Monacon eurojen arvo?

sgjdopäsdfo

Tietääkö joku viisas ihminen että minkä arvoisia tai että paljonko esim keräilijät maksavat vuoden 1999 monacon 1 ja 2 euronkolikoista?

15

2901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymys....

      No tietenkin korkeintaan euron ja kaksi euroa... noita on maailma täynnä

      • Kolikko-

        No ei noita mitenkään hirmuisesti ole. Kaikki Monacon eurot ovat huomattavasti tavallisia euroja arvokkaampia. Jo lyöntimääristä voi päätellä jotain eli ovat aika harvinaisia. Lyöntimäärät: http://www.kolikot.com/eurokolikot/mon


    • Rahamasa

      Katsopa vaikka HuutoNetistä.
      Suomessa saat paremman hinnan kuin eBaystä.

    • Monacon euroja

      Monacon euroja ei kyllä kierrosta taida löytää, rahaliikkeiltäkin näköjään aika heikosti. Piti löytää nopeasti jostain Monacon harvinaisempia eurosarjoja enkä yhdestäkään Helsingin rahaliikkeestä noita löytänyt vaikka kiertelin niitä koko päivän. (keskustan putiikeissa hinnat olivat sitäpaitsi ihan poskettomia) Yhden yksityisen kuitenkin Helsingistä löysin, kattava valikoimakin mutta ilmeisesti hänelläkin monet kohteet jo loppumaisillaan: http://www.kolumbus.fi/mjk/eurot/ Mm. Grace Kelly 2-euronen oli jo loppu, ilmeisesti senkin olisi saanut tilattua mutta jätin tilaamatta kun oli hinta noussut jo keskiverto-keräilijän ulottumattomiin. Eivät nuo kuitenkaan missään tapauksessa mitään kovin yleisiä ole, eikä niistä muuten edes maksettaisi satoja euroja...

    • Matka Monacoon?

      Joku väitti että olisi Monacossa ollessaan saanut vaihtorahana 2 euron kolikon, siis Monacolaisen... onko perää eli ovatko Monacolaiset eurokolikot Monacossa ihan käytössä ja voiko niitä siellä saada kierrosta???

      • Tocion

        Kyllä, monacolaiset eurot ovat aivan normaalisti käytössä. Sain itse sellaisia matkallani. Tietääkseni Monacolaisia kolikoita tehdään vain pieniä määriä kerrallaan ja harvoin, siksi niillä on keräilyarvoa.


      • Matkoilla

        Joskus olen itsekin saanut Monacon kolikoita vaihtorahana siellä käydessäni, mutta eivät koskaan ole olleet niitä pienilyöntisiä eli kalleimpia. :(


    • Monacon euroista

      Monacon eurokolikkoja löytyy kaksi erilaista sarjaa:

      1) edesmenneen ruhtinas Rainierin ajalta 2001-2005

      2) nykyisen ruhtinas Albertin ajalta 2006-

      Kummassakin omat vaakunansa eli ihan eri kolikkosarjat kyseessä, mulla on jo molemmat hankittuina. Useimmilla muilla maillahan on ainoastaan yksi ja sama kolikkosarja. Vatikaanissa sama juttu eli Paavin vaihtuessa lyödään aina uuden Paavin kuvalla varustettu eurosarja, sekä väliajalle vielä ihan oma sarjansa.

      Hienon näköisiä rahoja nuo kaikki, mutta hinnat kalliita ja monia alkaa olla vaikea löytää kohtuuhinnoilla... ja varmaan ne hinnat jatkavat nousua vuosi vuodelta. :(

    • Lomalle Monacoon?

      Eikö noita Monacon euroja sitten löydy edes Monacossa lainkaan kierrosta?

      • Etsimään vaan

        Voihan niitä joku löytyäkin, mutta eiköhän tuollaisessa paikassa kierrä enemmänkin ranskalainen ja italialainen raha. Sitten kun vielä keräilijät seulovat virrasta koko ajan monacolaisia kolikoita pois.


    • Monacolainen

      Meillä on asunto monacossa fontvieilissä siellä saa niitä kun maksat setelillä yhden kortin yleinsä 0,40€ niin saat yleeinsä albertin kolikon.kaikille monacossa asuville jaetaan joka vuosi yksi kolikko jota ei myydä eikä laiteta kiertoon ja sen arvo on yleensä kymppitonni viime kolikko 8999€ koska niitä ei ole keräiliöillä

      • harvinaisia_ovat

        Tämä myös nostaa muutenkin harvinaiset Monacon kolikoiden arvoa, se että iso osa päätyy paikallisten pöytälaatikkoon eikä päädy edes keräilymarkkinoille. Ja muutenkin jo pienet lyöntimäärät.

        Ei mikään ihme että kalleimmat keräilyeurot ovat juuri Monacon kolikoita ja sarjoja, ja niiden hinnat vaan nousee ja nousee joka vuosi.


    • Anonyymi

      2300 euroa on monacolaisen euron arvo

    • Anonyymi

      1€ kolikon arvo on 1€ ja 2€ 2€

      • Anonyymi

        Voi tietysti yrittää myydä millä hinnalla vain. Jotkut kokemattomat kuvittelevat näkyvissä (pitkään) pysyneen pyyntihinnan olevan joku arvo. Ja aidosti tyhmät kuvittelevat ostamansa tuotteen arvon olevan vähintään sen, minkä he ovat itse siitä maksaneet. Eli ei toteutunut myyntihintakaan vielä mitään kerro arvosta.

        Jos tavallinen yksityinen yrittää myydä jotain erikoista, niin helposti menee yli puolet erilaisiin luotettavan tunnetun välittäjän kuluihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7535
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      100
      5453
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4708
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      48
      4622
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      65
      3332
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2738
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      54
      2391
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2388
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2362
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2224
    Aihe