Olisiko kellään vinkkejä olohuoneen vanhan loisteputkivalaisimen poistamisesta, ja korvaamisesta halogeenivalaisimella? Eli onko loisteputkivalaisimen ja halogeenivalaisimen kytkennöissä suuri ero, ja voiko näitä vaihtaa turvallisesti päikseen? Onko odotettavissa epämääräinen piuhasotku, "sokeripalaahan" loisteputkivalaisimesta on varmaan turha etsiä.
Loisteputkivalaisimen poisto
Halog
32355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tiedoilla veikata osaatko vaihtaa sen lampun vai et.
..selviää että jää kysyjältä vaihtamatta.. sähkäri paikalle, niin hommassa ei o sähkösesti ongelmaa, se onki sit eri asia kuinka homma tehdään ilman hellasäröjä. (saattaapi tulla rumaa jälkeä)
Onko järkeä koko hommassa, koska varsin todennäköisesti siihen halogeenivalaisimeen sopivien lampujen myynti loppuu ennemmin tai myöhemmin ja joutuisit taas tilaamaan sähköasentajan vaihtamaan valaisimen?