Tällaisella promptillahan meitä yritetään saada tuhlaamaan säästömme. Ei siinä mitään, näin ainakin minä voisin tehdä, mutta.....
Kaikki puhuvat lamasta, työttömyydestä ja kuntien kurjuudesta. Valtiokin joutuu rankalle säästökuurille. Kaikesta huolimatta hinnat eivät ole pätkääkään laskeneet, päinvastoin rankasti nousseet! Sähkön tukkuhinnat ovat alentuneet mutta energiaindeksiin "sitoutuneet" öljy-yhtiöt sen kun korottavat hissukseen mm. bensan hintoja. Aiemmin käytetty keppihevonen ontuu nyt pahasti. Ruuneperintorttujen hinta nousi viime vuodesta n.60% muun sapuskan hinnoista puhumattakaan.
Ja lentäjät haluavat lisää liksaa, ikään kuin se neljännesmilli vuodessa ei riittäisi. Bussikuskejahan nekin vain ovat.
Omalta osaltani toimin näin:
Autoilua vain työtehtävien vaatima määrä.
Ei lentomatkoja.
Kesämökki kylmilleen.
Ei mitään uutta kodintekniikkaa, SER-lavalta löytyy ihan kuranttia tavaraa.
Vaatteet käytetään mahdollisimman loppuun.
Ei valmisruokia eikä ravintolassa käyntejä.
Juomat Virosta.
TV-lupa katkolle.
Ei lehtitilauksia, netistä löytyy tärkeimmät uutiset.
Säästyneen ajan käytän esim. ulkona liikkumiseen.
Ruuneperintortut eivät ole onneksi koskaan olleet ruokalistallani.
Käpristelkää nyt ahneet paskiaiset sitten vain ilman minun vaatimatonta apuani!
Kuluta ja maailma pelastuu?
Loppuunkäyttäjä
0
358
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4186067- 855406
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484414- 523961
- 603818
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1823492Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1193244Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky643220Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33046- 432289