Koska psyykenlääkkeet vaikuttavat aivoihin, joiden voidaan todeta olevan olemassa fyysisenä todellisuutena, niin miksi sitten kuitenkin puhutaan psykiatrisista mielisairauksista. Eikö ennemminkin tulisi puhua mieleen vaikuttavista asioista, joiden perusta on aivokemiassa! Kun puhumme vain mieleen vaikuttavista asioista ja tekijöistä, niin silloin emme voi puhua mielisairauksista, vaan mieleen vaikuttavista moninaisista voimista! Kun puhumme vain mieleen vaikuttavista asioista ja tekijöistä, niin silloin ihmisen mieli voi säilyttää oman vapautensa koskemattomana (ehyenä), eikä häntä voida sanoa mielisairaaksi! Näin pääsemme kokonaan eroon mielisairauskäsitteestä, joka leimaa ihmisen täysin väärin perustein jonkinlaiseksi muuksi, kuin omaksi itsekseen.
Kun pääsemme irti täysin väärästä ja väärän kuvan antavasta mielisairauskäsitteestä, niin silloin ihmistä voidaan hoitaa mielellisesti omana itsenään, eli hänet voidaan kohdata ihmisenä, jolla on mieleen vaikuttavia ongelmia, mutta joka ei kuitenkaan ole mielisairas!
Kun jostain ihmisestä tehdään psykiatrisesti mielisairas, niin se sama kuin hänet olisi fyysisesti teloitettu. Teloitettua ei voida enää hoitaa, mutta häntä voidaan säilyttää hautausmaalla.
Kun luovumme mielisairaus-käsitteestä, ja puhumme vain mieleen vaikuttavista ongelmista, niin silloin kaikki saavat elää ja olla mukana leimaamattomassa yhteisössä ja yhteiskunnassa, jossa kaikki hoitavat toinen toisiaan (omalla tavallaan), eikä ketään voida enää teloittaa pois yhteisön ulkopuolelle mielisairauskäsitteistöllä. Näin myös psykiatriasta voi tulla osa yleistä terveydenhuoltoa, jossa ei enää voida leimata (teloittaa) ihmisiä psykiatrisilla diagnooseilla!
Toivottavasti joku älyää lähteä ajamaan tämänkaltaista muutosta nykypsykiatriaan, koska kysymys on monen elämästä ja kuolemasta!
Mielisairautta ei ole – on vain mieleen vaikuttavia tekijöitä
2
245
Vastaukset
- kyse on
aivosairaudesta, niin silloin se on neurologinen sairaus.
- palvelun talo . . .
Näinhän se menee.
Kun kärsit jostakin oireesta haet siihen tietysti apua. Kun on kysymys henkisistä vaivoista , olemmekin erään ongelman keskipisteessä.
Sinulla on vaiva ja tahdot sitten lääketieteeltä tähän apua. He tutkivat ja koittavat päästä selville ongelmien alkuperästä ja tämän diagnoosin johdosta he lopulta päättävät hoitokeinoista. Tai siis hän eli lääkäri.
Itse elää tämän oireen mukana.
Eräällä tavalla annamme meitä hoitaa sellaisten ihmisten jotka eivät edes tunne meitä.
Sinällään tavallista sillä mehän menemme lääkäriin kun joku asia tuntuu edenneen sairaudeksi asti.
Lääkäri ei voi antaa esim. sydänsuruihin salvaa, kaikki tietää tämän. Vaan hän voi määrätä vakavaan masennukseen ja psykoosiin aivoja salpaavia mömmöjä tai rauhottavia.
Tämä on tilanne , esim. käännyt ympäri ja sanot jotakin absurdia ja päädyt hoitoon ja kärsimään vaivoista joita et ole ikinä kuvitellutkaan omaavasi.
Lääkärit ja psykiatrit ovat diagnoosissaan sen tiedon varassa mitä on saatavissa eli johtuu paljon itsestä mitä tietoa välittää hoitajalleen.
Tutkimusten jälkeen kun hoito on jo määrätty, oletkin astunut junaan ja sitä on hankala pysäyttää.
Hoitomekanismi on aloitettu.
Täydellisen palvelun talo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233378
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521481- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184