ALLE 3-VUOTIAIDEN PÄIVÄKOTIHOITO

....

Hyvät vanhemmat. Noh, nyt on ollut kauhea jupakka tästä päiväkotijutusta, ja haluan ihan ensiksi sanoa, että EN ole samoilla linjoilla Nina Mikkosen kanssa.
Mutta yksi asia, minkä haluan sanoa, on se, että älkää viekö alle 3-vuotiaita lapsianne päiväkotiin, jos vain mitenkään on mahdollista hoitaa heidät kotona. Olen itse päiväkodissa töissä ja pääsin hiljan onnekseni integroituun erityisryhmään(3-5v), jossa on paljon vähemmän lapsia kuin normaalissa ryhmässä. Ihanteellinen ryhmä, jossa on aikaa lapsille yksilöllisesti. Mikä ei valitettavasti toteudu kaikssa lapsiryhmissä, varsinkin pienten ryhmissä joissa kaaos on jatkuvaa, joillakin pienillä olennoilla kestää jopa yli 8 tuntia päivässä. Se elämä on siellä kovaa sellaisen pikkuisen silmissä. Yksinkertainen tilanne, kuten ulos lähtö, ajatelkaapa sitä kuumaa eteistä jossa lapsianne puetaan vuoron perään, osa on valmiina ja huutaa kuumissaan, ja henkilökunta on kireänä ja yrittää huomioida lapsia parhaan kykynsä mukaan. Tässä iässä aivojen kehitys on oikeasti huimaa ja syvimpiä jälkiä, mitä ympäristö voi jättää lapseen, on juuri tämä ikä.
Isommille lapsille päivähoito on positiivinen kokemus omasta mielestäni, jos he ovat hyvässä ryhmässä, jossa on hyvät, tiedostavat ja ajattelevat hoitajat/opettajat. Toki parinkymmenen lapsen ryhmässä tulee ongelmia usein, ja ratkaisu näihin ongelmiin olisi pienentää lapsiryhmiä.. tajuaisivatpa päättäjät sen.

2

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivan samaa mieltä

      sanottu.Niin asiaa..:)

    • perhepäivahoito

      varsinkin pienille lapsille.ryhmä pieni ja aamulla aina sama tuttu omahoitaja vastassa.
      perhepäivähoidosta pidetään aivan liian vähän ääntä,aina puhutaan vain päiväkodista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe