Eli olen 17v tyttö ja kai aika sopiva (ainekin kaikki sanovat sopivaksi tai jopa hoikaksi), kuitenkin minun on pakko toistaa itselleni, kuinka lihava olen. Yritän laihduttaa liikunnalla ja ruuan vähentämisellä. Yritän syödä päivän mittaa terveellisesti, säännöllisesti ja vähän, mutta kun ilta tulee on mun vaan pakko syödä kokoajan. Syön ruokaa, leipää ja kaikenlaisia herkkuja ja paljon. En vain pysty lopettamaan, koska tuntuu että on nälkä ja tekee mieli syödä. Sitten kun olen syönyt muo kaduttaa ja sitten taas seuraavana päivänä yritän syödä vain vähän, mutta sama tulee taas illalla.
Olen vasta nyt tajunnut, että kyseessä voisikin olla syömishäiriö tai jokin, johon voin tarvita apua.
Olen vasta nyt tajunnut, että kyseessä voisikin olla syömishäiriö tai jokin, johon voin tarvita apua.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei, sä siis koet itses lihavaksi vaikka muut sanoo toista?
Mulla on ihan sama juttu ku sulla, tosin olen jo muutaman vuoden ajan tiennyt sairastavani jotain syömishäiriötä..
Kaikki menee mulla hyvin aamulla ja päivällä: syön ja liikun tosi suunnitellusti.
Tuntuu hyvältä, kunne kello tulee illalla jotain 22 --> en enään hillitse syömistäni. Pakko saada syödä paljon leipää ja kaikkea, keksejä ym. Sitten tulee kauhee morkkis ja vihaan itteäni. Tosi harvoin oksennan kuitenkaan..
Aamulla taas jumppaa ja lenkille, vähän ruokaa.. Illalla taas ratkean. Pitäis syödä säännöllisesti?
Tuo ilta-ahmiminen johtuu siitä, että et päivän mittaan saa tarpeeksi ravintoa. Kehosi sen tietää ja siksi laittaa ahmimaan, että jaksaisi toimia.
Eli otapa itseäsi niskasta kiinni ja ala syömään kunnolla ja tarpeesi mukaan, niin varmasti huomaat että ahmimishalu häviää.
Miksi ihmeessä kaikesta on tehtävä joku syömishäiriö, tässäkin selvästi kyse lähinnä fyysisestä seikasta, eli ravinnon vähyydestä; se pistää ahmimaan ja ahmiminen saa olon tuntumaan siltä, että on täysi sika.
Vaikka toki voi olla syömishäiriötäkin, ehkä kannattaisi selvittää asia.
mulla oli tommonen syömishäiriö 8 ja 9 luokalla. Ja se lähti kun lopetin laihduttamisen. Paino laski muutaman kilon ja nykyään se pysyttelee samanlaisena. Syön ihan normaalisti ja mahollisimman terveellisesti. Käyn joskus lenkillä.
kyseessä EI ole syömishäiriö vaan epäsäännöllinen syöminen&ruuan vähyys joka AINA johtaa ahmimiseen. ainoa ratkaisu on syödä säännöllisesti!