Laatualoitus

ldjskfls

RKP:en politiikasta
En ole aikoihin jaksanut ruotia RKP:n politiikkaa, koska se on jo saavuttanut sellaisen naurettavuusasteen, ettei siitä voi enää vakavaa mielipidettä kirjoittaa. Ministeri Thorsin täysin älyvapaa toiminta ulkomaalaislain kanssa on aikaansaanut jo liki 30.000 allekirjoittajan adressin, jossa vaaditaan ministerin eroa, ja uskoakseni jopa miljoonat suomalaiset ovat sitä mieltä, että Thorsin toiminta on kansallista etuamme vahingoittavaa, ellei jopa maanpetoksellista.

RKP:n linja ”valitamme, vaadimme ja pakotamme” on myös alkanut tulla tiensä päähän sikäli, että myös suomenruotsalaiset itse ovat hylkäämässä sen. Aika alkaa olla kypsä alueelliselle kaksikielisyydelle ja pakkoruotsin poistolle, ja nämä toimenpiteet tulisi tehdä pian, jotta todella annettaisiin ns. suomenruotsalaiselle kulttuurille vielä elinmahdollisuus. Jos RKP:n linja saa jatkua vielä muutamankin vuoden, jokainen suomenkielinen on lakannut suvaitsemasta, ja kukaan ruotsinkielinen ei kehtaa puhua ruotsia. RKP on totisesti ihan itse kaivanut oman kieliryhmänsä haudan.

Haluaisin ymmärtää, mikä on ollut ministeri Thorsin toimien logiikka, mutta en kykene sitä ymmärtämään. Jos se Suomi, jonka me nyt tunnemme, tuhoutuu ulkomaalaisten massamuuttoon, siinä menevät samalla myös suomenruotsalaiset. Luuliko Thors tosiaan, Pär Stenbäckin tavoin, että ulkomaalaiset voitaisiin ruotsinkielistää? Ajatus on monella tasolla järjetön, eikä se myöskään säilyttäisi suomenruotsalaisuutta. Kulttuuri on muutakin kuin kieli.

Suomenruotsalaiset vanhemmat ja opettajat ovat pitäneet itsekkäästi eduistaan kiinni, eivätkä ole ottaneet kouluihinsa pakolaisia ”ruotsitettaviksi.” Sikäli Thorsin ja Stenbäckin suunnitelma valuu hiekkaan, joskin haittapuolena on se, että suomalaislasten koulutusmahdollisuuksia tuhotaan tekemällä suomenkielisistä kouluista turhan päiten monikulttuurisia sulatusuuneja, joissa ei kenelläkään ole hyvä olla.

Jospa kuunneltaisiin kerrankin kansaa, sekä suomen- että ruotsinkielistä. Se lopettaisi pakkoruotsin, koko maan kaksikielisyyden, ja sulkisi Suomen ovet sellaiselta maahanmuutolta, jossa tänne tulija ei tule töihin, eikä ole aikeissa alkaa elää samojen sääntöjen mukaan kuin me muutkin.

Kyllä kansa tietää.

0

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

        Nimi esiin.....
        Oulu
        109
        7197
      2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        96
        5225
      3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        116
        3486
      4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        33
        3392
      5. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        35
        2524
      6. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        119
        1856
      7. Oletko tyytyväinen

        Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
        Ikävä
        96
        1491
      8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

        ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
        Maailman menoa
        341
        1451
      9. Jos oikeasti haluat vielä

        Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
        Ikävä
        131
        1346
      10. Eihän se tietysti minulle kuulu

        Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
        Ikävä
        48
        1114
      Aihe