eli tarkoitus olisi perustaa pieni yritys jossa tarjoaisin apua tietotekniikassa ja muussa elektroniikassa, asennus, korjaus, päivitys, huolto kaikki mitä liitty tietokoneeseen ja digibokseista puhelimiin. yritys toimisi opiskelun lomassa joten tulos ovat vähäisiä eli tarviiko tässä periaatteesa mitään ns. yritystä edes perustaa vaan ilmoittaa johonkin että tämmöstä tuloa tulee. mutta kumminki että tästä tulisi ns. laillista.
elinkeinoyhtymä, toiminimi? mitähän näistä.
it-alan yritys
5
530
Vastaukset
- it-yrittäjä
Omalla toiminimellä homma toimii helpoiten. Sen kuin marssit kaupparekisteriin ja täytät lomakkeet. Maksaa n.70€. Kaikki mitä tienaat on henkilökohtaista tuloa. Menot saat tietty vähentää ja siitä sitten maksat verot. Arvioit tietty oman tienestin eka ja sen mukaan ennakkoveroa. Itse olen alalla ja aika kilpailtua on. Mutta opiskelijoille riittää tietty pienempikin korvaus ;)
- gfggdgf
Jos aiot että asiakkaasi hyötyvät kotitalousvähennyksestä pitää laskuttajana olla yritys joka on ennakonpidätysrekisterissä. Tämän voit täyttää perustamalla toiminimen.
- varo seurauksia
Jos perustat yrityksen sinusta tulee ennakkoverovelvollinen ja joudut arvoimaan tulosi. Maksat sitten ennakkoverot niiden mukaan, tuli tuloja tai ei. Toki voit määritellä, että ensimmäisenä vuotena ei tule tuloja, että kaikki menee laitteisiin, mutta maksaako sellainen yrittäminen vaivan.
Lisäksi tulee YEL ja sen seurakset.
Opintotuellesi saattaa käydä kalpaten. Asiaa on turha kysyä Kelalta, sillä heillä ei ole lupaa neuvoa, vaan sinun itse tulee lukea proopuskat ja selvittää miten mahdolliset ansiot vaikuttavat, sillä olethan virallisesti yrittäjä et opiskelija.
Summa summarum. Suosittelen että käytät kaiken tarmosi opintoihisi ja saatat ne loppuun. Työelämään ehtii kyllä mukaan myöhemminkin.
- valoisa yrittäjä
Taitavat sinulta opintotuet maksattaa takaisin jos kela huomaa sinun olevan yrittäjä. Kannattaa etsiä joku sopiva yrittäjä jonka kanssa teet bisnestä yhdessä. Sinä teet sen firman kautta töitä ja yrittäjä maksaa sinulle ns. pimeesti palkkasi.
Molemmat hyödytte.
Minullakin on yleensä keväisin ja kesäisin työntekijöitä ja meillä on palkanmaksu sovittu niin ettei opiskelijan tulorajat "vahingossa" ylity jotta joutuisivat maksamaan opintotukia takaisin. Maksan palkat normaalisti mutta rajat ylittävän summan maksan pimeesti.
Suosittelen sinullekin.- argh!
Asiatonta neuvoa pimeästi yrittämään! Sitten ihmetellään miksi on kovat verot ja kulut ja kaikki on niin perseestä kun te pimeät pilaatte rehellistenkin yrittäjien maineen ja mahdollisuudet. Hyvin hanakasti käräytän jokaikisen pimeästi toimivan jos vaan vihiä saan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 684537
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h704292Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112947Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv692854Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p222156Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.582008Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151689- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1111383- 1851298