Suomella on ollut tähän mennessä MEP-paikkoja 14. Tulevissa vaaleissa meppien määrä tipahtaa 13. Aloimme tarkastella kenelle menetämme paikkamme ja vastaus löytyi onnekkaan läheltä. Menetämme paikkamme nimittäin Ruotsille.
Ruotsin Meppien määrä nousee yhdellä kahteenkymmeneen. Tämä johtuu siitä, että Ruotsin väkiluku ylittää tietyn rajan. On tietenkin suomalaisten onni onnettomuudessa, että naapurimaan ”valta” parlamentissa kasvaa. Vai onko?
Tottakait Ruotsi on puollustanut myös Suomen asiaa monessa kysymyksessä, mutta muun muassa maatalousasioissa, mikä on EU:n suurin osa-alue, rakkaat naapurimme ovat olleet meidän edun vastaisia.
No ehkä myös maatalouden kannalta on äskeistä tärkeämpää, kuka omat MEP-paikkamme saa ja mikä puolue. On tärkeää, että äänestäjä miettii mikä on hänen kannalta tärkeää ja kuka omiin asioihin voi parhaiten vaikuttaa. Vaikka EU:ssa neuvottelut ovat joskus haasteellista saada vietyä läpi maamme etujen mukaisesti, on kuitenkin parempi antaa äänensä sellaiselle, joka voi asiaan vaikuttaa kontaktiensa kautta, kuin jättää esimerkiksi kokonaan äänestämättä.
Suomi menettää MEP-paikkansa Ruotsille
10
1802
Vastaukset
- paikan :
koska RKP:n paikka menee Perussuomalaiset-kristilliset vaaliliitolle
- Mikkona maailmalla
Suomen mepit ovatkin olleet järjestään aivan paskoja, eivätkä ole ajaneet suomalaisten etuja missään asiassa. Hyvä vain että menee viimeisetkin paikat! Ruotsalaiset mepit ovat fiksumpia, saivat läpi esim. poikkeuksen nuuskadirektiiviin. Suomalaisille on yks lysti edustavatko Tuuovaaraa vai Ranskaa - samoja napinpainajamöllejä kaikki. Tai kuten muuan kielitaidoton kepulainen virnuili "Herrana on hyvä olla!"
- vain ahneus
mepeillä pelaa ja oman edun tavoittelu. turhaa porukkaa joka ainoa.
käytännön sanelee isot maat,muut saa korkeintaan vikissä.
eu on 90% roistojen hallinnassa,täysin toivoton yhdistys.
tokkura tulevaisuus on taattu. harmi,koska tulevat polvet pannaan kärsimään huruporukan tokkuraisilla ja ahneilla päätöksillä jo etukäteeen. joku pvä räjähtää,tämmönen ei voi jatkua. - itsekin miettinyt
Vaikka en olekaan maanviljelijä. Olen huomannut, että monet sikaloiden pitäjät ovat viime vuosina joutuneet ovet sulkemaan. Samoin olen miettinyt maanviljelijöille annettavia tukia. Olen joskus kuullut, että tukea annettaisiin hehtaarien mukaan. Pitääkö paikkansa?
Pienmaanviljelijällä taitaa tänä päivänä olla todella raskasta. Eikä taida olla koko meidän kansantalouden kannaltakaan hyvä, että ruokaa tuodaan ulkomailta. Ainakin valtaosa ruuasta pitäisi pystyä tuottamaan omassa maassa.
En ole aiemmin äänestänyt europarlamenttivaaleissa, enkä paljoakaan niistä puolueista ymmärrä. Mikä puolue ajaa maanviljelijöiden etuja? Onko se edelleen keskusta? Vai onko siinäkin puolueessa jo paljon eri näkökantoja? Siitähän jossain vaiheessa tehtiin "kaupunkipuolue". - Laajennukseen
Voihan sen niinkin nähdä, että jakosuhdetta noudattaen Suomi menettää paikkansa Ruotsille.
Pohjolan kannalta paikkaluku säilyy, mutta painotus monella alalla likeisimmän kilpailijamme eduksi.
Maatalous, metsätalous yms. monille päällimmäisenä.
Paljon on myös yhteisiä etuasioita.
Siinä olet oikeassa, että suomalaisten pitäisi valita hupenevat Meppinsä yhteislaatulähtöisesti.
Se vaan voi olla vaikeaa, kun ehdolla on enemmän Seiskasta tuttua mariaa.
Kiket, Esko-Juhanit, Veltot yms. yleisöä kiinnostavat kunnon ihmiset saavat kukin äänensä
kansalta. - PINTANSA
Mistä ihmeestä monilla supisuomalaisilla on käsitys, että Ruotsi voisi jotakin antaakin Suomelle. Ruotsi on kautta historian pyrkinyt vain saamaan kaiken saatavissa olevan hyödyn Suomesta.
Edellinen tai tämä vuosisata ei ole tilannetta miksikään muuttanut. Viime sodissa Ruotsin apu oli minimaalisen varovaista, vain lapsiryöstö on jäänyt päällimmäisenä mieleen.
Sotien avulla rikastunut Ruotsi myös imi työvoiman Suomesta 60-luvulla unohtaen palkanmaksun ohella kaiken suomalaisten hyvinvoinnin vaatimat toimet. Kielioikeudet evättiin täysin!
MILLÄ TAVOIN, KOSKA, MISSÄ ASIASSA RUOTSISTA ON OLLUT POLIITTISTA TAI MUUTA HYÖTYÄ SUOMELLE. PÄINVASTOIN! RUOTSI ON AINA KIPERÄSSÄ TILANTEESSA TOIMINUT ITSEKKÄÄSTI SUOMEA HUOMIOIMATTA, JOPA TARKOITUKSELLISESTI SUOMEN ETUJA VAHINGOITTAEN!
KUVITELMAT HYVÄSTÄ NAAPURISTA PERUSTUVAT SUOMENRUOTSALAISTEN PROPAGANDAAN RUOTSIN JA SUOMENRUOTSALAISUUDEN HYVÄKSI.
On aika ottaa realismi käyttöön myös naapurimaista puhuttaessa. Ruotsista johtuu kaikki sodatkin venäläisiä vastaan, Hitler-/Stalinsodat olivat maailmanpolittinen ajopuu. Ruotsi jälleen Suomen suojissa, historian toistoa!
TÄMÄ VUOSI ON RUOTSISTA JA TOIVOTTAVASTI MYÖS PAKKORUOTSISTA VAPAUTUMISEN JUHLAVUOSI.
ONNEA, SUOMALAISET!- #majuri#
Meikäläinenkin yritti keksiä jotain positiivista Ruotsin tekemisistä Suomen hyväksi.
Eipä tullut mitään mieleen. Suomenruotsalaiset toki ovat tyytyväisiä Ruotsiin, auttaahan se rahallisesti ja poliittisesti hyvinkin voimakkaasti suomenruotsalaista kielipolitiikkaa!
Myös sodan aikana Ruotsi otti ruotsinkielistä karkuriväkeä avo sylin vastaan. Munsalan kautta oli organisoitu reitti suomenruotsalaisille "sotureille"!
- Suurin parlamenttiryhmä lou...
Tosiaan äänestäjän tulee tarkoin miettiä kohdetta mille ryhmälle äänensä antaa eu vaaleissa,ettei tule pettyneeksi.Suomessa ei muuten puhuta liberaalien tavoitteista mitään,ainakaan kesklustan ehdokkaat,eikä ne edes kaikki poloset tiedä mihin ryhmään ovat päänsä lyöneet seinään.Ryhmän edustajat Suomessa huijaa äänestäjiä raskaasti, pimittämällä liberaalien vaalitavoitteet:kuten=nopeasti lakkautettava kaikista eu,n jäsenmaista kaikki maatalous-vientituet kokonaan.Tavoiteohjelmasta sivu 30-31=hae netistä,niin tiedät.
- Timo Tapaninen
Tämä on sitä typerintä puppua mitä heitetään keskustalaisia vastaan tietämättä yhtään missä mennään. Keskustalaiset ehdokkaat ovat kaikki tukien säilymisen kannalla, eivätkä varmasti hyväksy tätä tukien vähentämistä missään olosuhteissa. Liberaaliryhmässä hävisimme äänestyksen tässä asiassa, mutta puolueemme puheenjohtaja Vanhanen ja puoluesihteeri Korhonen lähettivät heti kirjallisen eriävän mielipiteen asiasta ryhmälle. Ryhmässä tiedetään, että Suomi ei tule ikinä äänestämään tämän asian puolesta, ja meillä on siihen oikeus. Tämä väittämäsi asia on niin suurta puppua kuin voi olla ja sietäisit hävetä.
Olemme sattumoisen liberaaliryhmässä ja tarkoituksemme on muuttaa sen politiikkaa siten, että maatalousasioita siellä ymmärrettäisiin paremmin.
Itse myös ehdokkaana olevana tulen puollustamaan maataloustukia henkeen ja vereen, sillä ne ovat tukia kuluttajalle ja myös tärkeitä, jotta lähitruokaa voitaisiin tuottaa. - Kannattaa tutustua ensin si...
Timo Tapaninen kirjoitti:
Tämä on sitä typerintä puppua mitä heitetään keskustalaisia vastaan tietämättä yhtään missä mennään. Keskustalaiset ehdokkaat ovat kaikki tukien säilymisen kannalla, eivätkä varmasti hyväksy tätä tukien vähentämistä missään olosuhteissa. Liberaaliryhmässä hävisimme äänestyksen tässä asiassa, mutta puolueemme puheenjohtaja Vanhanen ja puoluesihteeri Korhonen lähettivät heti kirjallisen eriävän mielipiteen asiasta ryhmälle. Ryhmässä tiedetään, että Suomi ei tule ikinä äänestämään tämän asian puolesta, ja meillä on siihen oikeus. Tämä väittämäsi asia on niin suurta puppua kuin voi olla ja sietäisit hävetä.
Olemme sattumoisen liberaaliryhmässä ja tarkoituksemme on muuttaa sen politiikkaa siten, että maatalousasioita siellä ymmärrettäisiin paremmin.
Itse myös ehdokkaana olevana tulen puollustamaan maataloustukia henkeen ja vereen, sillä ne ovat tukia kuluttajalle ja myös tärkeitä, jotta lähitruokaa voitaisiin tuottaa.Ei ollutkaan puppua,vaan oikeaa faktatietoa liberaalien EU,n ryhmän tavoitteista.Etsikää netistä suomenklielinen versio,niin näette mitä siellä lukee.Keskustankin ryhmä on ollut eu,ssa mukana hyväksymässä tavoitteensa.Paavo Väyrynenkin tietää ja myöntää,kun aikansa tivaa häneltä:onko todellakin näin.Minä ainakaan en sitä hyväksy,enkä yhtäkään liberaaliryhmän edustajaa hyväksy ajamaan eu,n parlamentissa tuollaisia tavoitteita.Suomessa salataan paljon joidenkin taholta eu,n asioista.Avoimuus on se joka lisää luottamusta eu,ssakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3524491Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1462538Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822146- 1451690
- 261227
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!441222- 351178
- 791101
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!3451045Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein1431029