äitini kuoltua hiljattain olen alkanut selvittää hänen tilin käyttöään, sairastaessaan altzhaimerin tautia ja asuessaan hoitokodissa rahaa on nostettu hänen tililtään käteisnostoina automaatista sekä maksettu erinäisiä laskuja jotka eivät liity äitiini.myös avopuoliso on käyttänyt tiliä maksaakseen asunto-osakkeen hoitovastikkeet,kotivakuutukset,sanomalehdet yms.
sen sijaan että hän olisi maksanut vuokraa, on hän itseasiassa myös elänyt äitini rahoilla...jotka nyt pitäisivät olla tilillä pesän varoina!!!
mitä teen????
sairaan ihmisen rahojen kavallus
6
1015
Vastaukset
- vaikeita asioita
Ainoastaan tilinomistajan eli äitisi antamalla valtakirjalla voi nostaa varoja hänen omalta tililtään ja käyttää sitä. Kannattaa vaatia valtakirja nähtäväksi, mitä siihen on merkitty. Mikä on ollut äitisi tahto?
- miten?
Jos se äiti on antanut tunnuslukunsa ja tarvittavat kortit rahan nostamista varten automaatista jollekin, niin mihin kohtaan automaatissa valtakirja oikein tulee.
Samoin, jos maksuja tehdään nettipankissa samoin, tunnusluvut ja salasanat siirtäjän luvallisessa käytössä, niin mihin kohtaan sitä valtakirjaa silloin tarjoillaan. miten? kirjoitti:
Jos se äiti on antanut tunnuslukunsa ja tarvittavat kortit rahan nostamista varten automaatista jollekin, niin mihin kohtaan automaatissa valtakirja oikein tulee.
Samoin, jos maksuja tehdään nettipankissa samoin, tunnusluvut ja salasanat siirtäjän luvallisessa käytössä, niin mihin kohtaan sitä valtakirjaa silloin tarjoillaan.Tunnusluvun antaminen eikä annetun tunnusluvun käyttäminen ole sallittuja. Jos toiselle halutaan antaa käyttöoikeus se pitää tehdä virallisesti hankkimalla rinnakkaiskortti. En tosin osa sanoa mihin toimenpiteisiin kolmas osapuoli voisi tämän johdosta ryhtyä.
Alkuperäisessä viestissä sanottiin: "sen sijaan että hän olisi maksanut vuokraa, on hän itseasiassa myös elänyt äitini rahoilla...jotka nyt pitäisivät olla tilillä pesän varoina!!! "
Yksikään sen sentti ei kuulu pesälle ennen kuin omistaja on kuollut. Se, että puolisot elättävät toisensa on ihan normaalia toimintaa. Täytyy olla aika hyvät näytöt poikkeavasta toiminnasta ennekuin tuosta voi tulla seurauksia. Onko tässä siis vain käytetty eläkettä tms. vai onko eletty pääomalla?
Näitä kannattaa miettiä kääntämällä sukupuolet toisinpäin. Jos vaimo hoitaisi sairasta miestään ja eläisi tämän eläkkeellä ei kukaan katsoisi pahalla.- teksti paremmin
okaro kirjoitti:
Tunnusluvun antaminen eikä annetun tunnusluvun käyttäminen ole sallittuja. Jos toiselle halutaan antaa käyttöoikeus se pitää tehdä virallisesti hankkimalla rinnakkaiskortti. En tosin osa sanoa mihin toimenpiteisiin kolmas osapuoli voisi tämän johdosta ryhtyä.
Alkuperäisessä viestissä sanottiin: "sen sijaan että hän olisi maksanut vuokraa, on hän itseasiassa myös elänyt äitini rahoilla...jotka nyt pitäisivät olla tilillä pesän varoina!!! "
Yksikään sen sentti ei kuulu pesälle ennen kuin omistaja on kuollut. Se, että puolisot elättävät toisensa on ihan normaalia toimintaa. Täytyy olla aika hyvät näytöt poikkeavasta toiminnasta ennekuin tuosta voi tulla seurauksia. Onko tässä siis vain käytetty eläkettä tms. vai onko eletty pääomalla?
Näitä kannattaa miettiä kääntämällä sukupuolet toisinpäin. Jos vaimo hoitaisi sairasta miestään ja eläisi tämän eläkkeellä ei kukaan katsoisi pahalla.kirjoittaja puhuu avopuolisosta! Ei aviopuolisosta. Avopuoliso on täysin vieras ihminen lain edessä, eikä häntä koske puolison elatusvelvollisuus, eli silloin on syylistynyt rikokseen nostamalla toisen tililtä rahaa ja maksamalla omia laskujaan sillä.
teksti paremmin kirjoitti:
kirjoittaja puhuu avopuolisosta! Ei aviopuolisosta. Avopuoliso on täysin vieras ihminen lain edessä, eikä häntä koske puolison elatusvelvollisuus, eli silloin on syylistynyt rikokseen nostamalla toisen tililtä rahaa ja maksamalla omia laskujaan sillä.
Vaikka avopuolisolla ei ole elatusvelvollisuutta (paitsi toimeentulotuen kannalta) on kyse kuitenkin puolisosta, ei mistään vieraasta ihmisestä.
- teen?
Teette perunkirjoituksen, missä pesän velat ja varat ilmenevät. Lisäksi kuolinpesän osakkaat ja kenen hallussa pesä on. Sen jälkeen toimitatte perukirjan verovirastoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382699- 1011134
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58995Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41807
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238805- 121769