automaattiloota reistaa!!

burbles

Ostin 2 päivää sitten volvo s60 2,4t 2001.
Ja yllättävää meikäläiselle et se alko temppuilemaan..
liittyessäni rampilta moottoritielle kierrokset nousi punaselle,eikä laatikko vaihtanut enää isommalle..tämän jälkeen tuli vikakoodi.Eli vikaviesti kertoo seuraavaa:vaihdelaatikko vika heti huoltoon.
Myös moott.valo palaa..Laatikko ei pitänyt mitään poikkeavaa ääntä,mutta ei vaan vaihatanut oikein.tietyillä kierroksilla "sahasi" vaihteita edestakas.Uskoisin että suurin vaihde on jostain syystä pois pelistä.Onko vika sähköinen vai mekaaninen.En kullut mitään poikkeavaa ääntä.Huoltoon se menee,mut voisko joku rauhottaa mua ja sanoo et se on yleinen "pikkuvika"..

11

3096

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dffm

      Moi, ostitko auton liikkeestä vai yksityiseltä? Jos liikkeestä, viet auton sinne ja pyydät laittamaan kuntoon. Jos yksityiseltä, infoa tilanteesta myyjää ja keskustele mahdollisesta hinnanalennuksesta jos kallis korjaus.

    • uusi loota

      kustantaa vajaa 5000€ töineen, toivotaan että löytyy halvempi ratkaisu !

    • Lueta vikakoodit

      Koska myös moottorin vikavalo palaa, on hyvin todennäköistä, että kyseessä on sähkövika automaattivaihteiston ja moottorinohjauksen välillä. Ei siis välttämättä tule kaliiksi.

      • mutta totta

        Sukulaismiehellä v70:ssä samanlainen vika, tutkivat ja pyörittivät päätää Volvolla, AKKU sökö, purki ajossa virrat!!!!! Eli lieneekö sinulla alkuperäinen akku, testaa se kaikella kuormituksella vaikka jossain autosähköliikkeessä tai paikallisella Volvolla ja voit selvitä akun vaihdolla.


    • sdfjdskfjgkdj

      auto hajalla ja sinä et mitään muuta keksi kuin kirjottaa tänne ! - heh heh...

    • olkoon

      oisko sittenkin kannattanut ostaa manuaalivaihteinen auto, vai miten se oli.

    • automaatit

      ovat psa konsernin AL4 kanssa markkinoiden surkeimpiä luomuksia mihin voi uppoa auton hinta.

      • .....................

        Volvo käyttää Aisin, GM, tai Getrag automaatti vaihteistoja, näitten valmistajien vaihteistoja löytyy hyvin monesta automerkistä. Volvo ei itse valmista automaattivaihteistoja.


      • niin...
        ..................... kirjoitti:

        Volvo käyttää Aisin, GM, tai Getrag automaatti vaihteistoja, näitten valmistajien vaihteistoja löytyy hyvin monesta automerkistä. Volvo ei itse valmista automaattivaihteistoja.

        jotain ovat tehneet väärin kun laatikot hajoavat useammin kuin muissa vataavia laatikoita käyttävissä autoissa.Volvon foorumeita kun lukee niin asia selviää nopeasti. Sitä en tiedä olisiko lastutus suurin syy siihen mutta itse en ainakaan uskaltaisi ostaa koska 4-5 tuhannen remontti vie yöunet.


      • Automaatti kestää
        niin... kirjoitti:

        jotain ovat tehneet väärin kun laatikot hajoavat useammin kuin muissa vataavia laatikoita käyttävissä autoissa.Volvon foorumeita kun lukee niin asia selviää nopeasti. Sitä en tiedä olisiko lastutus suurin syy siihen mutta itse en ainakaan uskaltaisi ostaa koska 4-5 tuhannen remontti vie yöunet.

        Automaattilaatikoita vikaantuu niissä automerkeissä eniten, joita on myös myyty eniten automaatteina. Juolahtiko sellainen ajatus koskaan mieleesi?

        Vikojen määrään vaikuttaa eniten automaattien määrä, ei yksin laatu.

        Volvo, Audi, VW, Toyota, BMW ym. kärsivät eniten automaattivaihteistovioista koska niitä myös myydään paljon automaatteina.

        Lada, Opel, Fiat, Hyundai ym. halpismerkit eivät kärsi niinkään, koska niin harvaan niistä saa, tai otetaan automaattivaihteisto.

        Se on vaan ihan peruskoulumatematiikkaa...


    • Oljua,oljua

      laiminlyöty!

      Onhan se nyt saatanan vaikeeta vaihtaa vaihdelaatikon öljyt silloin kun ne täytyy vaihtaa.
      Otan osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe