Taulukko 2. Keuhkoahtaumataudin ja astman

taudinkuvien eroavuudet.

EI pitäisi olla niin VAIKEAA, jos osaa lukea!

http://www.terveysportti.fi/pls/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli?p_artikkeli=hoi06040


Taulukko 2. Keuhkoahtaumataudin ja astman taudinkuvien eroavuudet.

Taudinkuva
Keuhkoahtaumatauti Astma

= erittäin tärkeä tai erittäin merkitsevä
= tärkeä tai merkitsevä
= vähäinen merkitys
- = ei merkitystä


Sairauden hidas kulku Keuhkoahtauma
Sairauden hidas kulku Astma

Potilas on tupakoinut pitkään Keuhkoahtauma Potilas on tupakoinut pitkään Astma /-

Atopia Keuhkoahtauma -
Atopia Astma

Eosinofilia Keuhkoahtauma -
Eosinofilia Astma

Hengenahdistuskohtaukset Keuhkoahtauma (pahenemisvaiheet)
Hengenahdistuskohtaukset Astma

Yöhengenahdistus Keuhkoahtauma -
Yöhengenahdistus Astma

Keuhkorakkuloiden tuhoutuminen Keuhkoahtauma
Keuhkorakkuloiden tuhoutuminen Astma -

Keuhkojen diffuusiokapasiteetti Keuhkoahtauma pienentynyt
Keuhkojen diffuusiokapasiteetti Astma normaali

Obstruktion korjaantuvuus Keuhkoahtauma /-
Obstruktion korjaantuvuus Astma

PEF:n vuorokausivaihtelu %, Keuhkoahtauma 20

Vaste steroidihoitoon Keuhkoahtauma -
Vaste steroidihoitoon Astma

Miksi tärkeää EROTTAA sairaudet toisistaan!

Keuhkoahtaumataudin hoidon tavoitteet

- Oireiden väheneminen
- Taudin etenemisen hidastuminen
- Elämänlaadun paraneminen
- Sairauden pahenemisvaiheiden väheneminen
- Sairaalahoitopäivien väheneminen
- Odotettavissa olevan eliniän piteneminen

6

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siis..

      pointtisi?

      • ihan

        lääkäri palstalla!


    • keuhkoahtaumaan??

      sitä ei kerrottu ja on ainakin minulle epäselvä,

      osaatko sanoa jos se ei ole vaikeaa?

      • -..-.--.-.

        tuleeko vastetta lääkkeille vaikoi ei, onko pahenemisvaiheita jne.

        Antibiootit auttoivat silloin, kun muista lääkkeistä ei ollut apua, jos auttoivat. Joillakin on astmalääkkeet ja keuhkoahtaumaan kehitettyjä lääkkeitä kuten Spiriva, Erdopect.

        Lääkkeet helpottavat joidenkin sairastuneiden elämää, mutta itse tauti etenee. Joillakin etenee hitaasti, joillakin pahenemisvaiheita on useammin ja tauti etenee aina pahenemisvaiheiden vuoksi nopeammin. Joten pahenemisvaiheet estetään.

        Ruokavalio, kuntoilu, painon pitäminen normaalina on tärkeämpää kuin lääkkeet, joita syömällä tauti etenee, itsensä kunnossa pitäminen auttaa paremmin.

        Siksi esim. TYÖPAIKKA tai KOTI jossa sairastuu ja sairastuu yhä uudelleen EI KÄY! Se reitti vie kuolemaan nopeammin ja nopeammin, koska keuhkot eivät kestä moista rääkkiä.


      • fnnffnfnfnfn

        nffffffffffffffnfnfnfnfnfnfnnf


    • Homeherkkä

      En oikein tajua mihin pyrit, kun kirjoitit, että ei pitäisi olla niin vaikeaa, jos osaa lukea linkittämäsi tieto keuhkoahtaumataudin ja astman eroavaisuuksista.

      Kummankin sairauden taustallahan on krooninen keuhkoputkitulehdus. Krooniseen keuhkoputkitulehdukseen ei liity hengenahdistusta.
      Kosteusvauriomikrobialtistuneillahan lääkärit alkavat hoidella ensivaiheessa VIIVÄSTYNEEN IMMUUNIJÄRJESTELMÄN (IgM/IgG) TUOTTAMAA akuuttia allergista keuhkoputkitulehdusta antibiooteilla, ja kun pari, kolmekaan antibioottikuuria ei pure, niin lääkäri määrää astmapiipun kroonistuneen keuhkoputkien limakalvotulehduksen hillintään. Ja pureehan se.
      Sama kuvio koskee myös poskiontelotulehduksia.
      Ensin antibiootteja ja tulehduksen kroonistuttua kortisonia ja limakalvopoistokin voi tulla tapetille.

      Mitä tulee kosteusvauriomikobiallergikkojen akuutin/kroonisen keuhkoputkitulehduksen diagnostiikkaan, niin yhtään kappaletta sitä ei löydy, vaikka AMMATTITAUTILAIN mukaan pitäisi löytyä.

      En ole edes lukenut maamme kosteusvauriomikrobigurujen (TTL, KTL) kirjoittamaa YHTÄÄN AINOAA ARTIKKELIA, missä olisi tutkittu allergisen keuhkoputkitulehduksen, VAIKKA KOULULÄÄKETIEDEOPPISESTI KO. SAIRAUS ON OLEMASSA, kroonistumisen syy-yhteyttä astmaan/ja tai COPD:hen.

      Viivästyneen immuunijärjestelmän tuottamassa allergis-kroonisessa keuhkoputkitulehduksessa solujakauma on NEUTROFIILIVALTAINEN. On sitä myös kroonisessa nuhassa.
      Tulehduksen myötä keuhkoputkien limakalvot saattavat paksuuntua, aivan kuten poskionteloissakin saattaa tapahtua kroonisen nuhan yhteydessä, ja limarauhasten määrä ja liman tuotanto lisääntyä.

      Maamme keuhkolääkärithän diagnosoivat KELA-astmaa aikuisväestössä n. 10 000 henkilön ja maamme lasten kohdalla n. 4000 lapsen vuosivauhtia.
      Sitä lääketieteemme huippuälyköt eivät ole vaivautuneet selvittämään kuinka monen KELA-astmaatikon taustalla on ollut kosteusvauriomikrobialtistus, eli allergisen keuhkoputkitulehduksen kroonistuminen.

      Tuossa artikkelissa faktatietoa on, ETTÄ KEUHKOPUTISTOSSA OLEVA KROONINEN TULEHDUS, nimikkeellä ASTMA/COPD, ei itse itsessään AIHEUTA DIFFUUSIOKAPASITEETTIALENEMAA.
      Koululääketiedeoppineiden kertoman mukaan COPD:hen liittyvä diffuusiokapasiteettialenema tarkoittaa keuhkorakkulatuhoa, nimikkeellä efmyseema.

      Toki AKUUTTI allerginen alveoliitti (keuhkorakkulatulehdus) saattaa aiheuttaa 1980-luvun oppikirjojen mukaan emfyseeman jo kertaheitolla, ilman keuhkoputkitulehdusta, jolloin diffuusiokapasiteettialenema on ja pysyy.

      HRCT-kuvannolla selviää onko diffuusiokapasettin pysyvän laskun taustalla efmyseema vai joku muu keuhkorakula-aluetuho.
      Akuutissa allergisessa alveoliitissahan diffuusiokapasiteetin on todettu palautuvan normaaliksi 2-10 vuoden kuluessa ilman UUTTA ALLERGEENIALTISTUSTA.

      COPD:n vaikeusastetta mitataan FEV1:llä. Mikäli arvo on alle 50 % on suositeltavaa lisätä lääkitykseen inhaloitava kortikosteroidi.
      Osalla potilasryhmää on myös astma, jota hoidetaan astman hoitosuosituksen mukaisesti (OYS: Helena Rinne).

      Kela-astmahan heltiää kun joko vuorokausittainen tai työpaikka-/ei työpaikka-altistus PEF-vaihtelu on 20 prossaa.

      HOMEammattiastma on TTL:llä hellinnyt mikäli PEF-arvo alenee n. 24 prossaa (eli yli Kela-astmakriteerin) altistuksen jälkeen.
      Ja takuuvarmasti ammattiastma ei ole hellinnyt, mikäli PEF-arvo ei alene ammattiastmakriteerien verran altistuksen jälkeen.

      Alveoliittisesti oireilevien kohdallahan ALLERGEENIaltistusta ei ole saanut suorittaa sitten 1960-luvun, joten dignostiikka on tullut hoitaa akuuttitapauksina keuhkopoleilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4812
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3942
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1974
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      537
      1156
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1125
    Aihe