Olenko väärässä?

Hevosen omistaja

Tulipa siskoni kanssa riitaa, on joskus nuoruudessaan hoitanut hevosia ja nyt saanut kipinän takaisin hevosiin.

Itse omistan useamman hevosen (ravureita) mutta olen aina pitänyt lämmintä ja varmaa kättä parhaimpana kaikkeen käsittelyyn ja treenamiseen.

Siskoni, on käynyt erästä 3 vuotta seisonutta ravuritammaa ratsastamassa joka kaiken lisäksi on kantavana, varsoo n 3 kk kuluttua ja tamma on ravuri.

Siskorakas on sitä mieltä että hevonen ei kärsi siitä jos hän käy kerran pari viikossa ratsastamassa, tammalla ei kenkiä ja pohjoisessa ollaan eli liukasta. Tamma joutuu mielestäni tasapainoittelamaan oman massunsa kanssa jo tarpeeksi plus että jokin Ihminen hyppää sen selkään 3 vuoden tauon jälkeen ( on saanut olla ja mennä sitä ennen), olenko väärässä että tamma kärsii epäsäännöllisestä liikuttamisesta/liikunnasta ( lihaskivut/jalat - ruuansulatus) kun sillä käydään "lenkillä" silloin kun siskolla on aikaa ja mahdollisuus.

Olen tapellut tästä asiasta niin paljon että ihan oikeasti haluan mielipiteen osaavilta..
Minun järkeen tämä ei sovi.
Varsinkin kun on kyseessä hevonen jonka ihminen on valinnut ei päin vastoin.

4

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peilitön

      Tuo on taas kaksipiippuinen juttu, kantavana olevan tamman pitäisi saada liikuntaa, jolloin sen lihakset ovat paremmassa kunnossa varsomista ajatellen, ja jos hän sillä kerran pari viikossa menee, niin tuskin hän mitään laukka treeniä vetään vaan on ns. puskaratsastaja. Eli tekee varmasti molemmille hyvää, mutta tamman vointia pitää seurata, milloin se väsyy jne. viim. kk ennen varsomista pelkkä tarhailu mielestäni riittää, kun se masukin on sitten jo liian iso, eikä satulavyön kiristely ainakaan tee hyvää... Toinen asia on tuo kengättömyys, siinä pitää käyttää sitä maalaisjärkeä, jos sellaista, kaikille ei meinaan ole. Se että olette pohjoisesta, ja siellä on lunta ei välttämättä tarkoita että on liukasta, esim. jossain heinäpellolla voi hyvin mennä ilman kenkiä, kuin myös metsässä, mutta teillä kannattaa käyttää järkeä. Ja kun se tamma jää äippälomalle, ota se siskosi ratsastamaan niitä sun ravureita, se on tehokasta selkätreeniä ravurille. Eli mun mielipide tuli varmaan aika selväksi...

    • miss star

      Ainiin ja ei ne hevoset yleensä kyllä ainakaan täällä etelässä pääse omistajiaan ja liikuttajiaan valitsemaan... Katsohan noita asioita avarammin!

    • Ella mella love

      No hevosella saa ratsastaa viimmeisen kerran 1 ennen varsomista riippuen sen kunnosta... ainakin meidän tallin suokilla ratsastin ihan kevyesti reilun kuukauden ennen sen varsomista. Heppa kyllä väsy helposti ja lopetin ratsastuksen sitten siihen ja päästin sen äitiys lomalle. No en kyllä ihan menia tammalla jolla on iso maha liukkaalle alustalle ratsastamaan, aika paljon tasapainoilu tammalta. Menisin mieluiten jonnkkin maneesiin yms missä on pemeä hiekka. Mutta se tuskin se siskosi ny mitään laukkoja ottaa mutta sano hänelle minulta terveisiä että: Älä mene liukkaalle ratsastamaan koska se on ihan tavallisellakin hevosella vaarallista jos vaikka yhtäkkiä lentääkin kumoon ja kun se tapahtuu varsa mahassa... AI AI AI!!!! Ole varovaisempi ja mene sulalle johonkin pehmeään paikkaan ratsastamaan. Tottakai tamma liikuntaa tarvii jotain kerran päivässä jotn. Tunni puoli. Ihan kevyttä vaan. Kun on 2-1 kuukautta varsomiseen jättäisin tamman ainakin äitiys lomalle ja antaisin sen olla laitumella. =)

    • worldvision

      Totta on se, että kantava tamma tarvitsee liikuntaa pysyäkseen kunnossa. Toisaalta se on huono juttu. Olet väärässä ja oikeassa tämän asian suhteen. Tamma saa varsan, mutta se tarvitsee liikuntaa. Mitä enemmän tamman massu kasvaa, sitä enemmän satulavyötä löysätään. Enään ei kannata ratsastella sillä, ainakaan raskaasti, koska viimeinen kuukausi menossa ennen varsan syntymistä. Pientä taluttelua (kevyttä) viimeisen kuukauden alkutienoilla. Muuten se saa tallustella ja liikkua laitumella. Toivottavasti varsasta tulee hyväkuntoinen. Onnea synnytykseen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      169
      12723
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4750
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1945
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      365
      1634
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe