Ottavat melkoisen riskin Nakkilan ajanvarauksessa, kun eivät anna potilaalle lääkäriaikaa, vaikka paikanpäälle sitä varamaan menee. Onneksi apua sai seuraavana päivänä lääkäritalosta kun lääkkeetkin tulivat maksamaan kyseiseen vaivaan lähes 300 euroa.
Terveyskeskus
ajanvaraus.
253133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
kuuskyt vuotta vaan siirreltiin jonosta toiseen ku tärkeempää on vaikka optiokeinottelu,muutama ukko enää kuleskelee ja pian on aika jättäny niistäkin.
Aika tehokkasti silti joka vuosi kerätään sotaveteraaneille rahaa...
Mihin ne kaikki menee?
nakkilas olis varmaan työsarkaa parille yksityiselle yleislääkärille!itse ainakin näin harvoin sairaana olen valmis maksamaa muutaman kympin siitä.en tiedä sitten kuinka paljon lupia ja byrokratiaa moinen praktiikka vaatii???
Mielestäni kunta vois tehdä siitä tulevasta terkkarista sellaisen vuokrakiinteistön; yksityisiä lääkäreitä mökki täyteen, sais kunta tuloja ja ihmiset pääsis lääkäriin. Eikös tuo nykyinen terkkarisysteemi toimi ihan hyvin tuossakin...
pistettyä rahaa uuteen terkkariin, jos systeemit pelaa niinkuin nykyään.
Ollakko vai eikö olla auki, paikalla, kipeä, poissa, hunningolla vai aaltoileeko tossa komealla torilla.
käyttää yksityispalveluita tapetaan odotusjonoon kaikessa hiljaisuudessa.keltainen lehdistö saa lööpinaihetta kuin äiti suree ja vaimo/mies suree kuollutta lastaan puolisoaan tai ketä hyvänsä kuollutta läheistään jota pompoteltiin puhelinjonoissa kuuntelemassa nauhoitettuja tiedotteita ja painamassa milloin mitäkin näppäintä jos sisäkaluista kuului a)hinkunaa b) vinkunaa c) ei mitään d) preussilaista marssimusiikkia e) joku muu
kukaan ei joudu teosta vastuuseen vaikka henkensä menettäminen on henkilötasolla suunnaton menetys ja korvaamaton,kunnalliset ja valtiolliset päättäjät jatkavat liturgista lässytystään kuin ennenkin..
onneksi kuitenkin JOKAINEN joutuu varallisuudestaan riippumatta pusertamaan viimeisen kylmän paskan ja nielemään karvaan pillerin ja olemaan yksin sen totuuden kanssa että aika loppuu aikanaan kaikilta eikä mukaansa saa mitään eikä kukaan muista enempää kuin kulkukissan eilistä kakkapökälettä,selkeyttää ajattelua ja on suurinta mahdollista tasapuolisuutta...sille hurraa
suurin ongelma on vastaanoton liian tiukka syyni. Elämäänsä kyllästyneet täti-ihmiset päättävät puolestasi, oletko sairas vai et. Itse yritin ensimmäistä kertaa kolmeen vuoteen saada lääkäriaikaa, turhaan. Porista sain ajan ja antibioottikuurin, jota tarvitsin, vaikka Nakkilan tädit olivat sitä mieltä, että tutkimatta vaivaani ensinkään, en tarvitse mitään lääkettä. Alottajan kirjoitus on minustakin aiheellinen ja puolestani saisivat lopettaa koko Nakkilan terveyskeskuksen, kunnei siitä mitään hyötyä ole.
Nakkilan terveyskeskuksen saisi heti lopettaa ja itseään täynnä olevat ämmät pihalle mitä niille kuuluu mikä potilasta vaivaa se on lääkärin ja potilaan välinen asia se ei kuulu lasin takana löhöäville ämmille!
huonosta maineesta ja kohtelusta keskusteltiin tänään, jopa pullapuodin tehtaanmyymälässä, joten taitaa se teidän terveyskeskuksenne tiukkoine sääntöineen olla melkonen paikka. Toivottavasti nauha toteutuu ja saatte tulla asioimaan Ulvilaan, täällä hommat hoituu ilmeisen eritavalla.
ne.terveyskeskuksen konttori ihmiset saisi vaihtaa,itsekin olen saanut todella törkeää palvelua.toivottavasti uuteen terkkariin tulee uudet vastaanottovirkailijat
sairastuessa on se, että konttorihenkilökunta lupaa terveydenhoitajanpuolesta sairaslomaa 3 päivää, mutta ei anna lääkäriaikaa, jotta saisi lääkkeitä, että voisi käydä töissä. Ihme touhua.
kenenkään potilaan vaivasta, mutta eiköhän tuo hoitotakuu, joka tuli voimaan 2005 vaadi kyselemään vähän tarkemmin. Jos vaivasi on todella kiireinen, se pitää hoitaa samana päivänä. Jos vaiva on vähän vähemmän kiireinen, se voi odottaa muutaman päivän. Jos vaiva ei ole ollenkaan kiireinen, vastaanottoajan voi antaa vaikka kahden viikon tai kuukauden päähän.
Itse en ole vielä tilannut lääkärin aikaa, vaikka kurkkuni on ollut noin kuukauden kipeä, mutta kun mulla ei ole ollut mitään muuta oiretta, niin enpä aio syödä turhaan antibiootti-kuuria, jonka todennäköisesti saisin yksityiseltä lääkäriltä.
sinulle antibioottia pelkkään kurkkukipuun kirjoittaisi. Nyt on vain niin, että esim. Ulvilassa saa erittäin mukavasti lääkäriajan, mikäli tarvii, näin on myös Harjavallassa ja Porissa. Nakkilan terkkari on suorastaa vitsi verrattuna moniin muihin terveyskeskuksiin.
aamulla soitin 8 reikäreikä ja toisella kerralla aika h valtaan 9.30,siellä suoraan pusan pukille,viis minuuttii kuunteluu ja köhimistä,seuraavasta ovesta sisään..verikoe ja keuhkokuvaan.
sitä 10 min odottelin..paitaa vek,kuvat ja takasin samelle luukulle kuin tullessa ja siitä uus kierros ludmilan hyppysiin..kuvien pälyilyä ja resepti käteen ja varaamaan soittoaikaa röntgentuloksien antia varten..
koko kierros..kaks kertaa sen lasiakvaarion ympäri ja melkeen joka luukulla poikkesin joko saamassa tai antamassa...Jokisella edelleen nätti hymy vaik on jo aikuiseks naiseks kasvanu..ihanaa.
pettymys et vaik kaikki pelas ku junan vessa ennen vennamon aikaa..koko kieppi..tai siis kaks,1 YKSI tunti niin jos vielä olisin saanu kuolintodistuksen printattuna käteen lähtiäisiks ni vois sanoo et ollaan tosi palveluyhteiskunnassa.
sit kumminkaa saanu aikaa Nakkilaa?
Olen tänä talvena joutunut käymään useasti Nakkilan tk:ssa lasten kanssa ja aina on homma toiminut kuin unelma: hlökunta on ollut mukavaa, lääkäriajan on AINA saanut samalle päivälle ilman ylimääräistä utelua jne. En oikein jaksa uskoa, että olen ainoa hyvää palvelua saanut asiakas. Mutta on ilmeisesti helpompi vaan moittia kuin kiittää...
oo, ettei meille muille aikoja riitä, ko alvariinsa siellä ramppaat.:D
...saa hyvin aikaa. Kiitos siitä esim. Nakkilan TK:n lääkäreille, jotka ovat lähteneet Porin TK:sta pois. Huomattavasti paremmin olen saanut täällä Nakkilassa ajan lääkäriin kuin Porissa asuessani.
Ja sitäpaitsi yksityiset lääkärit kirjoittavat antibiootti-kuurin huomattvasti herkemmin.
kinaamaan kanssasi kuka kirjoittaa antibioottikuurin herkimmin. Itse kun tarviin sitä n. kerran 3-5 vuodessa, niin on ihan sama kuka sen kirjoittaa, kunhan kirjoittaa. Sama homma lekuriajanvarauksen suhteen. Jokatapauksessa 6 vuoden aikana en niinä kahtena kertana kun lääkäriaikaa olisin tarvinnut, ole sitä Nakkilasta saanut. Turha paikka näin meikäläisen näkökulmasta. Ilmeisesti ns."kanta-asiakkailla" on parempi tsäkä.
miks se aika tarttis saada Nakkilaan..eiks Harjavalta oo sama ku joku muukin paikka ..lähellä?
jostain hormiston perältä tai kivialhosta sama matka?
väärin, että Nakkilalaiset hoidetaan ensisijaisesti Nakkilassa, Harjavaltalaiset H.vallassa jne.? Mitä perkelettä me terkkarilla tehdään, jos ei sieltä aikaakaan saa? Mieti ite.
ihmiset tk:ssa ovat terveydenhoitajat ja se miespuolinen lääkäri, jota ei ole aikoihin näkynyt. Kiitos heille hyvästä palvelusta ja teille muille sanoisin, että opittavaa on vielä paljon.
ja kaikki on luontunut aina hienosti. Se on uskomatonta miten moni turhaan menee sinne jonottamaan ja valittamaan. Kaikki kotikonstit on tyystin unohdettu ja jokaista pientä yskänpoikasta pitää valittaa Torstille ja peltoskalle. Lapsi kun on sairaana ,pitää viedä terkkariin , mutta aikuinen
voi hyvin aluksi tropata itseään omatoimisesti. Kyllä niillä apulaisilla siellä lasikopissa on töitä ihan riittämiin ja kyllä minäkin olisin itseäni jo kovettanut, kun joutuisin kuuntelemaan jatkuvaa valitusta huonosta palvelusta. Itse olen saanut aina asiallista palvelua ja ajan kun on tarvinnut ,kiitos siitä. Jos ei ole aikoja niin ei ole!!!!! Ei ne naiset miksikään aikakoneeksi muutu. Ollaan me vaan kiitollisia kun meillä on ainakin 2 hyvää lekuria jotka ihan varmaan tekevät parhaansa jotta paranemme. JA KIITOS VIELÄ KERRAN YSTÄVÄLLISESTÄ PALVELUSTA TERVEYDENHOITAJILLA JA AJANVARAUKSESSA KÄYDESSÄNI.
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
lässyttäjä. Taidat olla "akvaarionaisten" sukulainen kun noin meni papu nenään. Meitä huonon kohtelun saaneita on kyllä tosi paljon, mitä on ihmisten juttuja kuunnellu. Ne kerrat jolloinka minä en ole aikaa saanut, eivät todellakaan ole olleet turhia, eikä kotikonsteistakaan olisi hyötyä ollut ja jos sitä lekuria kerran pari viiteen vuoteen tarvii, ni melkosen mukavaa olisi aikakin saada. Äläpäs rupea diagnosoimaan ja vähättelemään muiden vaivoja, sen enempää kuin puhelemaan metsien vastaamisista kun et tiedä tapauksista hölkäsen pöläystä. Lääkärit ovat hyviä, tiedän entuudestaan porin ajoilta, mutta se ajanvaraus...voi,voi.
se naislääkäri vihaa kaikkia, ei anna hoitoa kelleen, kannattaa valittaa.