Richard kirjoittaa ihan asiallisesti vaikka on ritari sukua aateloitu ruotsin ritari huoneella joskus 1600 luvulla.
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/eurooppaministeri-thorsin
PAKKO RUOTSISTA
2
150
Vastaukset
- alle :
johtuiskohan siitä syystä ettei ruotsia oikeasti tarvita tässä maassa
Espoon kaupungin ilmoitus toivotti "kaikille espoille jumala joulua"
Helsingin Sanomat
"Jubileumsår önskar på alla esboar Gud Jul och Gott Nytt År" eli vapaasti suomennettuna "Juhlavuosi toivottaa kaikille espoille jumala joulua ja hyvää uutta vuotta".
Näin ilmoitti Espoon kaupunki 550-juhlavuotensa lopuksi kahdesti espoolaisessa Länsiväylä-lehdessä.
Espoon valtuustossa pitkään vaikuttanut Margareta Pietikäinen (r) teki asiasta kaupunginhallitukselle selvityspyynnön lukuisten kielioppivirheiden takia.
"Ilmoitus on toivoton, loukkaava ja naurettava", hän harmittelee.
Yhdessä virkkeessä on neljä kielioppivirhettä. Pietikäinen muistuttaa, että Espoossa on kuitenkin yli 20 000 ihmistä, jotka puhuvat äidinkielenään ruotsia.
"Tämä on aivan karsea juttu kaikin puolin", juhlavuoden projektipäällikkö Lea Rintala myöntää"
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Espoon kaupungin ilmoitus toivotti kaikille espoille jumala joulua/1135243283590- Ja vai niin
Mitenkäs projektipäällikön virheestä saadaan kielipoliittinen asia?
Kun lukee uutisen keskusteluosion, niin huomaa että myös Espoossa olleissa tienvarsi-ilmoituksissa toivotettiin hyvää joulua siten että joulu oli kirjoitettu isolla alkukirjaimella.
Joten tässä on nyt virkamies töpännyt kahdella kielellä.
Hyvä se on omat virheet panna mainostoimiston syyksi, eikös mainoksen tilaajan pitäisi tarkistaa tilaamansa mainos ennen julkaisua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016299
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h814859Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1013122Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302952Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262175Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191566Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371131Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?921130Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311046- 48824