Yhdysvallat velkaantuu ennennäkemätöntä vauhtia

suomi perässä "romahta...

Yhdysvallat velkaantuu ennennäkemätöntä vauhtia
Päivitetty 6.2.2009 11:31
Yhdysvallat velkaantuu tänä ja ensi vuonna enemmän kuin kertaakaan toisen maailmansodan jälkeen. Rahoituskriisin ja taantuman kiihdyttämä velanotto nousee jopa 28 prosenttiin bruttokansantuotteesta, arvioi valtiovarainministeriön neuvoa-antava rahoituskomitea (TBAC).

Liittovaltion velka kasvaa ennätyksellisen rajusti sekä dollarimääräisesti että bruttokansantuotteeseen suhteutettuna. Uutta velkaa otetaan vähintään 3 000 miljardia dollaria.

- Rahoitustarve voi nousta jopa 4 000 miljardiin dollariin, TBAC arvioi.

Valuuttamarkkinoiden perjantaipäivän kaupankäyntikurssilla velan kasvu vastaa 2 300:aa-3 100:aa miljardia euroa.

Velkaantumista vauhdittavat valtion tulojen nopea lasku taantuman takia ja jättimäise

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttaa niitä

      Nyt on jo kiire ryhtyä auttamaan amerikkalaisia. Olisiko kansalaiskeräys paikallaan, vai voisimmeko suunnata verovaroista merkittäviä summia apuun? Tasapuolisuudekin vuoksi pitää tietysti avustaa Venäjää, joka kärsii öljytulojen vähenemisestä. Ei siinä muutama autonsa tankkaaja naapuriavustaja riitä, vaan apu pitää olla runsaampi!

    • hämmentynyt OSSI

      Se on hämmentävää kuinka yhtäkkiä näin voi käydä suurvaltiolle jossa rahaliikkuu äärettömissä summissa. Sama asia kun masameikäläinen kadottaa euronkolikon hupsis ja velka jäi.

      • ylämäki..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe