Raskaustesti näytti plussaa ja raskaus ihan alussa vasta. Nyt kuitenkin olen huolestunut siitä, että meillä on kaksi kissaa joista minä huolehdin, kun kerran ovat minun kissojani.. Nyt kuitenkin luin että kissat voivat levittää jotain tautia ja olla vaaraksi sikiölle. Ja että kissanhiekkoja ei saisi raskaanaoleva vaihtaa ja hiekatkin pitäisi jokapäivä vaihtaa.. Tämähän on ihan järkyttävää. Onko tämä todella näin? En kyllä halua kissoista luopua ja mieheni ei kyllä varmasti suostu kissanhiekkalaatikkoa siivoamaan. Ja kun olen ollut tästä vaarasta tietämätön, niin onko sikiö jo ehtinyt jotenkin vaurioitumaan? Nyt kaipailisin kommentteja kissojen omistajilta, please.
kissat ja raskaus
9
887
Vastaukset
- panikoi
Kissojen levittämä tauti on toksoplasmoosi. Sisäkissoilla sitä ei ole, ulkokissat voivat saada sen esim. hiiristä. Jos poistat ulosteet hiekkalaatikosta päivittäin ja peset kätesi huolellisesti sen jälkeen et voi toksoplasmoosia saada.
- kissa....
Minullakin kissa ja sen kopat vaihdan ja monella muilla!! Älä panikoi. Pese kädet tai voihan ostaa kumihanskoja kopan siivoukseen,mutta minusta se on turhaa,kun lapiolla siivoo ja pesee kädet hyvin.
Esikoinen ainakin oli ihan terve ja luotan,että ei tällekään vauvalle mitään tule ainakaan kissasta. - Yksi vain
Jos kissasi ovat olleet koko ikänsä sisätiloissa voit olla huoleti. Toksoplasmoosi ei tartu purkkiruoista kissoihisi se saadaan pihalta.
- liha
Mutta jos sisäkissoille syöttää raakaa lihaa, niin kuin ravitsemuksellisesti niille kuuluisi antaa, ne voivat saada tartunnan. Kun tuossa kakkojen siivoamisessa noudattaa hyvää hygieniaa, riski äidin tartuntaan on pieni. Todennäköisempää on saada tartunta huonosti kypsennetystä lihasta tai muuten huonosta keittiöhygieniasta, tai huonosti pestyistä vihanneksista ja hedelmistä. Mediumpihvit ovat myös mahdollisia tartunnan lähteitä. Loinen elää maaperässä, joten myös puutarhatyöt yms. kannattaisi tehdä hanskat kädessä.
- helmivauva09
ja minä niiden astian putsaan kertakäyttöhanskojen kanssa. Neuvolassa ottivat toksoplasmatestin, eikä sen mukaan mulla ole mitään. Välillä nuo kissat ovat ihan vapaana ulkona, että riski meillä on ehkä vähän suurempi, varsinkin kun pyydystävät lintuja, myyriä ja hiiriä. Mutta enpä ole niistä ollut mitenkään huolissani.
- kahden kissan omistaja
kyllä kissan hiekkoja saa raskaana oleva vaihtaa,eihän sitä paskaa suuhun lapioida ja varmasti kaikki pesee kädetkin sen jälkeen.
- koko raskauden
Olen ollut koko raskauden ajan yksin kun olemme miehen kanssa asuneet eri paikkakunnilla väliaikaisesti, ja olen hoitanut kissat ja niiden hiekkikset kylmän viileästi itse. Kertakäyttöhanskoja saa kaupasta, samoin hengityssuojaimia, niillä on menty koko raskauden ajan laatikkoa siivotessa. Ja käsien pesu ja desinfiointi siivouksen jälkeen niin ei pitäisi varmasti mitään tulla.
Lisäksi ainakin meillä kissat hyppii ruokapöydällä niin kannattaa pitää erityistä huolta pöytien puhtaudesta eikä pistää suuhun suoraan pöydälle pudonnutta ruokaa jne. Muuten ollaan eletty normaalisti kissoja suukotellen ja halitellen, kissat on nukkuneet samassa sängyssä jne.
Lisäisin vielä tähän että tuo toksoplasmoosi jota nyt ilmeisesti pelkäät, tulee kyllä helpommin esim. ruuasta kuin kissoista, etenkin jos kissat on sisäkissoja. Itse olen toksoplasmoosin saanut aikoinaan ruuasta, aikana ennen kissoja. Että näin.. - ...
Kissojen ulosteesta on toki mahdollista saada toksoplasmoosi (kuten myös maaperästä sekä huonosti pestyistä vihanneksista), mutta sen saaminen on todella epätodennäköistä mikäli huolehdit normaalisti hygieniasta eli peset kädet huolellisesti pissalaatikon siivoamisen jälkeen. Varmuuden vuoksi voit kissanhiekkaa vaihtaessasi käyttää vaikka käsineitä raskaana ollessasi ja sen jälkeen vielä pestä huolellisesti.
Toksoplasmoosi-bakteeri elää kissassa vain muutaman viikon eikä kaikki kissat automaattisesti edes kanna toksoplasmoosia, joten riskit ovat todella minimaaliset. Olet ehkä jo sairastanut toksoplasmoosin tietämättäsi ja siinä tapauksessa olet ns immuuni tuolle tartunnalle. Asian saa tarkistettua verikokeella eli jos asia huolettaa niin paljon, ettet saa nukuttua, voit pyytää neuvolassa kyseistä testiä varmistuaaksesi asiasta.
Älä kuitenkaan turhaan stressaa. Terveellä järjellä ja pienellä varovaisuudella pärjää pitkälle :)- RV27
Minulle lääkäri sanoi että jos kissoja on ollut jo pitkään niin todennäköisesti sen toksoplasmoosin on jo saanut ja on siksi immuuni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1377199Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265015L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694422TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153513Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242321Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3091836Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241736Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91619- 671495
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581458