Muurahais"ystävät"

uusvanha mökkiläinen

Miten päästä eroon muurahaisista? Mökkimme läheisyydessä on kolme noin kuutiometrin muurahaispesää, joista kahden paraatipolut johtavat mökkimme kapean etupihan poikki. Haluaisimme, että ne jättäisivät aurinkoisen etupihan meille ja kulkisivat jossain muualla. Emme halua tuhota pesiä tai yhdyskuntia eikä se liene mahdollistakaan ilman kaivinkonetta. Mutta miten saamme estettyä niitä tulemasta pihalle tai miten voimme ohjata ne menemään muualle? Muurahaisista on kai jotain hyötyäkin, mutta liika on liikaa. Kissanhiekka ja pippuri eivät ole auttaneet. Kyse on kekomuurahaisista, ei niistä taloon sisään tai sen rakenteisiin pyrkivistä lajeista.

Mikä siis avuksi?

5

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onttomukulakiurunkannus

      Joku minua viisaampi on sanonut, että kaneli pitää kekomuurahaiset kurissa. Ripottele sitä polulle, niin etsivät toisen tien. Saattaa tietysti käydä niin, että tekevät vain kymmenen sentin kierroksen väistääkseen epämiellyttävän aineen.

      Tällä ohjeella ei ole takuuta, en ole itse kokeillut.

      Meillä eräänä vuonna kekomuurahaiset yrittivät vallata pihaa, mutta sitten ovat taas viihtyneet enemmän muualla. Syystä ei ole mitään tietoa, olosuhteet eivät sanottavasti muuttuneet.

    • kuullut

      että kun laittaa rautakangen pystyyn pesään, niin muurahaiset siirtävät keon itse eri paikkaan. Toivotaan vaan että kauemmas mökistä....

      • Onttomukulakiurunkannus

        Rautakankihomman idea on kylläkin se, että talvella rautakanki jäähdyttää pesää niin, että murkut eivät pysty pitämään sitä kyllin lämpimänä, vaan kuolevat pois.

        Kauhean julmaa! Ei kai kukaan tervepäinen normaali ihminen sellaista tee, vaan ainoastaan luontoa kunnioittamattomat pipipäät!


      • kamalaa
        Onttomukulakiurunkannus kirjoitti:

        Rautakankihomman idea on kylläkin se, että talvella rautakanki jäähdyttää pesää niin, että murkut eivät pysty pitämään sitä kyllin lämpimänä, vaan kuolevat pois.

        Kauhean julmaa! Ei kai kukaan tervepäinen normaali ihminen sellaista tee, vaan ainoastaan luontoa kunnioittamattomat pipipäät!

        enhän mä sellaista halua tehä murkuille. Mä luulin et se rautakanki laitetaan kesällä, tyhmä minä. Parasta on antaa murkkujen asustella pesässään rauhassa, ei noi kekomuurahaiset mitään pahaa tee.


    • murkkujen tie?

      Polku vie jonnekin, onko se pesien välinen yhdystie vai reitti ruuan ääreen vai mikä? Jos keksitte syyn tarkkailemalla liikennettä, voitte ehkä poistaa tarpeen kulkea just siitä. Mikäli toisessa päässä on tulollaan uusi pesä, sen voisi saada siirrettyä muualle ennen isoksi kasvamista.
      Muurahaiset ei tee turhaa työtä, vaikka ahkeria ovatkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4466
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3313
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1143
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1086
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1054
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe