Miksi SRK ei näe mitään

ristiriitaa

siinä, että sen saarnamies ajaa päätöikseen viinejä ruokakauppaan?

Miten SRK voi sallia tuollaisen? Kirkastakaa minulle, kun en ymmärrä, kiitos!

5

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • useassa ketjussa

      Ongelmasta päästäisiin näppärästi sillä, että maito ja Pirkka-tuoteet saataisiin Alkoihin. Selvittäisiin yhdellä kassajonotuksella!

      • loukkaa

        tupakkatuotteiden myynnin ikärajan nostaminen 18 vuoteen ja tupakoinnin rajoittaminen ylipäänsä. Viiniähän juovat vain epäuskoiset, miten se meitä liikuttaa?


      • eikä syyttä

        jaksan vielä odottaa, että Päivämiehen pääkirjoituksessa asiaan otetaan reippaasti kantaa. Kun alkoholi kerran on kiellettyjen listalla, niin kornia on, että puhujamies niitä lobbaa kauppoihin. Siis älkää SRK:n miehet enää ihmetelkö, miksi maailma kummastelee kaksinaamaisuuttanne.


      • erillään!"
        eikä syyttä kirjoitti:

        jaksan vielä odottaa, että Päivämiehen pääkirjoituksessa asiaan otetaan reippaasti kantaa. Kun alkoholi kerran on kiellettyjen listalla, niin kornia on, että puhujamies niitä lobbaa kauppoihin. Siis älkää SRK:n miehet enää ihmetelkö, miksi maailma kummastelee kaksinaamaisuuttanne.

        Mutta miksi sitten SRK kielsi Sievin apteekkarilta ammatin harjoittamisen ehkäisypillerien myymisen vuoksi? Jos toisen annetaan lobata viinejä ruokakauppaan!

        Ymmärrän, että säännöt pitää olla joita noudatetaan taivaspaikan säilyttämiseksi, mutta eikö ne pitäisi olla samat kaikille -edes muodollisesti?


    • kampaaja!

      Kampaajat ja muut käsityöläisetovat SRK:n lain alla, mutta kellokkaat saavat vaikka lobata viinejä lähikauppoihin ihan miten tahtovat!

      Monen korroksen väkeä. Kuulemma Helsingin kellokkaat saavat nykyään ottaa avioeronkin. Jo on aikoihin eletty. Ja salolaiset vielä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe