Mitenkä yleisesti merimiehet harrastaa

Metsästystä , kalastusta . Oletteko saaneet laivassa kaloja ???
81023
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ihan oikeeks MIEHEKS ja ajattele saisit ihan oikeeta naista luuletsä et toi onnistuis?

Äänestä
  • herjata niin siitä vaan vanhaa miestä

    Äänestä

  • Lämminmies kirjoitti:

    herjata niin siitä vaan vanhaa miestä

    uskoin tämän oleva pila

    Äänestä

Jo vain,kun on töissä kala-laivassa,kokemusta meinaan piisaa 6 vuoden ajalta. Metsästystä en oo ite harrastanu mut valas-laivaan ku pääsis edes yhden reissun heittään ni koko kalastus skaala ois menty läpi!!! Aika harva suomi-poika pääsee kokemaan samaa???

Äänestä
  • Olipa epäonnistunut avaus. Metsästykseen ei juuri ole merimiehellä aikaa , kun siinä on niinpaljon rajoituksia . Kun olin 17 v maissa niin minulla oli
    Kalamiehenä olen huono . mutta silakkaa on kiva onkia , keväällä Suomen rannikolla ja on hyvä kala , vetää vertoja Punasenmeren kalalle.

    Äänestä

  • Lämminmies kirjoitti:

    Olipa epäonnistunut avaus. Metsästykseen ei juuri ole merimiehellä aikaa , kun siinä on niinpaljon rajoituksia . Kun olin 17 v maissa niin minulla oli
    Kalamiehenä olen huono . mutta silakkaa on kiva onkia , keväällä Suomen rannikolla ja on hyvä kala , vetää vertoja Punasenmeren kalalle.

    merikrotti on kalojen rolls royse!!! ei ole sen voittanutta kun sen tuoreena saapi ja kissa-kalan(steinbit) poski-palat,rumia kaloja nuo ovat mut maistuu helvetin hyviltä!!!

    Äänestä

  • Lämminmies kirjoitti:

    Olipa epäonnistunut avaus. Metsästykseen ei juuri ole merimiehellä aikaa , kun siinä on niinpaljon rajoituksia . Kun olin 17 v maissa niin minulla oli
    Kalamiehenä olen huono . mutta silakkaa on kiva onkia , keväällä Suomen rannikolla ja on hyvä kala , vetää vertoja Punasenmeren kalalle.

    Minä metsästelin 60 ja 70 luvuilla laivahommissa ollessa. Joka syksy kun olin maissa jobia odottelemassa ja merielämän jälkeen homma jatkui. Minulla oli lintukoira useamman vuoden ajan, sen kanssa parhaat hetket ja retket tehtiin kahdestaan.
    Tähän täytyy sanoa, oi niitä aikoja.
    Kalastellut en ole paljon maissa ollessani. Muutamassa laivassa oli innokkaita kalamiehiä ja muistan Belfastissa ongittiin haita, muutamalla niistä oli elävät poikaset sisällään kun avattiin. Karibialla ongittiin semmoisia pallokaloja jotka pullistuivat pallon muotoisiksi kun niitä kepillä koski. Että semmoista.

    Äänestä

Arican redillä v-76 Taifunissa ollessani tuli yks aamuyö ongittua makrilleja.- Laskettiin aurinko melkein vedenpintaan, siinä pikkukalat ui ympyrää.-
Ei siinä tarvinnu kuin siima missä oli plootunpala ja koukku....makrillit kävi heti kiinni.....tuli siinä pari ämpärillistä......kokki teki päivälliset...mutta porukka marisi kun kalaa riitti vielä illalliseksikin.
Nyt vanhana ja maakrapuna tulee joskus käytyä jänis ja hanhijahdissa :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Lämminmies kirjoitti:

Metsästystä , kalastusta . Oletteko saaneet laivassa kaloja ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu