Mitkä ovat "sallitut" maksimi verensokeriarvot 12 tunnin paaston jälkeen sekä 2 tuntia ruokailun jälkeen ?Olen etsinyt tätä tietoa ja aina vain ilmoitetut rajat ovat erilaisia.
Sokeriarvot, mitkä ovat rajat ?
10
17937
Vastaukset
- 30 vuoden kokemus
parhaiten sopivat veriarvot ovat henkilökohtaisia minulla nuo arvot 7 ja 8
- satuhaustola
Kiitos tiedosta. Minulla on taas puhkeamassa diabetes 2. Paastosokeri on 7.1 ja ruuan jälkeen 8,3. 30 vuoden kokemus oli myös rohkaisevaa.
[email protected].
- os..
12h paaston jälkeen 6.0(labran mukaan) ja 2h ruokailun jälkeen 6.7 testiliuskojen ohjeen mukaan.
- enemmänkin.
Mulla oli 3 vuotta sitten 6,9 ja nyt 7,2.
- antamat...
Labrakohtaisia eroja voi olla.
Eli katso linkistä, siellä rajat niin terveille kuin eri tasoisiin ongelmatiloihin ja ikiin ym.ym.:
http://huslab.fi/ohjekirja/1483.html- yhteydessä
Nuo ohjekirjan tulokset ovat sokerirasitustestin yhteydessä käytettäviä arvoja. Aloitusarvot ovat aika lähellä tavanomaista paastoarvoa, mutta toistan uudelleen tähän:
Tällaiset ohjeet terveydenhoidolle löytyi käypähoitosuosituksista:
Paastoglukoosi (mmol/l) 4 – 6 omamittauksissa
Aterian jälkeinen glukoosi (noin kaksi tuntia) (mmol/l) alle 8 omamittauksissa - antamat...
yhteydessä kirjoitti:
Nuo ohjekirjan tulokset ovat sokerirasitustestin yhteydessä käytettäviä arvoja. Aloitusarvot ovat aika lähellä tavanomaista paastoarvoa, mutta toistan uudelleen tähän:
Tällaiset ohjeet terveydenhoidolle löytyi käypähoitosuosituksista:
Paastoglukoosi (mmol/l) 4 – 6 omamittauksissa
Aterian jälkeinen glukoosi (noin kaksi tuntia) (mmol/l) alle 8 omamittauksissasiis tuo maininta "12 tunnin paaston jälkeen" sai itselläni aikaan sen, että kuvittelin aloittajan tarkoittaneen juuri tuota sokerirasitustestiä.
Eihän noissa kotimittauksissa minun mielestäni ole mitään vaadittavaa 12 tunnin paastoa. Kotimittausten paastoarvohan on yleisesti vaan se aamun eka mittaus ennen aamiaista. - ohjeet
antamat... kirjoitti:
siis tuo maininta "12 tunnin paaston jälkeen" sai itselläni aikaan sen, että kuvittelin aloittajan tarkoittaneen juuri tuota sokerirasitustestiä.
Eihän noissa kotimittauksissa minun mielestäni ole mitään vaadittavaa 12 tunnin paastoa. Kotimittausten paastoarvohan on yleisesti vaan se aamun eka mittaus ennen aamiaista.Olen aikanaan saanut ohjeet terveydenhoitajalta että myös kotimittauksessa pitäisi aamun eka mittaus ottaa 12 h paaston jälkeen jotta tulos olisi luotettava. Tuo on kyllä tottakin, olen sen huomannut jos mittaan aamuarvon kun illalla on tullut syötyä vaikkapa iso omena ennen nukkumaan menoa. Aamulla on verensokeri paljon korkeammalla. Toisaalta olen joskus seurannut yöarvoakin kun vessassa käydessä on tullut otettua aamuyöllä mittaus. Aamuyöllä on arvo ollut sevästi alentunut illan viimeisestä mittauksesta mutta sitten aamulla herättyä onkin ollut taas korkeampi kuin aamyöllä vaikka ei olisi edes juonutkaan mitään.
- kans ihmettelen
Jossain on sanottu, että saa olla jopa 9,5, mut joissain ei saisi olla yli kuden...
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847