Shettiksen ruokinta..?

allipullaponi

Niin, en siis ole ostamassa shettistä tai mitään, muuta ajattelin kysyä, kun jäi epäselväksi:
Onko totta, että shettiksille ei saa antaa kauraa?
Miksi?
Mitäs shetlanninponeille sitten pitäisi antaa?

6

895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrologi

      shettiksellä voi antaa kauraa siinä missä muillekkin hevosroduille.

      On kuitenkin muistettava, että shettikset ovat erittäin tehokkaita rehun käytäjiä ja niillä on rodullisena heikkutena taipumus kaviokumeeseen (joillakin yksilöllää suurempi, toiset kestää paremmin). Lisäksi shettis painaa vain 20-30% ison hevosen painosta ja ravinnon määrä on suhteutettava siihen, vielä kun lisätään, että harva shettis tekee kevyttä työtä raskaampaa hommaa, niin saadaan yhtälö jossa kauran määr nousee erittäin harvoin yli 1kg päiväsä, normaali annos voi olla 200g luokkaa päivässä (eli kaksi kertaa 1,5dl).

      Moni shettis pärjääheinällä/laitumella/säilörehulla, kivennäisellä ja nuolukivellä. Niitä voi täydentää perusrehun laadun ja liikunnan mukaan kauralla, melassileikkeellä, pellavaisella, leseellä, erillaisilla täysrehuilla jne.

      • arimas

        Niin ajattelin tässä jos joskus tulevaisuudessa hankkisin shettiksen, että sitä pääasiassa vain kävelyttäisi ja juoksuttaisi (meikä ei ole KOSKAAN kärryjä ajanut). Tietty ei aina samaa rinkijuoksutusta vaan ehkä kerran viikossa laittaisi miniesteen, välillä puomeja tai muuten tuollaista monipuolista menoa kuitenkin ilman ratsastus-osuutta.

        Kuinka paljon tuollaisen shettiksen sopiva päivän kauramäärä sinusta olisi? =/


      • shettis23
        arimas kirjoitti:

        Niin ajattelin tässä jos joskus tulevaisuudessa hankkisin shettiksen, että sitä pääasiassa vain kävelyttäisi ja juoksuttaisi (meikä ei ole KOSKAAN kärryjä ajanut). Tietty ei aina samaa rinkijuoksutusta vaan ehkä kerran viikossa laittaisi miniesteen, välillä puomeja tai muuten tuollaista monipuolista menoa kuitenkin ilman ratsastus-osuutta.

        Kuinka paljon tuollaisen shettiksen sopiva päivän kauramäärä sinusta olisi? =/

        Heips!

        Suosittelisin, että anna mennä heinä kivennäinen suola-linjalla niin pitkään kun voit. Ja sitten jos poni rupeaa laihtumaan kovasti, niin lisää ensin heinän määrää, ja sitten vasta kauraa. Juoksutus on kuitenkin aika kevyttä, vaikka onkin esteitä yms. (Oliko juoksutuksen maksimi aika noin 15 min?)

        Ja ota ihmeessä poni, joka osaa olla kärryjen edessä. Shettis jaksaa vetää koppiksilla hyvin kahta aikuista, eikä se ohjastus vaikeaa ole. Kyllä opastajia aina löytyy! :) Onnea ponin hankintaan!


    • kauraton

      meidän shettikset syö täysrehua ja on pärjännyt hyvin.

    • janina v

      kyllä saa antaa!!

      KESÄLLÄ shettiksemme (joka asuu pihatossa, vihreellä ruoholla) saa vaihtelevasti myös kuiva heinää sekä 2 kertaa päivässä ½-1dl kauraa sekä kourallisen kivennäistä, joskus lorautetaan joukkoon myös melassia sillä aina ei ilman melassia suostu syömään koska mukamas liian kuivaa :D
      saa liikuntaa jokapäivä ½-3h joten tarvitsee myös ainakin tuon verran ruokaa :)

    • janina v

      niin ja tietysti AINA oltava myös suolakivi laitumella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe