Ulkomailta matkustaminen ja verovähennykset?

Ulkomaalainen

Jos käy töissä ulkomailta Suomeen ja maksaa verot Suomeen, mutta asuu virallisesti ulkomailla, niin voiko vähentää lentoliput ym matkakustannukset kokonaan?

Entä miten olisi asumiskulujen vähentämisten kanssa?

4

842

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      "Ansiotulon hankkimisesta johtuneina menoina pidetään myös matkakustannuksia asunnosta työpaikkaan ja takaisin halvimman kulkuneuvon käyttökustannusten mukaan laskettuina. Näitä matkakustannuksia voidaan kuitenkin vähentää enintään 7 000 euroa ja vain siltä osin kuin ne ylittävät verovuonna 600 euroa (omavastuuosuus)."

      Asumiskuluja ei voi vähentää. Eikä siinä olisi järkeäkään, kun jokaisen täytyy kuitenkin jossain asua, niin kaikki saisivat vähennyksen.

    • verohallinnon kv-verotuksen...

      ja selvitellä siellä verotukseesi vaikuttavat yksityiskohdat.

      Oletko siis Suomessa yleisesti vai rajoitetusti verovelvollinen? Mikä on asuinvaltiosi ja onko sinulla Suomessa asunto Suomessa?

      Nämä on sen verran kimurantteja juttuja, että antamillasi tiedoilla ei oikein pysty vastaamaan juuta eikä jaata.

      Sanot, että käyt töissä ulkomailta. Oletko siis esim. virolainen ja kotipaikkasi ja asuinvaltiosi on siellä. Käyt töissä Suomessa ja työskentelyaikasi täällä on sellainen, että Suomelle muodostuu verosopimusten mukaan verotusoikeus Suomesta saatuihin tuloihin.

      • Ulkomaalainen

        Asuin Suomessa, mutta muutin pysyvästi Belgiaan. Kuitenkin työsuhde jatkuu vielä noin kuukauden, joten ajattelin olla arkipäivinä Suomessa ja viikonloppuisin Belgiassa.

        Eli voinko vähentää verotuksessa viikonloppujen lentolippujen hinnat? Työsuhteen päättymisen jälkeen jään siis Belgiaan.


      • että voisit
        Ulkomaalainen kirjoitti:

        Asuin Suomessa, mutta muutin pysyvästi Belgiaan. Kuitenkin työsuhde jatkuu vielä noin kuukauden, joten ajattelin olla arkipäivinä Suomessa ja viikonloppuisin Belgiassa.

        Eli voinko vähentää verotuksessa viikonloppujen lentolippujen hinnat? Työsuhteen päättymisen jälkeen jään siis Belgiaan.

        jos vakituinen työskentely- ja asuinpaikkasi on ollut Suomessa jo pitempään niin, että olet Suomessa yleisesti verovelvollinen. Nyt olet siis vapaaehtoisesti ja yksityisistä syistä muuttanut pysyvästi Belgiaan ja työsuhteesi ja muutkin siteesi (asunto, vaimo, alaikäiset lapset) Suomeen lakkaavat kk:n kuluttua.

        Vaikea sanoa mitään varmaa, mutta kehotan edelleen kääntymään verohallinnon kansainvälisen verotuksen yksikön puoleen. Sieltä saat omaa tapaustasi koskevat neuvot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe