Elisa;lle Kiitos

Otin liikkeestä Elisan 9,80 liittymän, asun maalla ja meillä 3G ei pitäisi toimia, kännykkä ottaa yhteyttä 3G verkkoon 2 kilsan päässä tolpalle päin mentäessä, mutta Huavei 169 löysi Kotona, katon rajasta paikan missä se on yhteydessä 3G verkkoon.
Laitoin Siptune.com;in ympärisäteilevän lisä antennin ja sen jälkeen yhteys on pysynyt, eikä ole pätkinyt. Aikaisemmin oli Soneran pätkivä Laajakaista, joka oli välillä poikki Vuorokausia.
4680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

http://www.elisashopit.fi/tuote/509?

en ole oikein päässyt vielä sinuiksi sen kanssa. Käyttäisin sitä paikassa, johon ei tule muuta kuin GPRS/EDGE-kenttä. Edgekin olis juhlaa...
Kotona kokeillessa, tuo signaalitason nousu ei ole kovin huomattava. Täällä eri huoneissa saa kyllä UMTS/HSCD-yhteydenkin, ilmeisesti betoniseinät sulkee vahvasti signaalin ulos. Tukiaseman paikastakaan en ole ihan varma.

Äänestä
  • Sama Antenni kyseessä. Jos on Betoni talo kannattaa laittaa antenni Talon ulkopuolelle, esimerkiksi jokin suunta Antenni tai on olemassa Ympärisäteilevä malli Talon ulkoseinään kiinnitettävä. Se varmasti olisi vielä parempi kuin tämä pieni antenni, mikä minulla on . Täällä paikallinen liike ainakin niitä myy, on vähän kalliimpi. Kokeilin tätä ja tällä pärjään.

    Äänestä

  • Betti-Tikku yoimii kirjoitti:

    Sama Antenni kyseessä. Jos on Betoni talo kannattaa laittaa antenni Talon ulkopuolelle, esimerkiksi jokin suunta Antenni tai on olemassa Ympärisäteilevä malli Talon ulkoseinään kiinnitettävä. Se varmasti olisi vielä parempi kuin tämä pieni antenni, mikä minulla on . Täällä paikallinen liike ainakin niitä myy, on vähän kalliimpi. Kokeilin tätä ja tällä pärjään.

    Näppäily virheitä.

    Äänestä

  • Netti-Tikku toimii kirjoitti:

    Näppäily virheitä.

    Joo kerrostalossa asiat on vähän erilaisia ja pitää sopeutua olosuhteisiin. Varsinaisessa käyttöpaikassa kesällä tilanne on helpompi seinien suhteen. Pitää vaan etsiä se paras kohta, "kännykkäkivi".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Netti-Tikku toimii kirjoitti:

Otin liikkeestä Elisan 9,80 liittymän, asun maalla ja meillä 3G ei pitäisi toimia, kännykkä ottaa yhteyttä 3G verkkoon 2 kilsan päässä tolpalle päin mentäessä, mutta Huavei 169 löysi Kotona, katon rajasta paikan missä se on yhteydessä 3G verkkoon.
Laitoin Siptune.com;in ympärisäteilevän lisä antennin ja sen jälkeen yhteys on pysynyt, eikä ole pätkinyt. Aikaisemmin oli Soneran pätkivä Laajakaista, joka oli välillä poikki Vuorokausia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu