LEX- Nokiaa ei ole

vaatimassa, annettiin ymmärtää TV:n A-talk ohjelmassa esiintyvien yritysedustajien toimesta.

Kuka pystyy osoittamaan, että Suomessa olisi eduskunta ja hallitus, ILMAN ERITYISTÄ VAATIMUSTA, ryhtynyt omaaloitteisesti jotakin erityslakia laatimaan ja säätämään, JOTEN VÄITTEET että yritysmailmalla ei olisi, jopa esittämässä uhkavaatimuksin, vaatimassa poliisivaltaa ylittävää oikeutta itselleen lex-nokian muodossa.

MIKÄLI KO. LAKI HYVÄKSYTÄÄN, NIIN MUISTAKAA NUORET SUKUPOLVET, ETTÄ KAPITALISTINEN RAHAVALTA ON SE VALLANKÄYTTÄJÄ JOKA TEITÄ VALVOO JA RANKAISEE, EI PERINTEINEN PERUSTUSLAKI!!!!!!!!
5113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos yleinen kyttäyslaki tulee voimaan kansalaisen yksityisyys on täysin mennyttä.
Elämme ddr-suomessa jossa taloyhtiöiden isännöitsijät kartoittavat asukkaiden kaiken sähköposti- ja nettiliikenteen.
Näin tapahtuu oli siihen laitettu reunaehtoja tai ei.
Jos asukasta epäillään taloyhtiön laiminlyöntien kantelusta mm. valvoville viranomaisille on edessä todennäköisesti häätö, samoin jos väistämättömästi ilmituleva poliittinen tai yhteiskunnakkinen toiminta ei miellytä isännöitsijää.

Äänestä
  • Nokian uhkailut ovat tukitoimi sortohallitukselle joka haluaa netin kokonaan hallintaansa.
    Onhan Nokia toimittanut täydellisen internetin sensuurijärjestelmän mm. Kiinaan, mahdollisesti muuallekin.
    Lapsipornovedätys ajoi toisiasiallisesti sensuurijärjestelmien asennuksen operaattoreille.
    Hallitus rikkoo edelleen häikäilemättömästi Suomen perustuslakia vaatiessaan yleisen kyttäyslain hyväksymistä.

    Äänestä

Mitä oikein pitäisi tehdä, jotta lakiehdotukselle saisi oikein kunnolla kapuloita rattaisiin? Joko laista päättäville kansanedustajille pitäisi luoda konkreettinen uhka kannatuksen menetyksestä tai lakia ajavat tahot pitäisi vakuuttaa siitä, että laki tulee niille kalliimmaksi kuin sillä saavutettu hyöty. Muussa tapauksessa vastarinta herttaisen yhdentekevää.

Äänestä
  • nokian työntekijät käyttävät työaikaa ja työnantajan vehkeitä omien asioiden hoitoon. Siksihän tätä lakia sorvataan.

    Äänestä

  • kokkinen kirjoitti:

    nokian työntekijät käyttävät työaikaa ja työnantajan vehkeitä omien asioiden hoitoon. Siksihän tätä lakia sorvataan.

    Nokia on tässä vain sortoallituksen kätyrinä tukemassa nettikontrollin ja sananvapauden rajoittamista.
    Touhu on häikäilemätöntä, mm. perustsulakivaliokunta on täysin merkityksetön "nettisensoreiden" käskytettävissä.
    Perustuslakivaliokunta on jättänyt KAIKKI asiantuntijalausunnot huomiotta.
    A-Talk-ojelmassa Kimmo "Stasi" huusi raivona peittääkseen tästä asiasta puhumisen samoin kuin keskustelun taloyhtiöissä yksityisten ihmisten teletitojen urkkimisesta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukaan... kirjoitti:

vaatimassa, annettiin ymmärtää TV:n A-talk ohjelmassa esiintyvien yritysedustajien toimesta.

Kuka pystyy osoittamaan, että Suomessa olisi eduskunta ja hallitus, ILMAN ERITYISTÄ VAATIMUSTA, ryhtynyt omaaloitteisesti jotakin erityslakia laatimaan ja säätämään, JOTEN VÄITTEET että yritysmailmalla ei olisi, jopa esittämässä uhkavaatimuksin, vaatimassa poliisivaltaa ylittävää oikeutta itselleen lex-nokian muodossa.

MIKÄLI KO. LAKI HYVÄKSYTÄÄN, NIIN MUISTAKAA NUORET SUKUPOLVET, ETTÄ KAPITALISTINEN RAHAVALTA ON SE VALLANKÄYTTÄJÄ JOKA TEITÄ VALVOO JA RANKAISEE, EI PERINTEINEN PERUSTUSLAKI!!!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu