On mielenkiintoinen ilmiö tälläkin palstalla se, että jos joku vanhoillislestadiolainen kirjoittaa vaikkapa avauksen, jossa hän pohdiskelee vl-herätysliikettä, sen oppeja ja totuudellisuutta, niin heti on paikalla muutama vl-HYEENA kiljumassa:
FEIKKI, FEIKKI, FEIKKI!!!
Olen miettinyt tätä ja ajatellut, että ovatko nämä "feikkikiljujat" niitä kaikkein pahimmin aivopestyjä veeälliä, jotka näkevät punaista, sinistä ja retuliinia heti, jos joku omasta väestä uskaltaa kyseenalaistaa vl-herätysliikkeessä opetettavat Raamatun vastaiset HARHAOPIT?
Vai ovatko "feikkikiljujat" mahdollisesti vl-saarnaajia, jotka pelkäävät sydämensä pohjasta, että heidän opettamansa HARHAOPIT katoavat vl-herätysliikkeestä osittain tämänkin palstan avustamana.
Siksi pyritään jonkun vanhoillisen rehellinen ja pohtiva kirjoitus välittömästi nimeämään feikiksi. Kuten tapahtui mm. hieman alempana olevan hyvin ansiokkaan avauksen "Kipeitä pohdintojani" kohdalla.
Kyllä jokainen henkilö, jonka hengelliset silmät jollakin tavalla toimivat, kykenee erottamaan feikit ja ei-feikit. Tietysti joskus jokainen meistä saattaa erehtyä. Sanon vain, että 99,879 %:n varmuudella avauksen "Kipeitä pohdintojani" on tehnyt aito ja Pyhän Hengen vaikutuksen alaisuutessa oleva vl-nuori.
Kirjoitin tämän avauksen, koska kyseisessä ketjussa ja joskus muulloinkin minä olen joidenkin aivopestyjen FEIKKIKILJUJIEN listalla ja nämä tyypit yrittävät laittaa minun piikkiin jonkun vanhoillisen herätysliikkettään kritisoivan tai asioita kriittisesti pohdiskelevan henkilön kirjoituksen.
Tämä feikkikiljuminen ei kuitenkaan auta. HARHAMUURIT ovat alkaneet kaatua!!!
FEIKKI, FEIKKI, FEIKKI!!!
Olen miettinyt tätä ja ajatellut, että ovatko nämä "feikkikiljujat" niitä kaikkein pahimmin aivopestyjä veeälliä, jotka näkevät punaista, sinistä ja retuliinia heti, jos joku omasta väestä uskaltaa kyseenalaistaa vl-herätysliikkeessä opetettavat Raamatun vastaiset HARHAOPIT?
Vai ovatko "feikkikiljujat" mahdollisesti vl-saarnaajia, jotka pelkäävät sydämensä pohjasta, että heidän opettamansa HARHAOPIT katoavat vl-herätysliikkeestä osittain tämänkin palstan avustamana.
Siksi pyritään jonkun vanhoillisen rehellinen ja pohtiva kirjoitus välittömästi nimeämään feikiksi. Kuten tapahtui mm. hieman alempana olevan hyvin ansiokkaan avauksen "Kipeitä pohdintojani" kohdalla.
Kyllä jokainen henkilö, jonka hengelliset silmät jollakin tavalla toimivat, kykenee erottamaan feikit ja ei-feikit. Tietysti joskus jokainen meistä saattaa erehtyä. Sanon vain, että 99,879 %:n varmuudella avauksen "Kipeitä pohdintojani" on tehnyt aito ja Pyhän Hengen vaikutuksen alaisuutessa oleva vl-nuori.
Kirjoitin tämän avauksen, koska kyseisessä ketjussa ja joskus muulloinkin minä olen joidenkin aivopestyjen FEIKKIKILJUJIEN listalla ja nämä tyypit yrittävät laittaa minun piikkiin jonkun vanhoillisen herätysliikkettään kritisoivan tai asioita kriittisesti pohdiskelevan henkilön kirjoituksen.
Tämä feikkikiljuminen ei kuitenkaan auta. HARHAMUURIT ovat alkaneet kaatua!!!
Vastaukset 90
Vanhimmat
on saarnaajien puheita totuttu ilmeisesti pitämään suorana Jumalan sanana. Kun joku rohkenee arvostella/arvioida liikkeen opetuksia ja oppeja, niin "pakkohan" sen on olla feikki.
Vl = rankkaa ihmiskeskeisyyttä, jossa Pyhällä Hengellä on hyvin vähän tilaa.
...näkökanta. Feikki-huutajat voivat olla VL:ä tai siten he voivat olla myös ihan ketä tahansa ja huutavat feikkiä, koska ovat huomanneet sen saavan ensiarvoista huomiota moneltakin taholta.
Onhan täällä todellistakin feikkiä. "Olen vl/el, ja meillä oli insestiä, talousrikollisuutta, ja olen onnellinen vapauduttuani yhteisöstä. Minua onkin vainottu, varsinkin öisin. Siitäpä siirrynkin luontevasti sexikysymyksiini, kunhan ensin paljastelen huomioitani yhteisöni seksielämästä."
Hihihi.
Tosi on. Sairas mies. Ei voi muuta sanua.
vl-PUUPÄÄ.
Itse korkeintaan voisit TAMPIO sellaisia kirjoitella. Minä en.
Kunhan sinä et vain omaan "puppuusi" tukehtuisi.
Sinut on varmaan pienenä heitetty kolme kertaa ilmaan ..ja otettu vain kerran kiinni.Siksi pöl-
västeiltä nuo sinun kommenttisi alkaa olla.
Suosittelen myös pikaisesti hoitoon menemistä!
Ja ota nyt se pipo pois ettei kiristä....
Oika vl ei pohdi uskonelämäänsä netin keskustelupalstoilla.
sinunkaltaisiasi tarkoitin avauksellani.
Olet elävä esimerkki hölmöstä veeällästä!!!
Kuka uskaltaa pohtia kipeitä asioita face to face, kun kommentit ovat tyyliä "Usko vaan syntisi anteeksi", "Tee parannus".
PS. Millainen on "oikea vl"? Kuka sen määrittelee?
SRK vai?
Ei uskalla pohtia kipeitä asioita face to face kun kommentit ovat tyyliä "Usko vaan syntisi anteeksi"? Niinkö?
..mitä muuta oikea vl ei tee. Siis oikean vl:n kriteerit.
Mistäs sinä tiedät kuka on oikea ja kuka väärä vl? Onko se, että joku liikkeeseen kuuluva arvostelee liikettä merkki siitä, ettei hän ole vl. Monellakin on kriittisiä ajatuksia, mutta ei niitä uskalla julkisesti vl-yhteisössä tuoda julki. Senpä takia monet esittävätkin asian täällä.
...että minä olen pohtinut täällä jo pitkään ja hyvin monelta kantilta monenlaisia asioita, en kylläkään ole kyselemässä ollut, mutta vastaamassa senkin edestä. Sekä vastaaminen, että kyseleminen on pohtimista ja mikis ei VL voisi pohtia täälläkin asioita, joita mielessä pyörii. Onko tämä sitten oikea paikka kysyä neuvoa, niin siitä ollaan montaamieltä ja itse en kysele täältä yhtään mitään nevoja omalle kohdalleni.
Itsekin pidän paljon enemmän "face to face" keskustelusta, mutta se ei sulje pois sitä, että asioita voi pohtia myös täällä.
Vanhoillislestadiolaisuudessa nähdään sangen paljon kummajaisuuksia ja miten muuten kummajaisuuksia tuodaan esille kuin kertomalla asisoita ja keskustelemalla niistä. Uskon, että täällä on selvinnyt monenlaisia asioita niin VL:lle kuin ei VL:kin.
Miksi yleensäkään syytetään mitään kirjoitusta feikkaamiseksi, onhan lukijalla/kirjoittajalla mahdollisuus valita lukea, jättää lukematta, vastata, jättää vastaamatta. Mielestäni "normaali" ihminen kyllä erottaa mikä on realistinen kirjoitus ja mikä ei. Kaikki realistinen kirjoittaminen on sallittua ja vaikka omalle kohdalle ei ole koskaan sattunut samankaltaista tilannetta, niin se ei tarkoita, etteikö sellainen olisi kuitenkin mahdolista.
Autuas on se, joka ei vaella jumalattomain neuvossa, eikä seiso syntisten tiellä, eikä istu kussa pilkkaajat istuvat;
Vaan rakastaa Herran lakia, ja ajattelee hänen lakiansa päivät ja yöt.
Hän on niinkuin istutettu puu vesiojain tykönä, joka hedelmänsä antaa ajallansa, ja hänen lehtensä ei varise, ja kaikki menestyy, mitä hän tekee.
Mutta jumalattomat ei ole niin, vaan niinkuin akana, jonka tuuli hajoittelee.
Sentähden ei jumalattomat kestä tuomiota, eikä syntiset vanhurskasten seuraa.
Sillä Herra tietää vanhurskasten tien; mutta jumalattomain tie hukkuu.
---
En määrittele kuka on oikea vl. En kirjoita listoja sallituista ja kielletyistä asioista.
"Kuka uskaltaa pohtia kipeitä asioita face to face, kun kommentit ovat tyyliä "Usko vaan syntisi anteeksi", "Tee parannus"."
Tuossa uudemman kerran sama.
Jos haluat, niin voin kyllä laittaa vielä kolmannenkin kerran. Kerro rohkeasti toiveesi.
Nyt aloit jankuttaa samaa. Kuten näet, kaikesta voi puhua face 2 face.
Ylitit jopa oman hölmöytesi oheisella kommentilla.
Onneksi olkoon!
Tuohon ei ole enää sanomista.
On vähän rumaa sanoa hölmölle: "Olet hölmö".
Olen pahoillani.
hyvä.
"En määrittele kuka on oikea vl."
pystyt kirjoittamaan tähän ketjuun seuraavasti:
"Oika vl ei pohdi uskonelämäänsä netin keskustelupalstoilla."
Tarkoitin sillä, että en tuomitse ketään. Jumalan sana tuomitsee.
mielestäsi "oikea vl" ei pohdi uskonelämäänsä netin keskustelupalstoilla?
Millainen on "oikea vl"?
siis kaikki uskonelämäänsä täällä pohtivat ja vanhoillislestadiolaisiksi ilmoittautuvat henkilöt feikeiksi.
Niinkö?
Mistähän syystä asia on kääntynyt noin päin mielessäsi?
...rumaa sanoa jotakin pässiksi, joka haluaisi mielummin sanottavan sonniksi, jos nimityksen käytön tarve tulee pakottavaksi.
"Oika vl ei pohdi uskonelämäänsä netin keskustelupalstoilla."
kirjoitit noin. Eli ajatuksesi on se, että täällä kirjoittava uskonelämäänsä pohtiva vanhoillislestadiolainen ei voi olla oikea vl. He kaikki ovat siis vääriä veeälliä eli feikkejä.
vl-kirjoitus yritetään täällä nimetä feikiksi ilmeisesti sen vuoksi, että eräät vl-tahot eivät lainkaan halua Raamatun totuuksien saavan sijaa vanhoillislestadiolaisuudessa.
Turhaan taistelevat tutkainta vastaan.
vanhoillisia riepoo, kun täällä jotkut uskaltavat arvostella herätysliikkeensä homehtuneita harhaoppeja. Kasvokkain ei tietysti kukaan uskalla. Täällä on helpompi kirjoitella todellisia mietteitä palstalle. Jotkut vl-kyrsät ovat heti tuomitsemassa nämä aitojen ajatusten kirjoittajat feikeiksi.
Voi aikoja voi tapoja!
kehittänyt uuden käsitteen: "vl-kyrsä".
Ei huono.
kirjoitus on häipynyt?
Kirjoitus, joka ei ottanut lainkaan kantaa avaukseen vaan puhui ihan muuta heinää muista asioista.
Onko nimimerkki "Näin" itse hävennyt omaa kirjoitustaan ja itkenyt kommenttinsa ja sitä ihmetelleet viestit pois?
Jälleen yksi pelle-hermanni löytyi vl-joukoista = nimimerkki "Näin".
Ei kehdannut akka vastata mitään useaan ihmettelyyn vaan vaati ylläpidon poistamaan oman kirjoituksensa.
Niin sitä pitää veeällät!!
että ylläpito suostuu poistamaan jonkun henkilön typerän kirjoituksen kirjoittajan omasta pyynnöstä, ellei kyseessä ole ylilyönti tai jokin rivous.
Jokainen kantakoon kunnialla omat hölmöt kirjoituksensa - myös "Näin" ja muut vanhoillislestadiolaiset.
Olisiko joku katala "toisinajattelija"sen pyyhityttänyt pois.Minä seison kaikkien kirjoitusteni "takana" sillä Raamatusta olen kirjoittanut ja Lutherin kirjoituksia.Mutta minulla on kyllä "tekemistä" paljon muutakin kun täällä teidän ylimielisiä panettelevia kirjoituksia lukea.Tiedän itse asiani Jumalan kanssa olevan kunnossa ja minä en teidän mielipiteistä perustele,ne on vain "tuulen huminaa" Herra on minun paimeneni,ei minulta mitään puutu,jne...
En ymmärrä miksi "akottelet" ja omasta toimestani ei kirjoitukset täältä ole lähteneet,kysykää mielummin!!! onko hänellä näppinsä pelissä.Minä olen sanojeni takana.Eilen en kerinnyt käymään "koneella" Kuten ylempänä sanoin,joku joka ei kestä "totuuksia"on "puhaltanut"pois.
Koetahan sinä opetella sivistyneesti kirjoittelemaan,"akottelu"tai "ukottelu" tai muu vastaava nimittely ei kuulu sivistyneen ihmisen kielen käyttöön!
Minä en ole kirjoituksiani pois "pyyhityttänyt"
Minä "seison sanojeni takana,koska olen raamatulla yleensä kaikki vastaväitteet kommentoinut ja muut asia ovat faktatietoa,esim eräs "lähdetetos" Kristinuskon Historia 2000 kirja
Kuitenkin tärkein auktoriteetti on Raamattu ja Lutherin teokset.
vl-akka?
En kuulu siihen mainitsemaasi ryhmään.
Miten on itsesi laita?
Vl-olen mutta siihen mainitsemaasi jälkimmäiseen
ryhmään en myönnä kuuluvani.Sinulle suosittelen
hyvän käytöksen opettelua.
Sitä samaa hyvien tapojen-ja käytöksen "opettelua"suosittelen muillekkin jotka
nimittelevät ala-arvoisesti lähimmäisiään,olivat he mitä tahansa.
Raamatun neuvo on:Mitä toivotte ihmisten tekevän teille,tehkää te samoin heille!
ole sitten vl-ukko.
Mitä sillä sitten on väliä mitä olen,miksi se sinua kiinnostaa? Itse sanoisin vl-uskovainen.
Vai onko sukupuolella jotain tekemistä vl-uskon kanssa? sopisiko vl-henkilö paremmin?
tässä ketjussa on seuraava.
Vanhoillislestadiolainen nimimerkki "Näin" kommentoi oheista avaustani ottamatta lainkaan kantaa itse avaustekstiin ja feikkaamiseen. Nimimerkki "Näin" ilmoitti kommentissaan, että minulla on pipo liian kireällä. Edelleen "Näin" kehotti minua lenkille ja ottamaan happea yms. puppua.
Siis "Näin" EI MILLÄÄN TAVALLA ottanut kantaa avaukseen kuten yleensä tehdään. "Näin" keskittyi yksinomaan tekemään täysin turhia ja vääriä huomautuksia minun persoonastani. Edelleen "Näin" ihmetteli, miksi kirjoittelen tälle palstalle.
Kaikkein törkeintä "Näinin" kirjoituksessa oli se, että hän kohdisti minuun seuraavat sanat "Kun sinä vihaat meitä...".
Tähän TÖRKEÄÄN VALHEESEEN vastasin pyytämällä nimimerkkiä "Näin" esittämään YHDENKIN kohdan minun kirjoituksistani, joissa olen sanonut vihaavani vanhoillislestadiolaisia. Toistin pyyntöni kerran - ei tullut vastausta.
Ei tietenkään tullut, koska sellaista kohtaa ei löydy tältä palstalta eikä muiltakaan palstoilta.
Huomattuaan jääneensä kiinni VALHEESTA nimimerkki "Näin" ilmeisesti kääntyi ylläpidon puoleen ja pyysi omaa VALHEVIESTIÄÄN pois palstalta. Jostain käsittämättömästä syystä ylläpito suostui pyyntöön. Samalla poistui myös jonkun muunkin ihmettely koskien nimimerkin "Näin" kommenttia, joka puhui täysin muusta kuin mikä oli keskustelun aihe.
Tämä episodi oli sinänsä hyvä näyttö kaikille vanhoillislestadiolaisille siitä, että tällä palstalla on aika turha yrittää vetää vl-HARHAHATUSTA VALHEITA ja toivoa niiden menevän läpi.
Vl-seuroissa saarnaajat kyllä vetävät työkseen Raamatun vastaisia HARHAOPPEJA HARHAHATUSTAAN ja ne uppoavat kuulijoihin kuin kuuma veitsi voihin johtuen siitä, että kuulijat ovat pääsääntöisesti sellaisia henkilöitä, jotka ovat sylivauvasta asti olleet saman HARHAOPETUKSEN piirissä ja kohteena.
Tällä palstalla sen sijaan on huomattavasti tarkempia muita uskovaisia kuin veeälliä ja täällä jää helposti VALHEESTA kiinni. Tämä opiksi sekä nimimerkille "Näin" että muille palstan vanhoillislestadiolaisille.
"Edelleen "Näin" ihmetteli, miksi kirjoittelen tälle palstalle."
ollut ensimmäinen vl, joka yrittää hätistää palstalta pois sekä veeälliä että vanhoillisille kiusallisia Raamatun totuuksia palstalle kirjoittavia ei-veeälliä.
...myös joskus kuullut jotain, joka ei liity millään tavalla aloitettuun keskustelun avaukseen.
Käytit tällaista ilmaisua:
"Siis "Näin" EI MILLÄÄN TAVALLA ottanut kantaa avaukseen kuten yleensä tehdään. "Näin" keskittyi yksinomaan tekemään täysin turhia ja vääriä huomautuksia minun persoonastani. Edelleen "Näin" ihmetteli, miksi kirjoittelen tälle palstalle."
Lienee syytä palauttaa mieleen myös se nimitys, jota olet minusta käyttänyt(pässi). Ei varmaan kannata hakata poikki sitä oksaa, jolla istuu!
nimitys tuli siitä, koska olet useaan otteeseen korostanut tällä palstalla "kuinka tyhmä olet".
Naivia.
Halusit "pässin" tilalle mieluummin nimikkeen "sonni".
Asia on minulla mietintämyssyssä.
PS. Nimimerkki "Näin" kirjoitti PITKÄN viestin, jossa hän ei sanallakaan ottanut kantaa avaukseen.
Mieleeni tosin muistuu yksi toinen vl, joka myöskin alkoi yhden avauksen alla puhua TÄYSIN AVAUKSESTA POIKKEAVASTA aiheesta. Otti muistaakseni esille "lapsen aseman maailmassa", vaikka avaus koski tupakointia.
...on oikeus nimitellä, jos katsovatjonkun antavan siihen aihetta syystä taikka toisesta.
No toivottavasti saat jotain tyydytystä nimittelystä.
"sonni"-nimikkeen käyttämistä kohdallasi.
Mikä siinä "sonnissa" niin sinua viehättää? Liittyykö nimike yleisemminkin vl-herätysliikkeen miehiin?
Kuulehan antiystäväni!!! minä olen yhä sitä mieltä että sinulla on pipo kireällä.Itse en ole teksejäni poistanut,onkohan vain ollut jollekkin "kova pala purtavaksi" jä hän olisi poisttattanut tekstini? Muuten ihmettelen kyllä moista sensuuria,kun kerran Fakta tietoja kirjoittelen niin jonkun "liikavarpaalle" on sattunut.Sinulle sanon Raamatusta olen kaikki ne asiat teksteineen mitkä puoltavat että se usko mikä minulla ja monella tälläkin palstalla on,niin se on RAAMATUN MUKAISTA JA TOTUUTTA.Sinä et sitä voi muuksi muuttaa eikä kukaan muukaan.
Ole sinä vaan huutelemassa HARHAA mutta Jumala on kuitenkin joka on meidän Isämme Jeesus lunastajamme ja Pyhä Henki oppaana ja myös lohduttajana tällä maallisella useinkin kivikkoisella tiellä taivaaseen.Siitä minunkin sieluni kiittää Jumalaa.
kävit poistetussa viestissäsi yksinomaan ruotimaan minun persoonaani ETKÄ OTTANUT LAINKAAN KANTAA tähän avaukseen?
Alatko aina "pipotella" ihmisille, jos joku kirjoittaa sinulle ja muille veeällille hankalan kommentin, jossa ottaa esille vl-herätysliikkeeseen pesiytyneet Raamatun vastaiset HARHAOPIT???!!!
Tällä !!! on kyllä kova halu näihin joskus hyvinkin alaarvoisiin nimittelyihin,mahtaako hänen "uskontonsa"oikein "vaatia"sitä,tai sitten hänellä on jonkunlainen alemmuuden tunne itsellä,saa siitä tyydytystä kun "nimittelee"Jos !!! omaisi edes tavallisen
kohteliaisuutteen kuuluvan käytöksen,hän ei olisi
niin "hyökkäävä" sanoissaan ja nimittelisiä niitä jotka eivät mielipiteiltään ole yhtä hänen kanssaan.Siinä viimeisessä viestissäni !!! pyysin että hän laittaisi raamatun paikkoja jotka 2sotivat" meidän uskoamme vastaan? Esimerkiksi millä hän kumoa sen raamatun tekstin kun Jeesus
lähettää opetuslapset julistamaan sanomaa Taivaanvaltakunnasta,minkä te päästatte maanpäällä on päästetty taivaassa...
Teksteja JumalanvaltakunnastaMatt.6:33 Ef. 4:4-6
Jumalan valtakunnassa asuvat Jumalan lapset,toinen valtakunta on sielunviholliseen valtakunta.Siinä asuvat epäuskoiset ihmiset.Taistelu kahden valtakunnan välillä on kova,ja vihollinen koettaa eksyttää Jumalan omia synnin kautta pois Jumalan valtakunnasta.Jumalan valtakunnan ulkopuolella ei voida omistaa autuutta koska siellä ei ole Kristusta,siellä on vain epäuskoa.Jumalan valtakuntaan tullaan vain parannuksen kautta.
Jumalan lapsia yhdistää toinen toisiinsa rakkaus.Rakkaus on suurin Pyhän Hengen lahja.
JUMALAN VALTAKUNTA ON KAKSIOSAINEN:ARMON VALTAKUNTA MAAN PÄÄLLÄ JA kUNNIAN VALTAKUNTA TAIVAASSA. Tie kunnian valtakuntaan kulkee armonvaltakunnan kautta.Järki ei sitä Jumalan valtakunnan asioita.Jumalan valtakunnan salaisuudet aukenevat VAIN USKON KAUTTA!
Sinulle toivon että jaksat täällä tuoda evankeliumin sanaa esiin.
Te vl-valehtelijat opetatte saatanalta saamaanne oppia, jonka ydinkohdat ovat seuraavat:
1. Vain vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia.
2. Vain vanhoillislestadiolaisilla on Pyhä Henki.
3. Tarvitaan aina ihmistä mukaan, jotta henkilö voisi tulla uskoon.
Kohta 3 on veeällien väärä tulkinta Raamatusta. Se ei ole sen tähden niin paha asia.
Sen sijaan itse perkeleestä on edellä mainitut kohdat 1 ja 2.
On aivan turha kierrellä ja kaarrella kuin kissa kuumaa puuroa tässä asiassa, koska totuus on se, että vanhoillislestadiolaiset opettavat nuo asiat omasta HARHAHATUSTAAN ottamillaan eväillä.
HARHAHATUN vanhoillisille on tehnyt VALHEEN ISÄ saatana!!!
Siksi kun se tuntuu "tänne asti" että sinulla on "viha"meikäläisiä kohtaan, ja nyt erikoisesti hyökkäät minua kohtaan. Mitä sinä kaipaat "avauksesta "Feikki"? sehän tuolla keskustelun avauksessa on.En puutu feikkeihin.Ne ei kuulu mitenkään asiaan Usko ja parannus,ja yleensäkkään uskon asioihin,miksi siis minun pitäisi ottaa kantaa feikkeihi? Sinulle vastailen sen mukaan kun "tarvetta"ilmenee.Sinä olet kuin muinoin fariseukset,kädet nyrkissä viitan alla ja yrittivät saada Jeesuksen "kiinni"sanoistaan.Otetaampa esimerkki: Jeesuksen luo tuotiin halvaantuneena ollut mies,kantajat laskivat hänet katon läpi kun oli niin paljon väkeä ettei ovaesta mahtunut.Jeesus snoi sille miehelle että hänen syntinsä ovat anteeksi annetut,mies nousi ja otti vuoteensa ja lähti riemuiten kotiin ja otti vuoteensa mukaan.Fariseukset kyselivät miten Hän voi syntejä anteeksi antaa eikös se ole Jumalan tehtäviä(vapaasti suomennan koska raamattunion toisessa huoneessa) Jeesus sanoi kunpi on helpompi sanoa ota vuoteesi ja käy vai antaa synnit anteeksi.Olihan siinä fariseuksille taas miettimisen aihetta.
Sinä sanot aina että meidän usko on HARHAA,
missä on perustelut? On vain kaksi joukkoa viimeisellä tuomiolla ,uskovaiset ja epäuskoiset eli jumalattomat.Minä uskon että minä olen Jumalan armosta uskovainen,miksi sen haluat kumota?Jumala antakoon sinulle "silmävoidetta"että näkisit oikein etkä vihav vimmalla julista Harhaasi,et sinä sillä mitään voita,enkä kyllä suostu uskomaan että sen meikäläisten uskon tyhjäksi tekemisen olet Jumalalta saanut,siinä tehtävässä olet ihan omalla
asiallasi.Kissalle terveisiä.
Kukaan ei ole maininnut että vain vl-on "sitä ja tätä
Vaan Jumalan lapsella on oikea usko
Jumalan lapsella on Jeesus sovittajana
Jumalanlapsella on Pyhä Henki
Miksi ihmeessä sinä käytät vl:ää joka kohdan alussa,Sinähän se Harha opettaja olet kun sellaista väität.
Koko ajan on Jumalan lapsista puhe siis jotka ovat Jeesuksen opetuslapsia vievät Jeesukselta saamaansa tehtävää eteenpäin eli oppia Jumalan valtakunnasta,siihen pääsemisestä ja siinä pysymisestä.
Onko sinulla kirjoitetun sanan ymmärtämis vaikeuksia,kun tuntuu ettei mene "jakeluun"
"Siksi kun se tuntuu "tänne asti" että sinulla on "viha"meikäläisiä kohtaan"
Täyttä pas.aa.
Koska olen sanonut vihaavani vanhoillislestadiolaisia? Sitä kohtaa pyysin sinua kopioimaan tähän ketjuun, jossa olen niin sanonut.
Pieni vinkki: Sitä kohtaa EI LÖYDY.
Sen sijaan koen ns. pyhää vihaa vanhoillislestadiolaisuuteen pesiytyneitä Raamatun vastaisia HARHAOPPEJA kohtaan.
"Minä uskon että minä olen Jumalan armosta uskovainen,miksi sen haluat kumota?"
HUITSITARALLAA!!! Missä olen sanonut, että haluan sinun uskosi kumota?
Et näköjään osaa erottaa eri asioita toisistaan. Tällä palstalla muut elävässä uskossa olevat käyvät Pyhän Hengen kera taistelua vl-herätysliikkeen opettamia HARHAOPPEJA vastaan.
Sinä sotket asiat niin, että minä tahi joku muu yrittäisi sinulta uskon viedä. Ei tietenkään. Eihän kukaan sinulta omakohtaista uskoa voi kumota eikä pois ottaa.
Sen sijaan ylhäänkorskat ja omavanhurskautta pullollaan olevat vanhoilliset sanovat muille elävässä uskossa oleville henkilöille: "Tee parannus".
Tajuatko, mikä äärimmäinen typeryys ja suoranainen Jumalan pilkka sisältyy tuohon kehotukseen?
"Kissalle terveisiä."
Menee menee.
Ovatko elävässä uskossa olevat helluntalaiset, vapaakirkolliset, muut ev.lutit kuin veeällät, baptistit SINUN MIELESTÄSI Jumalalle kelvollisia uskovaisia ja taivaan perillisiä?
...pitäväni enemmän "sonni"-nimityksestä, jos jotain nimitystä on pakko käyttää, kuten muistat.
Haeppa se keskustelu esiin ja käy katsomassa, mikäli et ole poistattanut omaa kommenttiasi.
...sanoisin tai kuka tahansa sanoo, minkälaisia valheita tahansa sinun mielestäsi niin onko sinulla oikeus nimitellä toisia ihmisiä? Onko se lähimmäisen rakkautta? Muistat Raamattua tuntevana, mitä Jeesus opetti lähimmäisen rakkaudesta ja tiedät kyllä kuka on sinunkin lähimmäisesi.
Luuletko auttavan oman sanomasi uskottavuutta isllä, että toiminnallasi osoitat toimivasi eri tavalla kuin puhut täällä muille. Sanalla, jonka sanoo pitää olla katetta myös teoin, eikä vain toitotus johonkin suuntaan ja tulevilelkommenteille tyypillisiä vastauksia...(TYHMÄ, PÄSSI, PUUPÄÄ....ym)
Ajatteleppa vähän syvällisemmin hengen hedelmiä kohdallasi, jos niitä on.
Jos he uskovat niinkuin raamattu opettaa Jumalanvaltakunnasta ja uskoon tulosta raamatun opettamalla tavalla. Ja seurakunnasta niinkuin Raamattu ja Lutherin Isokatekismus 3 uskonkappale ja myös Ausburgin tunnustuskirjojen mukaan parannuksesta Opetuksen sakramenteista.
"Haeppa se keskustelu esiin ja käy katsomassa, mikäli et ole poistattanut omaa kommenttiasi."
en omia kirjoituksiani pois anele. Sitä tekevät tällä palstalla vain vanhoillislestadiolaiset jäätyään kiinni valheesta tai jostain muusta vastaavasta syystä.
"Muistat Raamattua tuntevana, mitä Jeesus opetti lähimmäisen rakkaudesta ja tiedät kyllä kuka on sinunkin lähimmäisesi."
Millaista lähimmäisenrakkautta mielestäsi osoittaa uskovainen ihminen, joka sanoo toiselle elävässä uskossa olevalle henkilölle: "Tee parannus"?
Tiedät kyllä, ketkä tälläkin palstalla näitä kehotuksia jakelevat.
Puhu vasta sitten lisää lähimmäisenrakkaudesta, kun pystyt vastaamaan yllä olevaan kysymykseen palstan muita elävässä uskossa olevia kuin vanhoillislestadiolaisia tyydyttävällä tavalla.
Kyllä se, että joku uskovainen vähättelee ja tyrmää toisen ihmisen elävän uskon oman korskansa ja ylpeytensä norsunluutornista on VARMASTI Jumalan silmissä suurempi "ei-lähimmäisenrakkaudenosoitus" ja suoranainen Raamatun häpäisy verrattuna siihen, jos minulta joskus sattuu lipsahtamaan tuollaiselle tyypille kevytrakenteinen huomautus:
Vl-PÄSSI, PUUPÄÄ, PÖNTTÖ tms.
Että voit minun puolestani lopettaa tuon ylimääräisen hurskastelun.
Taas tuli yksi nimittely, KURJA mistä sinulla niitä piisaa, eihän muuten sinuakaan täällä nimitellä? miksi sinun täytyy "tehostaa"sanomaasi nimittelyllä, Jeesus käski kääntää toisen posken jos toiselle lyödään. En edelleenkään voi sille tunteelle mitään,että sinulla on ONGELMA ja se emme ole me vl:t vaan joku muu tässä "mättää"
(Olen lukenut psykologiaa joskus hamassa nuoruudessa) ja sinusta saa väkisin ongelmaisen ihmisen "kuvan" Toivottavasti se kissa on "terapeuttinen" lääke sinulle.
"En edelleenkään voi sille tunteelle mitään,että sinulla on ONGELMA ja se emme ole me vl:t vaan joku muu tässä "mättää""
No johan olen sanonut, että ette te veeällät ole mikään ongelma.
ONGELMAN muodostavat ne HARHAOPIT, joita vl-saarnaajat pulputtavat teidän kuulijoiden korviin ja te onnettomat PAARMAT vielä uskotte sitä HARHAPOTASKAA.
Se on ONGELMA!
Mikä tuli todistettua? Sinulla on ONGELMA,eikä tarvitse olla missään "tornissa" että sen näkee.Taitaa olla viisaampi lopettaa ettet "kiehu"yli.Muuten mistä keksit tuon "vähättelyn"Täällä ei vähättele muut kuin sinäjos totuudessa pysytään.Jeesusko opetti sinua lausumaan näitä VL-PÄSSI,PUUPÄÄ,PÖNTTÖ ym,ym.
Alkaako "eväät"loppua?
keksivät vl-HARHASAARNAAJAT, jotka opettavat Raamatun vastaista HARHAA, että vain veeällien usko kelpaa Jumalalle.
Herätysliikkeen perustaja L.L.L. ei ollut samanlainen harha-apostoli. Kyllä nämä nykyisin opetettavat HARHAOPIT ovat syntyneet Oulun miesten ja muiden HARHAHATUSSA saatanan kuiskimisen seurauksena.
Ei lopu eväät - PÖNTTÖ!
Jos Raamatun mukaan saarnataa niin se EI OLE HARHAA.Käyhän joskus kuuntelemassa äläkä jankuta asioista mistä et tiedä,tai ymmärrä.Sinun kohdallasi kumpikin on "nähtävissä"
...huomattavaa musitaa, että Jeesus puhui kansalle ja sanoi "ellette tule niin kuin lapsi, niin ette totisesti pääse sisälle Jumalan valtakuntaan" Ei Jeesus lisännyt tähän perään "senkin pässi" Monessa muussakin yhteydessä on tällaisia, kuten Pietarille Jeesus sanoi, "Mene pois perkele"...eikä, ...een pässi"
Siis ymmärrä nyt hyvä ystäväni !!!, että tässä puhutaan henkilökohtaisesta nimittelystä ja sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, jos joku VL sanoo jotain, että se oikeuttaisi sinut nimittelemään minua tai ketään muutakaan henkilökohtaisesti.
...että tämä on sinulle se ongelma?
Sinä itse syyllistyt Kaikkeen tuohon mistä meitä syytät,ja sanot sitten olevasi uskovainen,kyllä nyt "romahti"se käsitys.Sinulle tuli "turmelus"
sinulla on kiivautta mutta ei taidon jälkeen (tuo löytyy raamatusta)
käynyt.
Oli hieman vaikeuksia osata sisään taloon, kun piha oli niin täynnä tupakinsavua.
Viimein löysin oven.
vl-herätysliikkeen eristäytyminen uskovien yhteydestä ja itse kehittämänsä HARHAOPIT - niiden pitää olla jonkinlainen ongelma muille uskovaisille.
Tietenkin Raamatun opetuksesta eksyneille vanhoillislestadiolaisille pitää muiden opettaa Raamatun totuuksia. Se on ongelma, jos omassa maassa jokin joukko on niin syvään HARHASUOHON uponnut ja järjeltään nyrjähtänyt, että luulee olevansa ainoa oikea uskovaisjoukko KOKO MAAILMASSA.
Toki se on meidän kaikkien ONGELMA - eniten vanhoillislestadiolaisten.
...ole minkäänlainen ongelma tämä "harhaoppi", koska ei sellaista olekaan.
...varma, ettet tässä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi. Jumala näkee myös sydämmeen.
Minusta tuntuu että!!! ON KUIN RUUTITYNNYRI,SE VOI KOHTA "POKSAHTAA" Kyllä se näyttää siltä että vl:t ovat ikuisuus ongelma !!!:lle joten ei kannata tuhlata "ruutia" tämän enenpää.Vaikka puhuisi enkelien kielillä hän ei usko,suomukset ovat silmillä kuten Sauluksella muinoin.Sitä minä en ymmärrä vaikka kuinka raamatun sanalla uskon käsityksiään hänelle kirjoittaa,sieltä tulee pelkkiä "nimittelyjä" Huolestuttaa sellainen asenne.Koeta sinä jaksaa ja jatkaa,minä menen kahville välillä.
Vanhoillislestadiolaiset katselevat usein silmät mulkollaan muita ihmisiä. Vanhoillislestadiolaiset eivät pidä kunnolla ihmisinä henkilöä, joka eroaa liikkeestä. Vaikka kyseessä olisi oma lähiomainen. Vanhoillislestadiolaiset opettavat omia lapsiaan tuomitsemaan koulun välitunneilla muita lapsia helvettiin.
Tätäkö siis tarkoitat vanhoillislestadiolaisten lähimmäisenrakkaudella?
...mistä tämä meidän keskustelu juontaa juurensa.
En opeta omia lapsiani tuomitsemaan ketään, joten ei pitäisi yleistää.
...omaan tulee puuttua siihen, joka on henkilöön kohdistuvaa. Jos uskoon kohdistuu jotain, niin silloin ollaan asian kanssa tekemisissä ja sivistyneessä keskustelukulttuurissa ei riitelevät asiat kohdistu henkilöön millään tavalla.
Minun mielipiteelläni ei ole yhtään mitään tekemistä pääsevätkö yllä mainitsemasi ja vaikkapa sinä Taivaaseen,vai Jumala on viimeisen sanan siihen sanomassa.Silloin kun me kaikki kerran seisomme Hänen edessään,kysytään jokaisen henkilökohtaista suhdetta Häneen ja Hänen opetuksiinsa.Vain omat syntinsä anteeksi saanut Jeesuksen sovituskuoleman tähden on silloin kelvollinen Jumalan edessä.Jos on puettu Vanhurskauden vaatteella ja näin Jeesus on silloin välimiehenä ihmisen ja Jumalan välissä
ja Pyhän Hengen kihlapantti vielä merkkinä,ei pitäisi olla "kenelläkään" siihen sanomista.
Siihen lupaukseen minä ainakin toivoni panen!
Sekä vl-rauhanyhdistyksen että el-kirkon pihassa oli ukkoja tupakilla, kun menin seuroihin.
Oliko siitä jotakin kysyttävää?
PS. "sydämmeen."
Muista, että sydämeen ei mahdu kuin yksi ämmä.
...kauan aikaa kun menit?
Jos silloin oli niin, niin tarkoittaako se, että aina on niin?
vuosi.
"Jos silloin oli niin, niin tarkoittaako se, että aina on niin?"
Sanoinko niin?
Sen vain tiedän, että lestadiolaiset ovat ainoita uskovaisia Suomessa, jotka laajassa mittakaavassa harrastavat tupakointia.
Muiden uskovien kohdalla kyse on varmasti yksittäistapauksista.
...mitään ja minä en halunnut olettaa mitään, siksi kysyin.
Kysyminen on viisautta, olettaminen on ajattelematonta, väittäminen on ymmärtämättömyyttä.
....te kerran pidätte noita vl-oppeja HARHAOPPEINA, niin minkä helvetin takia te uskotte siihen paskaan?
Minä puhun nyt täällä ateistina, että olen toki sillä tavalla puolueeton. Ihmettelen vain, mihin on nuorison KAPINA kadonnut? Miksi te nuoret, jotka pidätte joitakin oppeja HARHAOPPEINA, perusta uutta uskontokuntaa, jossa kaikki on, niinkuin itse uskotte? On sitä uskonpuhdistuksia nähty ennenkin! Pääasia, että te tiedätte itse mihin uskotte!
Miksi pitäisi kuulua tekopyhään kirkkoon, jos kerran oma usko ratkaisee?
- [Li'oN]
http://www.pornstarguru.com/page.php?x=412946&m=1
htpp://www.outwar.com/page.php?x=670939
feikki!
Tosiasiassa juuri SINÄ olet pahin näistä pakkomielteen riivaamista feikeistä (joita ei välttämättä edes muita ole kuin sinä). Aina eri nimellä, mm. vanha vaimo, VL-U jne..
Joko olet työtön tai sairaseläkkeellä (mielenvikaisuuden vuoksi, luulisin) kun sinulla on noin paljon aikaa olla täällä netissä, tai sitten olet töissä koko ajan tällä palstalla.
Kannattaisi hankkia elämä. Suosittelen lämpimästi!
"Aina eri nimellä, mm. vanha vaimo, VL-U jne.."
Voi pientä raukkaa. Ei ole helppoa sinullakaan. Koita kestää.
Yllä olevien nimimerkkien käyttäjät ovat ihan eri henkilöitä. Tiedät sen itsekin
vl-PÄSSI!!!
ettei tekarit tipu. Nyt jo hölskyvät niin pahasti ja ässät suhahtelee.
:))
Sinulla noita adjektiivia riittää vl:lle tänään reppanoita ja pässejä.Mitä sinä tykkäisit kun sinua haukuttaisi koka päivä eri nimillä,
minä voisin tästä malliksi antaa sinulle uskontorasisti nimen. En viitsi muuten alentua samalle tasolle sinun kanssasi tuossa nimittely
harrastuksessa.Edestäsi nekin vielä löydät,sitä odotellessa.Muista mitä Jeesus opetti lähimmäisten kohtelemisesta.Sen mukaan sinä toivot että sinua nimiteltäisiin myös.
Tiedätkö mitä?
Joskus käytän vastausviesteissä periaatetta: Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
Lue uudelleen oheinen jonkun vl-PÖLKKYPÄÄN kommentti, niin ymmärrät (maybe), että kyseinen TAHNA-AIVO ansaitsi juuri sellaisen vastauksen minulta.
Understand?
...vai marakatti,no onhan taas yksi "nimitys" lisää,pölkkypää,tahna-aivo ynnä muuta.Ansiomielessäkö sinä näitä "viisauksiasi" tänne latelet.Ja ,niinhän se metsä vastailee kuin sinne huutelee,joten ota mukisematta itse vastaan kaikki mitä täältä saat arvosteluja nimittely vim-maasi.Jotain "hupiahan" sinäkin tarvitset talven harmauteen, hyvää jatkoa ja kissalle terveisiä minun koiralta.