Kuinka moni merimiesammatissa ollut harrastaa nykyisin veneilyä? Lämminmies hiljattain kirjoitti tapaavansa jonkun vanhan tutun venemessuilla, tästä tuli mieleen kysyä onko muitakin joukossa.
Finninaamatkin saavat vastata, mutta varovasti ja siivosti.
Venemessut ovat 7.2.-15.2 Messuhallissa, ajattelin käydä katselemassa.
Onko vanhoissa merimiehissä veneilijöitä?
6
787
Vastaukset
- harrastaa
Samalla lailla merimiehetkin harrastavat veneilyä kuin muutkin ihmiset ja kaikkea muutakin mm.moottoripyöräily on aika yleistä merimiesten keskuudessa.
- Lämminmies
Kun on rannalla syntynyt ja 15 v meriä kulkenut , aina on mieli sillä , Minulla 5,5 m jossa voi yöpyä siinä 50 Honda . Viimekesänä en ehtinyt ,rakensin venevajan ja sain vasta Ruotsalaiskartan joten tänäkesänä menemme "taas Lahdesta - Heinolaan "minulla sateliitti kartat tietokoneelle.
Kaveri jonka tapaan tuttu 1956 Turku hän omistaa vanhan pelastusveneen .
- mooses!!!
Veneily ollut ainoa harrastus kalastuksen lisäksi, kuten muutamalla seilauskaverillakin!
- Lämminmies
TulinVuosaaresta ajattelin jos heittäis vähän virveliä vaikken olekkaan kalamies . Sitten kun läksin niin erehdyn paikasta ja ajoin täysillä kivaan . Koneenkoppa lensi keulaan, jatkoijn matkaa kun nostin veneen ylös niin moottori oli poikki .Kyllähän se vähän savutti ja oli muutenkin OUTO .
Siksi en enään seilaa ilman sateliitti navikointia - Tuhka-Jussi
Lämminmies kirjoitti:
TulinVuosaaresta ajattelin jos heittäis vähän virveliä vaikken olekkaan kalamies . Sitten kun läksin niin erehdyn paikasta ja ajoin täysillä kivaan . Koneenkoppa lensi keulaan, jatkoijn matkaa kun nostin veneen ylös niin moottori oli poikki .Kyllähän se vähän savutti ja oli muutenkin OUTO .
Siksi en enään seilaa ilman sateliitti navikointiaKyllä se sateliittinavikointi helpottaa. Varsinkin kun tekee reitit valmiiksi ja ajaa kepsin mukaan.
Ajoin kerran poikani kanssa Ruotsissa Öregrundin vierassatamaan ja sen vasemmassa reunassa oli ruotsalaisveneiden takana hyvin tilaa. Ajelimme hiljalleen sinne. Lähiveneiden svenskit vain katselivat mitään puhumatta kun jäsähdimme kölistä sorapohjaan ja tiukasti. Satamassa ei ollut syvyysmerkintöjä, svenskit varmasti tiesivät syvyyden ja ymmärsivät että ei siihen purkkarilla pääse.
No, nämä sitten jatkoivat katselua kun sataman toisesta päästä joku ystävällinen svenski tuli pienellä peräprutkulla hinaamaan. Tunnin kallistelun ja hinauksen jälkeen irtosimme ja pääsimme syvään päähän kaijaan.
Suomessa olisi varmasti huidottu ja huudeltu varoituksia matalasta ja yleensä matalat kohdat on merkittykin satamissa.
Tämmöstä se on, itse harrastelen kesäisin paljon veneilyä. Moottoripyörän möin 59 vuotiaana pois. Se oli viimeiset 18 vuotta.
- Raste
veneilyäkin jonkin verran harrastettua,noita puuveneitä ollut useita,yks purjevene sellainen 8,5m mahonki,pitkäkölinen,vire oli moottori,sit noita perärutkul varustettuja muutamia. Jonkun veneen myös tehnyt.Nyt ei ole muutamaan vuoteen ollut venettä,kanootti vain kun toi joki niin matala tääl mökillä. Mut kyl venekuume iskee joka kevät,kun tuol merenrannal liikkuu,kyllä minä viel paatin hankin,joka kevät oon ostamassa mut aina on jostain syystä jäänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413908Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3533027Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101665Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23821- 69793
- 44784