Palsta on häiriköiden pilaama, eli trollien. Täällä on joku joka spekuloi kaikenaikaa ja sotkee aloitteita ja vastauksia.
Sekä valmistelee herjaavia kirjoituksia, hänestä on suunnitteilla tutkintapyyntö. loukkaavaa materiaalia on kerätty jonkuverran, perättömien herjojen ja väitteiden ylläpidosta.
Aineiston keräämistä jatketaan edelleen vielä hetken aikaa, jolloin saadaan mittava määrä tutkintaa varten. siihen asti trolli voi vapaasti jatkaa herjaamista ja kaavamaista toimintaansa.
Sekä valmistelee herjaavia kirjoituksia, hänestä on suunnitteilla tutkintapyyntö. loukkaavaa materiaalia on kerätty jonkuverran, perättömien herjojen ja väitteiden ylläpidosta.
Aineiston keräämistä jatketaan edelleen vielä hetken aikaa, jolloin saadaan mittava määrä tutkintaa varten. siihen asti trolli voi vapaasti jatkaa herjaamista ja kaavamaista toimintaansa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
joten jokainen saa kirjoittaa ihan vapaasti niistä asioistaan ym ym mitä pitää tarpeellisena,ja sattuuhan niitä ylilyöntejä joskus jokaiselle.
lähde/lainaus finlex.
12 §
«Sananvapaus» ja julkisuus
Jokaisella on «sananvapaus». Sananvapauteen sisältyy oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennakolta estämättä. Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla. Lailla voidaan säätää kuvaohjelmia koskevia lasten suojelemiseksi välttämättömiä rajoituksia.
Viranomaisen hallussa olevat asiakirjat ja muut tallenteet ovat julkisia, jollei niiden julkisuutta ole välttämättömien syiden vuoksi lailla erikseen rajoitettu. Jokaisella on oikeus saada tieto julkisesta asiakirjasta ja tallenteesta.
että persut ja niistä etenkin yksi persu haluaa rajoittaa keskustelua siihen, että hän itse saisi mekastaa ja toisten on oltava hiljaa, korkeintaan myötäillä ja kehua, antaa tälle tietä, jotta tätmä saa viedä asiat perseelleen.
että tuossa takana on yksi persu. Tämän pitäisi mielestään antaa mesoa ja muitten on oltava hiljaa ja myötäillä ja kehua tätä ja antaa tietä hänelle. nämä palstat tulisi muokata hänelle sopiviksi. Itse en ole perus Suomalaisten vastainen, mutta siellä Kotkassa mättää joku niissä.
tarkoituksella loukkaavana kirjoitettu teksti, jota trollataan moneen ketjuun, ja tietoisesti sekä järjestelmällisesti tehtyna ei ole ns sanavapauteen perustuvaa enään.
ja sien yrität päteä ja puolustella toimisasi sillä että persut sitä ja tätä! ja tollako perustelet oman oikeutesi trollata ja mennä milloin kenenkin henkilökohtaisuuteen loukkaavasti?
sananvapautta on rajoitettu nyt? Onko joku nimetty, ettei saa kirjoitella tai jotain muuta?
Jos sanoo mielipiteen niin se on jo trollausta tai jotain muuta, eikö jonkun kantti tahdo kestää? Osuiko joku, ei ollut ajatus ainakaan ?
Nyt meni väärin pahasti! Jos täälä jotkut haukkuu "toisinajatelijoita" niin ne on kyllä persujen porukka. Jos "eräästänimeltämainitsemattomasta" kommentoi mitä tahansa epäilevää, haukutaan samantien idiootiksi ja paskaksi. Sama ylimielisyys heijastuu kyllä muussakin persujen toiminnassa täällä. Joten älä nyt tätä käännä toisinpäin ta katoaa viimeinekin usko teihin!
Voitko vähän vihjata, että minkälaisista kirjoituksista on kyse, tarvitseeko minun pelätä että oliko kyse minusta??!!
jos paljastuu vaikka demariksi on silloin automaattisesti "pudotuslistalla".
En ole edes demari, mutta kuka täällä pudottelee ja ketä pitä uhkailla??????????
Tässä varmuuden vuoksi wkipediasta lainattu tietoisku:
Trolli on internet-slangisana, jolla tarkoitetaan viestiä, jonka tarkoitus on ärsyttää ihmisiä, aiheuttaa ristiriitoja, saada vastaukseksi fleimejä tai ennalta-arvattavia viestejä taikka peittää kirjoittajan puutteet käsiteltävänä olevan asian tuntemuksessa. Trolliksi voidaan kutsua myös henkilöä, joka kirjoittaa tälläisia viestejä.
Trollaus (suomennokseksi on ehdotettu peikkoilua ja troolaamista) on trollien kirjoittamista uutisryhmiin, keskustelupalstoille, irkkiin tai wikeihin. Termin alkuperä ei kuitenkaan ole skandinaavisten kielten peikkoa tarkoittava sana, vaan se juontuu vetouistelua merkitsevästä englannin sanasta trolling. Trollaava henkilö ikään kuin vetää viehettä saalisparven läpi toivoen, että joku tarttuu siihen. Myös viestejä, jotka näyttävät kokemattoman tai lapsellisen kirjoittajan postaamilta, on syytä epäillä, sillä tyhmää esittämällä trollaavia esiintyy varsinkin irkissä jatkuvasti. Trollaukseen voi liittyä myös massapostitusta, jolloin esimerkiksi trolli lisää foorumeille tahallaan useita samoja puheenvuoroja toisten keskustelijoiden ärsyttämiseksi.
Sanaa käytetään usein väärin tahattomasti, mutta joskus myös tahallisesti lyömäaseena toisia kirjoittajia vastaan. Pelkkä kritiikki tai eriävä mielipide, radikaalikaan sellainen, ei vielä ole trolli, ellei tavoitteena ollut ihmisten ärsyttäminen. Vaikka ärsyyntyminen olisikin lopputulos, trollista ei ole kyse, ellei se myös ollut kirjoittajan ainoa tavoite. Trolli on erotettavissa provosoivasta väittelijästä myös siitä, että trolli harvoin osallistuu itse keskusteluun.
lässyn lää. valitettavaa on tyhjäpäiden kirjoittelu,mutta kiinassa emme onneksi asu, eli netti on vapaa mielipiteille, eikä kaikille kielloille, kuten nyt suomessakin tykättäisiin ruveta tekemään. pedofiileistä päästään kohta taikinaohjeiden kieltoon ja sitten voidaan sulkea koko netti jokaiselta, niin tulee sekin paha kitkettyä. ei mahdu ihmisten päähän kuin muualta asetetut kiellot ja rajoitteet. on se kumma juttu, mutta sen se ev.lut kasvatus ja muut teettää. isä, anna piiskaa..olin tuhma.. heheheeeeee