Keruuputkisto maahan

fasdfgdsgf

Maalämpöpumpun keruuputkistoa pitäisi laittaa maahan 2x300m. Kuinka paljon tuo vaatii pinta-alaa maalta? Eli kuin pieneen tilaan tuon voi asentaa?

6

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitäis olla

      Laske siitä

    • porakaivon

      Itse laitoin porakaivon. Kyllä kai maahan kaivettu putkisto toimii oikein hyvin sekin.

      Asennusliike varoitti siitä, että 30 v sitten asennettiin useita putkistoja maahan liian syvälle, siten ettei auringon lämpöä ulottunut riittävästi putkiston syvyyteen. Tulos oli että jonkin vuoden päästä oli ympärivuotinen routa siellä syvällä ja maalämpö lakkasi toimimasta.

      Maahan oikein kaivettu putkisto toimii kuulemma siten, että talvella sen ympärille tulee routa, mutta se sulaa kesällä.

      • aina oppii uutta

        No tulipa taas opittua jotain uutta, eipä ole tullut ajatelleeksi tuollaista, että liian syvälle hautaaminenkin on pahasta. Riippuu tosin varmaan myös maaperästäkin...


      • ikiroutaan

        Ruotsissa on tehty rivareita, joissa jokaisella asunnolla on oma porakaivo ja muutamassa vuodessa kaikki kaivot ikijäässä.


      • Mietisskelijä
        ikiroutaan kirjoitti:

        Ruotsissa on tehty rivareita, joissa jokaisella asunnolla on oma porakaivo ja muutamassa vuodessa kaikki kaivot ikijäässä.

        Aurinkopaneeleita muutama neliö, joista kesällä saatava lämpö johdetaan putkistoon. Kyllä sulaa!


      • vettä pois
        ikiroutaan kirjoitti:

        Ruotsissa on tehty rivareita, joissa jokaisella asunnolla on oma porakaivo ja muutamassa vuodessa kaikki kaivot ikijäässä.

        Jos kalliolämmön porakaivot on mitoitettu liian pieniksi voi ensiapuna pumpata vettä pois. Silloin tulee ympäristöstä lämpimämpää vettä tilalle. Mutta sitä vettä pitää pumpata paljon.

        On ehkä syytä seurata porakaivosta tulevan nesteliuoksen lämpötilaa. Jos lämpö laskee lähelle nollaa niin pumppaaminen voi olla tarpeen.

        Ei pumppaaminen kylläkään mitoitusvirhettä korjaa. Siksi maalämmön suunnittelussa tulisi käyttää asiantuntijaa eikä tehdä pelkästään jonkin keskustelupalstan kirjoitusten mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7545
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      101
      5467
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4708
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      48
      4632
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      65
      3352
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2748
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      56
      2409
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2398
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2362
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2234
    Aihe