Sukupuoliyhteys lähisukulaisten kesken

spacehuman

RL 22 §

"Sukupuoliyhteys lähisukulaisten kesken

Joka on sukupuoliyhteydessä oman lapsensa tai tämän jälkeläisen kanssa, oman vanhempansa tai tämän vanhemman tai isovanhemman kanssa taikka veljensä tai sisarensa kanssa, on tuomittava sukupuoliyhteydestä «lähisukulaisten» kesken sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

Sukupuoliyhteydestä «lähisukulaisten» kesken ei tuomita henkilöä, joka on ollut sukupuoliyhteydessä oman vanhempansa tai tämän vanhemman kanssa ollessaan kahdeksaatoista vuotta nuorempi, eikä henkilöä, joka on pakotettu tai lainvastaisesti taivutettu sukupuoliyhteyteen."

Mielipiteitä tämän säännöksen oikeudenmukaisuudesta?

9

1499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totinen---

      Oletetaan että toinen on 60- ja toinen 80-vuotias.
      Kumpikin tuomittaisiin. Tuntuu oudolta.
      Ei kai noista asioista muuten kovinkaan moni tule julkisuuteen kertomaan.
      Tapaus paljastuu tietysti silloin, jos suhteesta syntyy lapsi.

    • Tuo tuli lakiin käsittääkseni uskonnollisten ryhmien painostuksesta. Sitä ei laitettu seksuaalirikoksiin, koska näihin haluttiin vain sukupuolista itsemääräämisoikeutta loukkaavat rikokset. Perinnöllisyystieteen kannalta tuolle on perusteet. Tuollaisesta suhteesta syntynyt lapsi on hyvin suurella todennäköisyydellä vaikeasti vammautunut. Toisaalta ei tuo kovin yleistä muutenkaan ole, joten säätelylle ei oikein ole tarvetta. Sinänsä mitään ihmisoikeusaspektia en näe asiassa.

    • sikunaa gigunaa

      Onhan tuo aika outoa jos molemmat ovat aikuisia ja nainen on vaihdevuodet ohittanut tai ei muuten vaan voi tulla raskaaksi. Muuta seurausta kuin raskaus siitä ei kaiketi voisi olla ja jos raskauskaan ei ole mahdollinen niin mikä peruste on rankaista?

      • nix nax

        >>jos raskauskaan ei ole mahdollinen niin mikä peruste on rankaista?


      • eikä raskaus mahdollista
        nix nax kirjoitti:

        >>jos raskauskaan ei ole mahdollinen niin mikä peruste on rankaista?

        "sai aina vankeutta, vanhempi vähintään kaksi vuotta ja enintään kahdeksan vuotta sekä lapsi vähintään kuusi kuukautta"

        Aika vähän näkynyt meillä aikuisia lapsia.


      • nix nax
        eikä raskaus mahdollista kirjoitti:

        "sai aina vankeutta, vanhempi vähintään kaksi vuotta ja enintään kahdeksan vuotta sekä lapsi vähintään kuusi kuukautta"

        Aika vähän näkynyt meillä aikuisia lapsia.

        >>Aika vähän näkynyt meillä aikuisia lapsia.


      • nix nix sanoo saksalainen
        nix nax kirjoitti:

        >>Aika vähän näkynyt meillä aikuisia lapsia.

        Se viesti johon vastasit puolestaan ihmettelee tällaisen tapauksen rangaistavuutta:

        "... molemmat ovat aikuisia ja nainen on vaihdevuodet ohittanut tai ei muuten vaan voi tulla raskaaksi."

        Jos molemmat ovat aikuisia niin he eivät silloin ole lapsia, comprendo?


      • nix nax
        nix nix sanoo saksalainen kirjoitti:

        Se viesti johon vastasit puolestaan ihmettelee tällaisen tapauksen rangaistavuutta:

        "... molemmat ovat aikuisia ja nainen on vaihdevuodet ohittanut tai ei muuten vaan voi tulla raskaaksi."

        Jos molemmat ovat aikuisia niin he eivät silloin ole lapsia, comprendo?

        Aivan. Kommenttini oli juuri tuohon. Mutta ei tainnut Hölmölän tupa vieläkään valaistua.

        >>Jos molemmat ovat aikuisia niin he eivät silloin ole lapsia, comprendo?


    • hommaa

      maaseudun syvissä syövereissään tuo on aina ollut ja on vielä tänä päivänäkin. Joillakin seuduin se näkyy jo perimässäkin. Ei tarvinne maakuntia tai kyliä tarkemmin mainita??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe