Kuinkahan...

ihmettelijä vaan

..paljon tämä WinCapita tutkinta ja oikeuden käynnit tulee maksamaan valtiolle yhteensä? Ja jääkö se lasku veronmaksajien maksettavaksi? Vai tuomitaanko takavarikoidut valtiolle kulujen kattamiseksi?

9

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cluso627.

      Suomen hallitukselta joudutaan pyytämään apua.ihan oikeasti.Syyttäjiäkin on liian vähän muut jutut nyt sitten tään sopan takia siirtyy tai jää käymättä siitä saatte kiittää Hannua poikineensa!Ja mitenkohän kävis jos tuo nyt lasahtaa tuo FFX niin voi hyvä tavaton sentään..

      • AdaFlink

        ... ikäänkuin juuri sä ja vaan sulle joku viranomainen olisi kertonut tuollaisen salaisen tiedon (= talouasrikossyyttäjiä liian vähän jne. jne.).

        Toi juttu oli lehdissä ja yleensäkin mediassa. Siinä kerrottiin, että suurin osa Suomen talousrikossyyttäjistä on kiinni clubi-jutussa ja monet muut talousrikosjutut tulee pitkittymään, koska talaousrikossyyttäjiä ei ole tarpeeksi. Samoin mediassa oli juttua, että ministeriöstä toivotaan apua ahdinkoon.

        Eli älä viitti esittää sellaisia juttuja ominasi, joista voidaan lukea yleisesti mediasta.

        Ja mitaan ette voi...


    • WERE

      minä en ainakaan anna valtiolle penniäkään, siitä mitä olen capitasta nostanut, rahat on mulla kotona noin 200 000 euroa, hajotkaa siihen,

      • tulen hakemaan

        RAHAT!! (tiedossa on Ip-osoitteesi)


    • Nimetön

      Tiedonanto

      Sijoitusclubi Wincapita
      Wincapitan tutkinnasta ja jäsenten kohtuuttomasta syyllistämisestä

      31. tammikuuta 2009

      Tiedoksi
      Arvoisa vastaanottaja / päättäjä

      Sijoitusclubin Wincapitan historiaa:
      Sijoitusclubi Giiclub aloitti toimintansa vuonna 2003.
      Tuotteenaan oli tuolloin urheiluvedonlyönti.
      Valuuttakauppa tuotteena tuli sijoitusclubiin mukaan 2005, tuolloin toiminta oli nimeltään Winclub.
      Vuona 2007 toiminta jatkui nimellä Wincapita.
      Kyseessä on Panamaan rekisteröity, yksityinen sijoitusclubi, jonka tuotteita ovat valuuttakauppalisenssit.
      Yhtiö on Offshore yhtiö, joka toimii Panaman lakien mukaan.
      Noin kymmenentuhatta suomalaista henkilöä, sekä muutama yritys, ovat hankkineet Wincapitan tarjoamia valuuttakauppalisenssejä. Wincapita sijoitti saamastaan Lisenssien myyntituloista osan valuuttakauppaan, yhteistyö Offshore yhtiöiden kautta ja maksoi näin saamastaan tuotosta jäsenilleen Clubin sääntöjen mukaisen tuotto-osuuden.
      07.03.08 Wincapita ilmoitti Internet sivuillaan, että Clubin Internet sivustot suljetaan ja rahaliikenne keskeytetään tutkinnan ajaksi.
      Syy toiminnan keskeyttämiseen oli Clubin havaitsemat sisäiset väärinkäytökset.
      Tutkinnan kestosta ei annettu arvioita, vaan ilmoitettiin, että ennalta määräämättömäksi ajaksi.








      Tilanne:
      Eräät varojaan sijoitusclubiin sijoittaneet tulkitsivat Clubin ilmoituksen siten, että toiminta olisi loppunut ja tekivät Wincapitasta viranomaisten kehotuksesta rikosilmoituksen.
      Sisäministeriön virkamies Jouni Laiho kertoi suorassa TV- ohjelmassa, että on aloitettu tutkinta ja Wincapita yhtiö on pyramidihuijaus.
      Jouni Laihon mukaan kyseessä on rahankeräysrikos, laiton rahapeli ja törkeä petos. Jouni Laihon on julkisuuteen antamien kommenttiensa mukaan tuominnut, että kaikki raha, joka on Wincapitaan sijoitettu, on "saastunutta". Rikoshyöty tullaan keräämään valtiolle.
      Kyseinen virkamies ilmoitti samassa TV- ohjelmassa, että kaikki, jotka ovat sijoittaneet varojaan Wincapitaan, ovat rikollisia ja poliisi tulee kuulustelemaan kaikkia sijoittajia epäiltyinä rahankeräysrikoksesta.
      Emme hyväksy, että kaikki kymmenentuhatta sijoittajaa syyllistetään suorassa TV- ohjelmassa jo esitutkinnan aikana.
      Asiasta ei ole vieläkään oikeuden päätöksiä, esitutkinta on edelleen kesken.
      Laki esitutkinnasta sanoo, että epäiltyä on pidettävä syyttömänä niin kauan, kunnes epäilty pystytään aukottomasti syylliseksi todistamaan.
      Esitutkinnan edetessä, ovat Keskusrikospoliisin tiedotteet ja lehtien kirjoittelu esitutkinnasta ovat olleet selvästi tavoitehakuisia ja syyllisyyteen mustamaalaavia.
      Kyseessähän on vasta esitutkintavaihe.

      Otteita esitutkintalaista, joita on selkeästi rikottu, niin poliisin, lehdistön kuin myös Sisäministeriön toimesta.
      7 §
      Esitutkinnassa on selvitettävä ja otettava huomioon yhtä hyvin epäiltyä vastaan, kuin hänen puolestaan vaikuttavat seikat ja todisteet.
      Epäiltyä on kohdeltava esitutkinnassa syyttömänä.
      8 §
      Esitutkinnassa ei kenenkään oikeuksiin saa puuttua enempää, kuin on välttämätöntä esitutkinnan tarkoituksen saavuttamiseksi.
      Esitutkinta on toimitettava siten, ettei ketään aiheettomasti saateta epäluulon alaiseksi ja ettei kenellekään tarpeettomasti aiheuteta vahinkoa tai haittaa.


      Esitutkinnan aikana on:
      - Kaikki sijoitusclubiin varojaan sijoittaneet on jo etukäteen tuomittu rikollisiksi.
      - Sijoittajien omaisuutta on perusteettomasti ja kohtuuttomasti jäädytetty.
      - Sijoittajia on pidätetty ja pidetty kiinniotettuna kohtuuttoman pitkiä aikoja.
      - KRP ja media on tuominnut Hannu Kailajärven etukäteen jo syylliseksi

      Nämä toimet mielestämme rikkovat törkeästi esitutkinnasta annettua lakia.
      Vaadimme ja kyseenalaistamme seuraavaa:
      - Miksi tutkinta on julistettu salaiseksi ?
      - Miksi KRP halusi salata Ruotsissa laaditut luovutusoikeudenkäynnin pöytäkirjat ?
      - Mikäli Wincapitaan sijoittaneista ihmisistä voidaan tehdä jo etukäteen rikollisia , miksei samalla tavalla Nordean kautta Bernard Maddoffin sijoituksiin sijoittaneet henkilöt ole samassa asemassa ja miksei Bernard Maddoffin toimia tuomita jo etukäteen rikolliseksi ?
      - Miksi esitutkintavaiheessa on Wincapitan toiminta tiedotettu varmaksi rikokseksi ?
      - Miksi Keskusrikospoliisi / poliisi ei anna rikosilmoituksen tekijälle kirjallista todistetta tai vakuutusta siitä, että Wincapitan toiminnassa on kyseessä rikos ?
      - Miksei tutkita Moneybookers Ltd:n ja Nordea Finland Oyj:n toimia sijoitusclubi Wincapitan toiminnan mahdollistajana ?
      Vaadimme sijoitusclubi Wincapitan jäseninä
      - Esitutkinnan ja oikeuden käyntien julkistamista, käsittelyn salauksen purkua (totuus esille viipymättä)
      - Varata Hannu Kailajärvelle mahdollisuus ja tilaisuus antaa julkinen lausunto.
      Otteita Ruotsin oikeuden pöytäkirjoista, joiden perusteella Suomen Keskusrikospoliisin suorittama esitutkinnan tiedottamispolitiikka voidaan kyseenalaistaa.






      RUOTSIN KÄRÄJÄOIKEUDEN PÖYTÄKIRJAOTE
      1. Hannu Kailajärvi luovutetaan oikeuskäsittelyyn Suomeen eurooppalaisen pidätysmääräyksen perusteella, määrätty syyttäjätoimen puolesta Oulussa 27. elokuuta 2008

      4. Suomen viranomaisen vaatimus salassapidosta jää ilman myöntymistä.
      Hannu sanoo, että hänelle on arvatenkin parasta, että hänet luovutetaan Suomeen, mutta hän sanoo, että Ruotsissa hän voi tuoda esiin sellaisia todisteita, joita hän ei voi tuoda esiin Suomessa.
      Hannu kertoo edelleen, että hän epäilee, että hän ei voi tuoda esiin näitä todisteita/ päästä käsiksi näihin todisteisiin Suomessa, koska hänellä on ne täällä Ruotsissa.
      Hannu kertoo edelleen, että hän on ohjelmoinut valuuttakauppaa tietokoneellaan. Hannu sanoo toivovansa, että hän voi esittää todisteet täällä Ruotsissa.
      Hän sanoo, että mikäli hän saa päästä tietokoneelleen ja tehdä sen, vie se noin yhden tunnin.
      Hän sanoo, että tietokoneella on todisteita, jotka osoittavat valuuttakauppahistorian kymmenen vuoden ajalta taaksepäin. Hannu sanoo, että hän toivoo, että saa tuoda todisteet esiin täällä Ruotsissa ennen kuin hänet luovutetaan Suomeen. Jos näin tapahtuu, Hannu haluaa, että mukana on henkilö, jolla on aiempaa kokemusta valuuttakaupasta, ja että tapahtuma kuvataan videolle.

      Kuulemisen johtaja kysyy asianajajalta, onko hänellä kysymyksiä. Hän vastaa, että on. Asianajaja kysyy Hannulta, että millainen hänen suhtautumisensa luovutukseen olisi, jos todisteiden esiintuomista ei panna täytäntöön Ruotsissa.
      Asianajaja sanoo, että luovutukseenhan vaaditaan suostumus. Hän sanoo Hannulle, että vaaditaan "kyllä" tai "ei".
      Tähän Hannu vastaa, että hän toivoo, että todisteiden esiintuominen tapahtuu Ruotsissa, mutta hän sanoo, että hän ei halua tehdä sitä liian hankalaksi tutkia.
      Asianajaja kysyy Hannulta uudelleen, suostuuko hän luovutukseen Ruotsista Suomeen. Hannu sanoo, että hän suostuu tähän. Asianajaja kysyy Hannulta, miksi hän ei voi käyttää tietokonettaan todisteena Suomessa. Hannu vastaa, että hän ei tiedä miten ja millä tavalla tietokone on takavarikossa ja millä tavalla takavarikoitu tullaan viemään Suomeen.
      Hannu sanoo edelleen, että hän ei tiedä, voiko hän todeta näitä tietokoneella olevia todisteita Suomessa, kuten hän voi todeta Ruotsissa. Hän sanoo myös, että hänellä on ollut liiketoiminnassaan mukana Suomessa korkeassa asemassa olevia henkilöitä.


      LOPPULAUSELMA:
      Mukana Wincapitan esitutkinnassa on yli kymmenentuhatta Suomen kansalaista. Esitutkinta koskettaa välillisesti jopa sataatuhatta Suomen kansalaista.
      Vetoamalla Suomen päättäjiin ja vaikuttajiin, vaadimme esitutkinnan ja tiedottamisen saattamista esitutkintalain mukaiseksi ja että tarpeeton salailu ja viivyttely esitutkinnassa lopetetaan välittömästi.

      Sijoittajina vaadimme PUOLUEETTOMUUTTA ESITUTKINTAAN JA TOTUUTTA ILMAN VIIVYTYKSIÄ.
      On paljon näkökulmia, joiden takia sijoittajina vaadimme esitutkinnassa nopeaa ja puolueetonta totuuden esille tuomista.

      Tiedotteiden aiheuttamien paineiden seurauksena:
      - Enemmän kuin viisi ihmistä, on päättänyt päivänsä oman käden kautta.
      - Sijoittajia on uhkailtu.
      - Sijoittajien maine, harkintakyky ja ymmärtämys on mustamaalattu ja kyseenalaistettu.
      - Etukäteen syyllistetyt jäsenet ovat joutuneet kohtuuttomaan asemaan henkisesti ja taloudellisesti.


      Kunnioittavasti


      Sijoitusclubi Wincapitaan sijoittaneet jäsenet.

      • asioihin

        Paljon taas löpinää. Vähän asiaa.

        Koko keskeinen WinCapitan petollisuuden osoittama asia selviäää allaolevista lainauksista.

        Ensimmäinen lainaus on kopioitu "löpinästä".

        Toinen on Hannu Kailajärven poliisikuulusteluissa myöntämä keskeinen seikka WinCapitan petollisuuden arvioinnin osalta.

        Lainaus 1. "löpinästä"

        "Wincapita sijoitti saamastaan Lisenssien myyntituloista osan valuuttakauppaan, yhteistyö Offshore yhtiöiden kautta ja maksoi näin saamastaan tuotosta jäsenilleen Clubin sääntöjen mukaisen tuotto-osuuden."

        Lainaus 2. Kailajärven poliisikulusteluista

        "WinCapita ei saanut tuottoja valuuttakaupasta
        21.01.2009
        Sijoitusklubi WinCapitan (entinen WinClub) esitutkinnassa on varmistunut, että WinCapita ei ole käynyt valuuttakauppaa. Jutun pääepäilty Hannu Kailajärvi on kuulusteluissa myöntänyt, että WinCapita ei ole saanut tuottoja valuuttakaupoista, vaan sen varat ovat muodostuneet ainoastaan jäsenten rahasuorituksista....
        Esitutkinnan mukaan mikään asiaan liittyvistä yhtiöistä ei ole pitänyt toiminnastaan kirjanpitoa."

        Eikö lainauksissa olekkin melkoinen ristiriita niiden asiasisällön osalta?

        "sijoitti saamastaan Lisenssien myyntituloista osan valuuttakauppaan, yhteistyö Offshore yhtiöiden kautta ja maksoi näin saamastaan tuotosta jäsenilleen Clubin sääntöjen mukaisen tuotto-osuuden."

        ja

        "pääepäilty Hannu Kailajärvi on kuulusteluissa myöntänyt, että WinCapita ei ole saanut tuottoja valuuttakaupoista, vaan sen varat ovat muodostuneet ainoastaan jäsenten rahasuorituksista"

        Mikä sinulle asiassa vielä on epäselvää?


      • kriittinen lukija

        olla lehdistötiedote tai vastaavaa, niin luettakaa se jollakin suomea osaavalla ensiksi. Kirjoitus- ja kielioppivirheitä vilisevä tiedonanto ei nimittäin ole kovin vakuuttava. Voisi olla myös hyvä luettaa se jollakin lakimiehellä (esitetyt viitteet lakiin ja viranomaistoimintaan) eikä valuuttakauppa-asiantuntijan lausuntokaan olisi pahitteeksi.

        Tänne postatussa muodossa tuo teksti on silkkaa amatöörien puuhastelua, joka herättää lähinnä kysymyksen siitä kuka on sen kohderyhmä. Onko tarkoitus herättää päättäjien huomio (katso edellä esitetty kritiikki) vai rauhoitella klubiin sijoittaneita? Nyt vaaka kallistuu vahvasti jälkimmäisen vaihtoehdon puolelle - onko kyseessä taas yksi bensiksellä saatu idea?


      • kiäh_kiäh

        -Sijoittajien maine, harkintakyky ja ymmärtämys on hyvin perustein kyseenalaistettu ja todettu riittämättömäksi. Täten ehdotammekin sijoittajien saattamista huostoonoton alaisuuteen koska he eivät selvästikkään pysty huolehtimaan itsestään.


      • ilopii
        asioihin kirjoitti:

        Paljon taas löpinää. Vähän asiaa.

        Koko keskeinen WinCapitan petollisuuden osoittama asia selviäää allaolevista lainauksista.

        Ensimmäinen lainaus on kopioitu "löpinästä".

        Toinen on Hannu Kailajärven poliisikuulusteluissa myöntämä keskeinen seikka WinCapitan petollisuuden arvioinnin osalta.

        Lainaus 1. "löpinästä"

        "Wincapita sijoitti saamastaan Lisenssien myyntituloista osan valuuttakauppaan, yhteistyö Offshore yhtiöiden kautta ja maksoi näin saamastaan tuotosta jäsenilleen Clubin sääntöjen mukaisen tuotto-osuuden."

        Lainaus 2. Kailajärven poliisikulusteluista

        "WinCapita ei saanut tuottoja valuuttakaupasta
        21.01.2009
        Sijoitusklubi WinCapitan (entinen WinClub) esitutkinnassa on varmistunut, että WinCapita ei ole käynyt valuuttakauppaa. Jutun pääepäilty Hannu Kailajärvi on kuulusteluissa myöntänyt, että WinCapita ei ole saanut tuottoja valuuttakaupoista, vaan sen varat ovat muodostuneet ainoastaan jäsenten rahasuorituksista....
        Esitutkinnan mukaan mikään asiaan liittyvistä yhtiöistä ei ole pitänyt toiminnastaan kirjanpitoa."

        Eikö lainauksissa olekkin melkoinen ristiriita niiden asiasisällön osalta?

        "sijoitti saamastaan Lisenssien myyntituloista osan valuuttakauppaan, yhteistyö Offshore yhtiöiden kautta ja maksoi näin saamastaan tuotosta jäsenilleen Clubin sääntöjen mukaisen tuotto-osuuden."

        ja

        "pääepäilty Hannu Kailajärvi on kuulusteluissa myöntänyt, että WinCapita ei ole saanut tuottoja valuuttakaupoista, vaan sen varat ovat muodostuneet ainoastaan jäsenten rahasuorituksista"

        Mikä sinulle asiassa vielä on epäselvää?

        >
        > *WinCapita Sijoitajan maallinen näkemys *
        >
        > Minä olen rehellinen kansalainen, ammatinharjoittaja ja
        > yksinhuoltaja-äiti.
        > Katson tulleeni kaltoin kohdelluksi keskusrikospoliisin toimien johdosta
        > WinCapita-asiassa.
        >
        > Esitän varsin maallisesti näkemyksiäni siitä, miten näen meihin WinCapita
        > -sijoittajiin kohdistuneen epäinhimillistä ja epäoikeudenmukaista kohtelua
        > sen esitutkinnan yhteydessä ja aikana sekä siitä, miten koen koko
        > esitutkinnan olevan epäonnistunutta. Johtuneeko tutkijoiden
        > ymmärtämättömyydestä vaikeaa ja monimutkaista liiketoimintaa kohtaan vai
        > ihan jostain muusta.
        >
        > Esitutkinta, joka jostain kumman syystä on julistettu myös salaiseksi,on
        > aiheuttanut äärettömän määrän inhimillistä kärsimystä suunnattoman
        > suurelle
        > joukolle syyttömiä ihmisiä. Peräänkuulutan ihmisoikeuksiamme sekä
        > välitöntä
        > tutkimusten julkiseksi saattamista, salaisen tutkimuksen päättämistä.
        > Kailajärvelle suotava mahdollisus julkisesti tuoda esiin liiketoimintansa,
        > se on meidän kansalaisten/ sijoittajien oikeus ja ainoa mahdollisuus saada
        > esiin koko totuus.
        >
        > Suomessa on yleisesti ollut tapana vuosien varrella
        > (sisäasiainministeriö/Laiho) hutkia ennen kuin tutkitaan. Järjestys on
        > väärä
        > ja ennen kaikkea se, että tiedotetaan ja sallitaan tiedottaa
        > ymmärtämättömyydestä johtuvaa virheellistä ja peräti valheellista
        > informaatiota, joka loukkaa syyttömien kansalaisten, tässä tapauksessa
        > sijoittajien mainetta ja kunniaa, kun heidät vailla perusteita leimataan
        > oitis syyllisiksi.
        >
        > Arvelisin 98 % kaikkien Capitaan sijoittaneiden uskoneen kyseessä olevan
        > laillisen liiketoiminnan ja että valuuttakauppaa tehdään. Sijoittajien
        > tarkoitusperät eivät ole olleet rikolliset. Suurin osa sijoittajista on
        > myös
        > saaneet vähintään omansa pois, joten eivät suinkaan koe itseään petetyksi,
        > koska koko ajan ovat myös kuvitelleet valuuttakauppaa tehdyn. Minkä takia
        > he
        > tahtoisivat tehdä rikosilmoituksen? Kun vielä mahdollisuus joutua itse
        > suoraan epäillyksi suuri ja ilmeinen, jos vaan olet toiminut yhdellekin
        > asiamiehenä, eli auttanut häntä sijoittamaan omat rahansa. Samoin pankkien
        > asiamiehet tekevät ja saavat palkkionsa pankilta. Yksitasoinen pyramidi
        > sekin, kuten WinCapitakin. Todellisuudessa pieni määrä ihmisiä ei
        > ennättänyt
        > saada omiaan pois eikä tuottoa  he luonnollisesti kokevat tulleensa
        > petetyksi.
        >
        > Kaikkiin organisaatioihin, valtiosta kirkkoon ja aina yhdistyksiin asti
        > ovat
        > pyramideja ja kaikissa niissä esiintyy myös epäkeskoa ainesta. Se on
        > yhteiskuntamme rakenne aina ollut Aatamista ja Eevasta näihin päiviin
        > asti,
        > valitettavasti. Toivoa paremmastahan saa ylläpitää. Siellä missä rahaa on,
        > sinne löytää myös rikolliset tiensä  se ei kuitenkaan tarkoita, että
        > automaattisesti kaikki WinCapita sijoittaja/asiamiehet olisivat
        > rikollisia.
        > Me tuhannet hyvässä uskossa rahaa sijoittaneet ja valuuttakauppatuottoja
        > saaneet ihmiset olemme itse joutuneet yrityksen uhriksi mikäli kyseessä
        > todella viranomaisten olettama huijaus, ettei valuuttakauppaa ole lainkaan
        > tehty. Emme suinkaan ole joutuneet toinen toistemme uhreiksi, kuten
        > esitutkinta pyrkii osoittamaan.
        >
        > *
        > Yksinkertainen vertaus:*
        >
        > Ulkolaisella Glitnir-pankilla on Suomessa asiamiehiä, jotka myyvät
        > yrityksen
        > palveluita asiakkaille ja saavat tästä PALKKION, PROVISION itselleen.
        > Sijoittajat antavat rahansa Glitnir-pankkiin, jotka jatkosijoittavat ne 
        > sanotaan tässä tapauksessa valuuttakauppaan. Ilmenee myöhemmin, että on
        > syytä epäillä onko pankki itseasiassa lainkaan tehnyt valuuttakauppaa 
        > leimataanko asiamiehet syyllisiksi rikolliseen rahankeräykseen, koska ovat
        > saaneet provision pankilta? Pankki on harjoittanut yksitasoista pyramidia
        > maksamalla asiamies-palkkoita. Valuuttakauppaa ei ollutkaan tehty 
        > asiamiehet ovat epäiltynä rikoksesta ja jos oikeus niin toteaa, he
        > maksavat
        > valtiolle kaiken saamansa hyödyn, koska ovat myös osallistuneet
        > rahankeräysrikokseen, ottamalla vastaan yhtiön maksaman asiamiespalkkion.
        > Asiamiehet ovat kuitenkin huolehtineet julkisista velvotteistaan.
        > *
        > *
        >
        > *Otetaan toinen yhtä yksinkertainen vertaus:*
        >
        > Päätän perustaa käytettyjen auton autokaupan, rekisteröin sen ulkomaille,
        > missä myös kirjanpitoni on. Välitän autoja Suomeen käyttäen
        > kauppias/asiamiehiä, jotka saavat myymistään autoista normaalin
        > myyntivoiton
        > maksan provisiota kun hankkivat minulle uusia autokauppias/asiamiehiä
        > Osa
        > heistä ostaa vain auton, osa ostaa autoja, myy niitä ja hankkii uusia
        > asiakkaita/asia, kunnes katsastuksessa joku huomaakin, että auto on
        > varastettu. Alkaa asian esitutkinta, missä heti leimataan kaikki
        > asiamiehet
        > rikollisiksi, koska ovat osallistuneet rikollisen tavaran myyntiin ja
        > rahan-keräysrikokseen, koska ovat vastaanottaneet provisiota uusista
        > autokauppias/asiahiehistä, joita he ovat hankkineet pääyritykselle.Saman
        > tien uutisoidaan laajamittaisesti televisoita ja iltapäivälehtien
        > lööpeissä
        > kyseisestä rikoksesta.
        >
        > Esitutkinnassa kivenkovaan väitetään, vailla varmaa näyttöä, että
        > perustamani yrityksen kaikki autot ovatkin varastettuja 
        > kauppias/asiamiesten on täytynyt olla tietoisia siitä ja tahallaan myyneet
        > varastettuja autoja eteenpäin ja vielä saaneet yksitasoisesta pyramidista
        > palkkiota hankkimalla uusia kauppias/asiamiehiä pääyritykselle. Kaikki
        > kauppias/asiamiehet on syytät tuomita!? He ovat kuitenkin Suomessa
        > huolehtineet kaikista julkisista velvollisuuksistaan, mutta se ei paina
        > vaakakupissa mitään. Esitutkinta syyllistää ja pelottelee, että joutuvat
        > vielä hyvittämään valtiolle kaiken saamansa hyödyn ja laittavat heiltä
        > kaiken omaisuuden hukkaamiskieltoon. Osa autokauppiasta ei kestä vaan
        > vetää
        > itsensä hirteen tai päättää päivänsä toisin, joku kuolee huoliinsa -
        > "luonnollisesti"! Tämäkään ei ketään hätkäytä, ei esitutkintaa eikä
        > sisäministeriä  vaikka asiasta toimitetaan tietoa.
        >
        > Tämäkö on oikeusvaltion oikeudenmukaista kansalaistensa kohtelua? SALAINEN
        > TUTKIMUS?En lähde spekuloimaan syitä miksitähän on päädytty. Ruotsissa se
        > ei
        > tule kuuloon, päinvastoin, siellä tapaus WinCapitan salassapitoon ei
        > suostuttu Suomen vaatimuksesta huolimatta. Epäilyttää, kuitenkin, että
        > mikä
        > kumma tarkoitusperä koko salaisella tutkimuksella on?
        >
        > Tässä vaiheessa, kun tapaus WinCapitan esitutkinta takkuaa, kun kukaan
        > tutkijoista ei ilmeisesti ymmärrä mistään yhtään mitään  kaikki
        > tutkimukset
        > on ehdottomasti oltava julkisia  se on kansalaisoikeutemme. Poliisilla on
        > epäoikeudenmukainen perustuslakiin perustuva mahdollisuus esitutkinnan
        > aikana valehdella silmät suut täyteen tutkinnallisiin syihin vedoten 
        > onko
        > se oikeudenmukaista kansalaisia kohtaan? Vaadin myös tämän tapauksen
        > opettamana ehdottomasti ja välittömästi perustuslakimuutosta, missä
        > kielletään esitutkinnan aikainen julkinen valehtelu tai olettamusten ja
        > puolitotuuksien julkistaminen, joka voi vahingoittaa asianosaisia. Vasta
        > kun
        > oikeus on julistanut tuomionsa, voi tuloksesta julkisesti kertoa.
        >
        > En puolusta tässä näkemyksessäni pääyhtiötä ja sen järjestelmiä
        > mahdollisesti hyväkseen käyttäneitä rikollisia (rahanpesua tms.) , koska
        > en
        > voi tietää heistä ja heidän toimistaan, ketä mitä se on ja missä
        > mittakaavassa. Se kuitenkin ollut alunperin syy sivujen sulkeutumiseen.
        > Itse
        > monien muiden sijoittaja/asiamiesten lailla, uskon todella valuuttakauppaa
        > käydyn ja Kailajärven olleen rehellisellä asialla. Jos hänen nerokasta
        > luomustaan on käytetty rikollisiin tarkoituksiin, niin se ei oikeuta
        > tuomitsemaan automaattisesti kaikkia liiketoimintaan sijoittaneita
        > rikollisikiksi, ei etukäteen eikä oikeudenkaan päätöksellä. Tästäkin
        > syystä
        > julkinen esitutkinta ehdottoman välttämätön, jotta saamme tietää
        > todellisen
        > totuuden, emmekä peiteltyä ja muunneltua totuutta.
        >
        > Mikäli paljastuu että valuuttakauppaa kuitenkin tehty, kaikkien
        > sijoittajien
        > ja asiamiehinä toimineiden vapauttaminen epäilyistä oltava välitöntä ja
        > omaisuuden hukkaamiskiellot on peruutettava välittömästi. Maine ja kunnia
        > palautettava uutisoimalla laajasti ja pyydettävä anteeksi väärinkäsitystä.
        >
        > Mikäli osoittautuu ettei valuuttakauppaa olekaan tehty, olemme kaikki
        > yrityksen uhreja  emme syyllisiä!
        >
        > Jos meidät rinnastetaan edelleen syyllisiksi, sitä ovat sitten asiamiehinä
        > niin Nordea kuin kaikki muutkin maailman pankit jotka ovat hankkineet
        > asiakkaita Nasdaq-pörssin entisen johtajan pyrami-dihuijauksessa.
        > Tasavertaisuus-periaatteella tuomittaneen suomalaispankit kuin meidätkin
        > rahankeruusta menettämään saamamme hyödyn valtiolle.
        >
        > Minä olen sijoittajana vähemmässä määrin käyttänyt yrityksen suomaa
        > asiamies-mahdollisuutta ystävilleni. Rahasta on kaikilla tiukkaa ja kun
        > olen
        > kertonut omista sijoituksistani, ovat itse halunneet tietää enemmän ja
        > asiaan tutustuttuaan vapaaehtoisesti valinneet itsekin
        > sijoittavansaWinCapitaan tietoisena 100% riskistä. Mitä muuta minun olisi
        > pitänyt tehdä tai tietää? Voiko olla että se tekee minut rikolliseksi?
        >
        > Koen ahdistusta ja pelkoa kuinka minun yksinhuoltajana isoine lainoineni
        > täysin syyttömänä käy . Stressin takia työkykyni on laskenut olemattomiin
        > ja
        > jo sinällään vaikeuttaa taloudellista toimeentuloamme. Ei ole toista
        > osapuolta joka kantaisi kortensa kekoon. Sijoituksista verojen jälkeen
        > jääneistä rahoista viimeisiä viedään  toivottavasti ei niitäkin vähiä
        > valtion toimesta. Koko ajan saa pelätä tuleeko isoveli jäädyttämään
        > tilini,
        > ammattitiliä myöten. Miten meidän sitten käy?
        >
        > Voidaanko oikeusvaltiossa antaa pienten kansalaisten kärsiä ja
        > samanlaisista
        > teoista päästää isot kalat joutumatta minkäänlaiseen vastuuseen?
        > Vedetäänkö
        > epäoikeudenmukaisesti kylmän rauhallisesti matto jalkojeni alta ja joudun
        > ikuiseen velkavankeuteen. Pelkään että salainen tutkinta johtaa siihen,
        > että
        > totuutta ei tahdotakaan julkistaa. Miten elätän lapseni kun jokaikinen
        > ansaittu pieni ropo menee valtion velkoihin? Puhumattakaan häpeästä ja
        > menetetystä kunniasta.
        >
        > Me tarvitsemme välittömästi rikosuhripäivystyksen! Sitäkin on
        > päätutkijalta
        > pyydetty, mutta luuri on lyöty korvaan, vähät välittämättä että kahdeksan
        > ihmistä on päättänyt päivänsä epätoivoissaan. Olemme oikeasti pulassa.
        >
        > Pyydän teitä nöyrästi arvon oikeusasiamies, oikeusministeri ja muut
        > päättäjät puuttumaan kansalaisten hätään paitsi itseni, koko jäsenistön
        > puolesta ja vaadin siis ensisijassa ja välittömästi krp:n suorittamia
        > WinCapita-tutkimuksia julkisiksi, joita nyt vetkutetaan ja käytetään
        > varsin
        > kyseenalaisia keinoja. Olkoon heidän syynä sitten mikä tahansa. Onko
        > valtiovallalla tähän halua?
        >
        > Nimim. Wiaton Cijoittaja
        > Kaikkien Rehellisten Sijoittajien puolesta
        > 02.02.2009
        >
        >


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5906
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2780
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe