Vatsan turvotus (ärtynyt paksusuoli)

Kokeilkaapa tällaista ruokavaliota

Ruokavaliossa sallitaan kala ja liha lukuun ottamatta naudanlihaa
Maitotuotteet korvataan soijapohjaisilla tuotteilla
Kaikki viljatuotteet riisiä lukuun ottamatta ovat kiellettyjä
Muita kiellettyjä ovat hiiva, sitrushedelmät, kofeiinipitoiset juomat ja vesijohtovesi
2987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ei välttämättä toimi toisella. Jokaisen täytyy itse kokeillen löytää oma itselle sopiva ruokavalionsa. Omaan jo vuosikymeniä vaivanneeseen ärtyneeseen paksusuoleeni taas auttaa seuraavien välttäminen: jugurtti ja useimmat maitotuotteet (rasvaton maito käy, samoin rahka ja jäätelö pieninä annoksina), sitrushedelmät, omena, ylipäänsä useimmat hedelmät, sipuli, juusto, rasvaiset leivonnaiset, sokeri, valkoinen vehnäjauho (täysjyväruis hyvin kypsennettynä eli jälkiuunileipä on ok), kofeiinipitoiset juomat suurina määrinä, vihreää teetä nautin kohtuudella ongelmitta. Ruokavaliossamme on usein rasvatonta naudanlihaa jauhettuna, se ei aiheuta mitään oireita. Syömme myös paljon kasviksia, salaattia, ja naudanlihan lisäksi kalaa ja kananlihaa. Vatsani vaatii myös tavallista pidemmät sulatteluajat eli illalla töistä tultuani syön, ja annan vatsan sulatella lounaaseen asti vain vettä tai teetä juoden ja lounaaksikin nautin vain jotain pientä ja helposti sulavaa, esim hapankorppuja, salaattia tai proteiinipatukan. Ateria, mikä saa vatsani välittömästi sekaisin on tyypillinen lentokoneaamupala: munakas sipulilla, valkoinen vehnäjauhosämpylä, appelsiinimehu, kahvi ja rasvainen pasteija. Niinpä lähdenkin yleensä lomalle kurnivin vatsoin, ja otan vain teen ja lasin kivennäisvettä =).

Äänestä
  • "Hunterin työryhmä Cambridgessa on vuosien ajan selvitellyt eliminaatiodieettien vaikutusta gastrointestinaalisissa sairauksissa. Kehittämäänsä kokokehon kalorimetria käyttäen työryhmä osoitti paksusuolen kaasuntuotannon - etenkin vedyn - ärtyvän suolen oireyhtymää sairastavilla (n = 7) suuremmaksi kuin verrokeilla (King ym. 1998). Tämä vedyn ja metaanin tuotanto väheni eliminaatiodieetillä (taulukko 2) normaaliksi. Samalla potilaiden oireet vähenivät. Verrokeilla eliminaatiodieetti ei vaikuttanut vedyn tuotantoon. Tutkijoiden oletus on, että eliminaatiodieetti muuttaa paksusuolen vetyä tuottavien bakteerien aktiivisuutta. Epänormaali mikrobikäyminen umpisuolessa saattaa siis selittää osan turvotusoireista."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaivainen kirjoitti:

Kokeilkaapa tällaista ruokavaliota

Ruokavaliossa sallitaan kala ja liha lukuun ottamatta naudanlihaa
Maitotuotteet korvataan soijapohjaisilla tuotteilla
Kaikki viljatuotteet riisiä lukuun ottamatta ovat kiellettyjä
Muita kiellettyjä ovat hiiva, sitrushedelmät, kofeiinipitoiset juomat ja vesijohtovesi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu