttien lukiaa.
Ainakin kampin täyspotissa oli parissa koneessa kortin lukija. Eli on niitä jo, mutta harvassa.
Tulevaisuudessa niitä on enemmän.
Lisäkisi ray on nostamassa voittoja 50 euroon ja täyspotissa sataan euroon. Aika vastauutonta monopoliyhtiöltä jonka tehtävä on rajoittaa pelaamista. Mitenkähän tuo sitä rajoittaa?Korteilla voi pelata muutamia automaatteja monissa pelisaleissa, esim. Pääkaupunkiseudulla lähes kaikissa pelisaleissa. Tätä laajennetaan myös muualle maahan. Korttimaksuautomaattien hajasijoitus (marketit, huoltoasemat yms.) alkoi marraskuussa 2008.
Lisäinfoa:
http://www.ray.fi/pelitoiminta/pelit.php?sid=6&gid=1
- The Rat
Itse pelasin noihin oikeastaan koko yläasteen ajan käytännössä kaikki rahani. Pelit loppuivat, kun parissa tunnissa onnistuin upottamaan koneeseen mummolta saamani 1000 markkaa (nykyrahaksi muutettuna ja inflaatio huomioiden ehkä 300 euroa).
Pisti sen verran mietteliääksi, että pelaaminen loppui.
Toisaalta, pari kaveria hävisi suurempiakin summia (joskaan eivät yhtä ripeästi), eivätkä silti oppineet. Luultavsti siis oman pään kestävyydestä on tässä kyse. Itse en tuon jälkeen pelannut penniäkään varmaan vuoteen, nykyään joskus taskunpohjalle jääneitä hiluja ajankuluksi - vailla oletustakaan voitosta.- sun rahat
vitun fägäri.. kaikki puheet rayn satunnaisuudesta on paskapuhetta. mulla on todisteet siitä. se on yksi syy miksi en edes vittuillakseni pelaa sen gaylafkan masiinoita.
- perkkeleen
sun rahat kirjoitti:
vitun fägäri.. kaikki puheet rayn satunnaisuudesta on paskapuhetta. mulla on todisteet siitä. se on yksi syy miksi en edes vittuillakseni pelaa sen gaylafkan masiinoita.
monta kertaa? Yleisin kortti on musta seiska tuplauksessa.
- BanttuKanttu
Löysin netistä todella loistavan kirjoituksen RAY:n rahapeliautomaateista ja niiden pelaajista!
http://villeketola.blogspot.fi/2013/01/rahapeliautomaattien-voittamispelaajat.html
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p515575Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "672601Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181940Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1541796No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol361732- 171693
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5143881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome181135Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801119Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah62925