Svekottajat ovat onnistuneet

yhdessä asiassa.

He ovat onnistuneet viime vuosina internet-palstoilla vahvistamaan suomenkieliselle valtaväestölle itsestään juuri sen kuvan, joka pahimmilla epäilijöillä oli perinteisesti. Nyt olette avanneet itsenne koko Suomen kansalle ihan itse ja vieläpä vapaaehtoisesti. Miten kuvittelette tämän jälkeen 93 %:n kielienemmistön vievän kielipoliittisia asioita eteenpäin?

9

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanoa Henri

      Häh?

      • Yritä uudelleen!

        ...


      • Henri!
        Yritä uudelleen! kirjoitti:

        ...

        Kaikkihan sinut tuntevat.


      • mutta ilman
        Henri! kirjoitti:

        Kaikkihan sinut tuntevat.

        nimimerkkiään. Pitää toimia monena. Rankkaa?


    • 7.6.09

      Se,että Rkp tekee läheistä yhteistyötä konkretisoitui hyvin kansalle sitäkin kautta että Walliinin miespuolinen sihteeri kähmi Ruotsin Suurlähetystön illallisilla naisvieraita.

      Käytännössä, kuvaannollisesti sanottuna, Rkp:n puoluetoimiston ja Ruotsin suurlähetystön välillä menee taajaan käytetty polku.

      Rkp:n kautta Ruotsi saa sisäpiiritietoa, usein etukäteen, Suomen hallituksen toimista ja aikomuksista. Sen vuoksi Rkp on hyvin tärkeä Ruotsille.

      Samalla Rkp hoitaa muita Ruotsin etuja Suomessa, ei vähiten sitä kautta,että Rkp ajaa Suomessa Ruotsille myönteistä kielipolitiikkaa.

      • itselleen

        Henri oli koulukiusattu eikä hänellä ollut kavereita.

        Nyt hänellä on mielikuvitusystäviä, jotka vastustavat pakkoruotsia.


      • nimimerkkiäsi ?
        itselleen kirjoitti:

        Henri oli koulukiusattu eikä hänellä ollut kavereita.

        Nyt hänellä on mielikuvitusystäviä, jotka vastustavat pakkoruotsia.

        Oletko yksin monena taas?


    • täällä näkevät,

      svekot jatkavat ainoalla osaamallaan tavalla kielipoliittista keskustelua. Olette svekot vakuuttavasti näyttäneet itsenne. Kiitän kovasti ja vieläpä paljon!

      • kielipoliittiselle

        foorumillesi virtuaalirunkkaamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      437
      6210
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5490
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4507
    4. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      83
      4033
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      4006
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3636
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3559
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      125
      3293
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3261
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2319
    Aihe