Ministeri Suvi Lindénin työpaikalla oli vuonna 2002 "hölmö", joka ei jäävännyt itseään ja sai huomautuksen virheellisestä menettelystä.
Linden myönsi osakkeenomistajana
Golf-yritykselle valtionapua
170.000 euroa. Aika hölmöä vai mitä?
Olisiko tarvittu urkintalaki, ja ministerien sähköposteille urkkijat, jotta eivät voisi myöntää omille yrityksilleen valtion apuja?
Tarvittaisiinko "urkintalaki", jotta tiedettäisiin, kuka vaalirahaa edustajille antaa ja miten paljon. Hallitus ei ole kitkemässä suomalaista korruptiota eli vaalirahoitusta. Vaalirahoitukselle ei tule kattoa eikä sen kummempia toimenpiteitä lain rikkojille. Ilmoititpa tai et vaalirahasi - ja kuka niitä ehtii tarkistaa onko oikein ilmoitettu.
Mutta entäpä, jos voitaisiin hiukan "vaalirahoitusta" me äänestäjät, jotka haluamme tietää "kenen joukoissa" edustajat seisovat.
Eli kuka urkkii kansanedustajien sähköpostit?
Mutta näin "Syväkurkku" Suvi Linden sai
Valtioneuvoston oikeuskanslerilta huomautuksen virheellisestä menettelystään. Esteellisuus oli ilmeinen ja Lindénin olisi pitänyt jäävätä itsensä.
Uuden ministeripestin saanut Lindén vaikuttaa "urkintalain" eli Lex Nokian valmisteluun. Hän kertoi televisiossa työpaikoilla olevan runsaasti hölmöjä, jotka lähettelevät liikesalaisuuksia sähköpostina. Runsaasti hölmöjä työpaikoilla... ja ainakin "yksi hölmö" ministerinä, joka yrityksen osakkeenomistajana myönsi yritykselle 170.000 valtionavun.
---
Opetusministeriö oli 19.4.2002 myöntänyt liikuntalain 8 §:n nojalla valtionavustusta yhteensä 14076 000 euroa liikuntapaikkojen perustamishankkeisiin.
Opetusministeriön päätöksellä (allekirjoittajina kulttuuriministeri Suvi Lindén ja neuvotteleva virkamies Seppo Paavola) valtionavustuksia myönnettiin 31 kohteelle yhteensä 9 376 000 euroa.
Lääninhallitusten päätettäviin pienempiin hankkeisiin asetettiin käytettäväksi yhteensä 4 700 000 euroa.
Oulun läänissä opetusministeriön päätöksellä myönnettiin valtionavustusta kuudesta haetusta kohteesta neljälle yhteensä 618 000 euroa.
Kolmantena kohteena Oulun läänissä valtionavustusta myönnettiin Oulun Golf Oy:n Sankivaaran 27-reikäisen golf-kentän laajentamiseen 170 000 euroa.
Ministeri Lindén oli kyseisen yhtiön osakkeenomistaja - mutta ei jäävännyt itseään asian käsittelystä vaan myönsi Oulun Golf Oy:n Sankivaaran 27-reikäiselle golf-kentälle laajennusrahaa 170.000 euroa.
Hölmöjä löytyy
eri työpaikoilla
1
97
Vastaukset
- lex-nokia
ikävä kyllä tarkoitettu valkokaulusrikollisten käyttöön tavallisten kansalaisten urkintaan...
poliitikot tekee semmosia kupruja, että tavallinen ihminen olis linnasa lopun ikäänsä...
noi kuittaa kieltämällä kaiken, tai vastaanottamalla muodollisen ojennuksen vailla velvoitetta palauttaa rikollisesti hankkimansa valtion rahat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 935984
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262085Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764