Vihdoinkin saatiin kunnon talvi tänne läntiseen Suomeen. Jäällä pääsee hiihtämään, ja onpa sinne aurattu upea retkiluistelureittikin. Ulkoilijoita on välillä ollut melkein ruuhkaksi asti.
Iloa ovat kuitenkin vähentäneet joen jäällä autoilevat henkilöt. Ladut on ajettu pilalle, samoin on kärsinyt luistelureitti. Öiseen aikaan kaahailu häirisee varmasti myös rannan asukkaita. Päivisin autot ovat myös melkoinen turvallisuusriski muille jäällä liikkujille.
Mitä mieltä olette asiasta? Mitä pitäisi tehdä?
Iloa ovat kuitenkin vähentäneet joen jäällä autoilevat henkilöt. Ladut on ajettu pilalle, samoin on kärsinyt luistelureitti. Öiseen aikaan kaahailu häirisee varmasti myös rannan asukkaita. Päivisin autot ovat myös melkoinen turvallisuusriski muille jäällä liikkujille.
Mitä mieltä olette asiasta? Mitä pitäisi tehdä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Auton jäljet olen nähnyt, yhtään autoa en. Auratulla osaalla vain yhdet jäljet ja ne ei mua ole haitanneet. Ladut varmaan vähän kärsii, mutta muistaakseni iät ajat on siellä ajettu jollain vehkeillä.
Reitti saisi olla ehkä inan pidempi, tai sitten sellanen lenkki, pari mutkaakaan ei olis pahitteeksi.
Kyllä kaikkineen on ollut kympin arvoinen veto tuo jää tänätalvena ! Naatitaan !
Jäällä, kun ei sotkisi latuja ja aurattua luistelu reittiä. EIKÖ KESKEMMÄLLÄ OLISI TILAA, onhan sitä leveyttä joella.
Parempi jäällä kuin kaupunkilla koheltaa.....
viestin laittajan kanssa ja toiseksi öiset kaahailut jäällä kuuluvat rannassa asuvien kotiin. Sieltä kuuluvat myös kännisten huudot...ehkä niitä autoja ei voi yö aikaan ajaa yleisillä teillä koska kuskit on kännissä! Mitä tehdä, ehkä poliisit vois enemmän yöaikaan kulkea tääällä ja puhalluttaa porukkaa joka jäällä ajelee....vaikee sanoa, jäähän ei ole yleinen tie johon voisi puuttua päiväsaikaan ajeluihin.
tehty pohjospuolen kännisiä varten, mitä te nyt valitatte?
ole nälkäpuoli? Ei suinkaan humalapuoli?
Eiköhän siellä joku humalainen tai useampi kohta taas kuole tai jäät sulaa pois , niin sitten se meno taas rauhoittuu.
Asiallista keskusteua saada aikaan koska aina on jotain "IDIOOTTEJA" palstoilla... Kyllä näkee mitä tuo "VAPAA KASVATUS"... Heh, heh...
Kiinnostasi tietää onko kellään tietoa jokijään paksuudesta tällä hetkellä?
Luulisi löytyvän ainakin niiltä jotka siellä liikkuvat. Luistimin taikka autolla.
Uskaltaako jäätä lähteä ylittämään puolelta toiselle?
Ja mikä on tilanne sillan kokemäen puolisella osuudella?
Ei ole tarkkaa tietoa, mutta virtaamat ovat vielä hiukan normaalitalvea korkeammalla, joten sillan lähettyville en suosittele menemään. Siinä kohdassa virtaus on voimakkainta ja jää ohuinta.
Torstaina näin hiihtäjän ylittävän joen Puutteenperän tienoilla. Kyllä jäätä on riittmämiin siellä missä virtaukset on pieniä.
Jäänaskalit tai puukko on halpa henkivakuutus.
Tulihan noita ajatuksia jokijäällä autoilusta. Kiitos niistä.
Itseäni ei pienimuotoinen autoilu oikeastaan haittaisi, jos se tapahtuisi keskellä jokea. Ladut ja luistelureitti pitäisi älytä jättää rauhaan, ja jäällä liikkuvat kävelijät, hiihtäjät ja luistelijat sekä potkukelkkailjat kiertää kaukaa.
Ongelma on vain se, etteivät nuo ilmeisen keskenkasvuiset hurjastelijat tunnu ymmärtävän, että on muitakin ihmisiä. Aivan käsittämätöntä on kännipäiden kaahailu aamuöiseen aikaan!
Onneksi lunta tuli nyt sen verran, että ajot ilmeisesti on toistaiseksi ajeltu.
Seuraavia talvia ajatellen voisi kaupunki viritellä jonkin sortin aidat Kultakoukkuun ja muutamaan muuhun paikkaan, josta autoilla jäälle yleensä mennään. Tolppien varassa roikkuva kettinki olisi ainakin halpa ja helppo tapa tehdä aita. Kesäksi se olisi helppo purkaa ainakin Kultakoukusta. Kun kettinki olisi lukolla kiinni tolpassa, pääsisivät auraajat tarvittaessa traktorin kanssa jäälle.