Yritykseni verot viivästyivät jonkin verran.
Nyt on ns. lama, joka näyttäisi vaikuttavan niin, että tehdyistä töistä ei saa ajallaan maksua ja omat maksut viivästyvät sen seurauksena ja siitä seuraa heti kovat sanktiot. Verottaja lyö vaikeuksissa oleville yrityksille maksua maksun päälle, on veronlisäystä ja viivekorkoa.
Voiko tässä maassa yrittää enää, kun kaikki maksupolitiikka on lyöty niin kovien lakien alle, että pienintäkään epäonnea ja maksujen viivästyksiä ei yritykset voi kestää noiden sanktioiden takia.
Eikö ainakan verottajan pitäisi tässä tilanteessa olla joustavampi ja salli ilman veronkorotuksia viivästyksiä, jotta yritykset paremmin PYSYISIVÄT PYSTYSSÄ.
Nyt on ns. lama, joka näyttäisi vaikuttavan niin, että tehdyistä töistä ei saa ajallaan maksua ja omat maksut viivästyvät sen seurauksena ja siitä seuraa heti kovat sanktiot. Verottaja lyö vaikeuksissa oleville yrityksille maksua maksun päälle, on veronlisäystä ja viivekorkoa.
Voiko tässä maassa yrittää enää, kun kaikki maksupolitiikka on lyöty niin kovien lakien alle, että pienintäkään epäonnea ja maksujen viivästyksiä ei yritykset voi kestää noiden sanktioiden takia.
Eikö ainakan verottajan pitäisi tässä tilanteessa olla joustavampi ja salli ilman veronkorotuksia viivästyksiä, jotta yritykset paremmin PYSYISIVÄT PYSTYSSÄ.
Vastaukset 10
Vanhimmat
muuttaa lakejansa. Aikanaan näitä lakeja tiukennettiin aivan liikaa. Rehelliset yrittäjät kärsivät laista, jotka on kehitelty epärehellisiä yrittäjiä varten. Heitä, jotka tahallaan jättävät veronsa maksamatta.
Ainakin veronlisäy pitäisi kokonaan poistaa kuvioista.
Niin, verottaja on viime kuukausina nimenomaan kiristänyt maksamattomien verojen perintää. No käynnissä oleva laskusuhdanne ja kiristynyt veropolitiikka sopivat huonosti yhteen. Sen seurauksia voi ihmetellä vaikkapa tämän päivän kauppalehden protestipalstalta. Maksuhäiriöisiä yrityksiä oli peräti 5 sivua ja kaikki maksamattomista veroista.
tuollainkin ajaa yrityksiä alas. Yrityksethän jäisivät usein tomiviksi, jos valtio edes pikkasen tukisi niitä, vaikkapa juuri poistamalla tuon vääristyneen verotuskäytännön.
Pitäisi olla viisaita päättäjiä ymmärtämään miten liian kireä maksupolitiikka vaikuttaa koko Suomen kansantalouteen.
Tarjosin keikkaa yhtenä neljästä yrityksestä, tarjoukseni oli toiseksi edullisin. Edelleni meni toinen yritys joka tarjosi 30% edullisemmin. Kun en yritystä ennestään tuntenut ostin asiakastiedosta raportin, firmalla oli 45000 € verovelkoja joista toki oli maksusuunnitelma. Voisi ajatella että firma ei olisi voinut polkea hintaa jos olisi maksanut veronsa, eli miksi pitäisi ymmärtää verovelkaista yritystä?
olevan aina yrittäjän holtittomuudesta johtuvaa?
Verovelkoja voi kertyä monesta syystä, eikä syyn tarvitse olla yrittäjän holtittomuudessa.
Usein velat kertyvät sen takia, että yritys ei ole saanut jostakin syystä itselleen kuuluvia maksuposteja.
Epäonni yrittämisessä saattaa tuoda paineita yritysten päälle, mutta rehelliset yrittäjät pyrkivät maksamaan sen, mikä heidän pitää maksaa ja yksi maksukeino on tuo verojen maksusuunnitelma.
Tuo mainitsemasi hintojen polkeminen ei luultavastikaan johdu verojen makun kiertämisestä, sillä eihän sellainen yritys, joka kiertää veroja tee maksusuunnitelmia verottajan kanssa.
"yritys ei ole saanut jostakin syystä itselleen kuuluvia maksuposteja"
Miten tämä on verottajan ongelma? Ei kai kukaan tervejärkinen laske yhden asiakkaan tai muutaman maksupostin varaan ja jos laskee niin ainakin suunnitelma B on oltava valmiina. Huono selitys joka aina kertoo että yrityksessä homma kusee tai osaaminen puuttuu.
"mutta rehelliset yrittäjät pyrkivät maksamaan sen, mikä heidän pitää maksaa ja yksi maksukeino on tuo verojen maksusuunnitelma"
Moni pyörittää näitä maksusuunnitelmia vuosia tai maksaa vain pikkusummia pitääkseen verottajan tyytyväisenä, se on siis lainarahaa veronmaksajilta. Samalla voi sitten polkea hintoja jotta saa keikkaa, ja kun pesämuna on saatu laitetaan firma nurin.
ole itse yrittäjä. Maksupostit voivat viivästyä joskus heiltäkin, jotka ovat olleet vuosia täysin säännöllisiä maksuissaan ja sen takia yrittäjä ei osaa varautua B suunnitelmiin.
Oikeastaan halusin testata tällä ketjulla suomalaisia yrittäjiä ja heidän taistelutahtoaan, mutta sitä ei näy löytyvän.
Suomalainen yrittäjä maksaa mitä käsketään kyseenalaistamatta onko vaadittu maksu oikeudenmukainen.
Joskus verohallituksessa on sanottu, että pitäisi tulla yhteenottoja ruohonjuuritasolta tuon verokorotuksen tiimoilta, mutta niitä ei juuri tule ja tilanne jatkuu samana, eikä siellä juuri paneuduta siihen, onko verotus oikeudenmukaista, vai epäoikeudenmukaista.
Veronkorotukset ovat epäoikeudenmukaisia, jos viivekorot hyväksytäänkin.
Ikävä juttu on mutta olen huomannut että kaikilla on viivästyskorkonsa ja sanktionsa, niin verottajalla kun varsinkin yksityisillä. Ne kun laittavat nimen mustalle listalle vain yhden huomautuksen jälkeen. Ja senjälkeen kaikki boikotoivat niitä yrityksiä eivätkä uskalla olla tekemisissä. Varmaan jokainen pitkittäisi verojenmaksua jos verottaja ei olisi niin tiukka. Minäkin tekisin niin ;))
Yritä nyt yrittää ja onnistua. Jos ei tee mitään niin on katuojassa aika äkkiä.
innottumuudesta kiinni, vaan siitä, että lamasta puhuttiin niin paljon, että arimmat lopettivat investoinnit ja näin yrittäminen hiljeni tuossa pariksi kuukaudeski. Itsellä tuli tehty viime vuonna suuria investointeja ja sen takia meinaa vähän takkuilla.
Olen ehdottomasti sitä mieltä, että veronlisäyksiä ei pitäisi olla, jos nyt viivekorot jotenkin olisivatkin hyväksyttäviä.
yhteiskunnalla jää vuosittain valtava summa saamatta sille kuuluvia työnantajamaksuja, alveja yms - suurin syy on se, että ne on liian helppo jättää tilittämättä - ei se ole verottajan asia luotottaa yritystä sen maksuvaikeuksissa ! - jos kerran toiminta on muuten kannattavaa, on siihen olemassa aivan muut rahoituslähteet (esim. FInnvera).