onko kenelläkään käynyt näin?

ei kummiksi halua

hei vain :) eräs "kaverini" nyt puhuu siitä koko ajan kun hänestä tulee lapseni kummi ym soittelee joka päivä enkä voi sietää tätä ihmistä.
en voinut suoraan sanoa että ei sovi että tulee kummiks mutta en sanonut että sopisi. no nyt tää kuvittelee olevansa kummi enkä tiedä miten sanoa asiaa niin ettei loukkaannu tai suutu. kummit olen valinnut ja niitä on jo5 ja eiköhän siinä ole ihan tarpeeksi. olisiko jollakin hyviä neuvoja miten pääsis eroon siitä? kiitoksia!

6

2012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo aikaa sitten

      Kerro että olit valinnut tälle lapselle kummit jo vuosia sitten.

    • kummeja

      ollenkaan. Mitään lapseltasi ei tule puuttumaan, vaikkei hänellä kummeja oliskaan.

      • paitsi

        kummit!


      • mitä ne kummit
        paitsi kirjoitti:

        kummit!

        oikein ovat? Nehän ovat lapselle erityisen läheisiä aikuisia, ainakin toivottavasti. Pelkäätkö tosiaan, että sinulle läheiset ihmiset eivät olisi lapsellesi läheisiä ilman kumminimikettä??


      • ....
        mitä ne kummit kirjoitti:

        oikein ovat? Nehän ovat lapselle erityisen läheisiä aikuisia, ainakin toivottavasti. Pelkäätkö tosiaan, että sinulle läheiset ihmiset eivät olisi lapsellesi läheisiä ilman kumminimikettä??

        ...että lapsi kastetaan, on ainakin pari kummia nimitettävä. Kyllähän lapselle läheiset aikuiset ovat läheisiä ilman erityistä nimikettäkin, ja kristillisestä kasvatuksestakin voi huolehtia ja lapsen puolesta rukoilla, vaikkei kummi olisikaan. Jos lasta ei kasteta, kummeja ei ole mikään pakko nimetä.


    • vähän samanlainen

      tilanne kun siskoni teki aivan samaa. En yhtään tykännyt kun tuppasi ja yritti puhua itseään kummiksi. No, minä en häntä koskaan siihen hommaan pyytänyt, ja kun kastepäivä tuli, oli kummit valittuna ja siskoni istui penkissä ihan nätisti. Ei minulla ollut mitään selvitettävää hänelle asiasta kun en häntä ole kummiksi koskaan pyytänytkään. Eihän kavereita välttämättä edes pyydetä ristiäisiin, joten häntä ei tarvita välttämättä edes paikalle.

      Jos tilanne vaatii suoraa selitystä ja maan pinnalle pudotusta, sano nätisti kummmi-asiasta puhuessasi että olet ikävä kyllä jo kummit valinnut. Tai kerro näille muille kavereille ketkä on valittu kummiksi, ehkä hän kuulee sen sieltä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      123
      4621
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      70
      2671
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1695
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1176
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      46
      896
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      892
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      873
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      853
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      68
      828
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      799
    Aihe