Sanokaa sponsorit mitä sanotte, mutta näin on!
Kaikki iloisin mielin tekemään tutkintapyyntö tai rikosilmoitus. Sen jälkeen voi lopettaa murehtimisen ja antaa poliisin hoitaa loput :)
Sponsorit suuttuvat suunnattomasti tästä viestistä ja yrittävät pelotella, mutta älkää välittäkö. Pelko saa melkoista melua aikaiseksi :)
Kaikki iloisin mielin tekemään tutkintapyyntö tai rikosilmoitus. Sen jälkeen voi lopettaa murehtimisen ja antaa poliisin hoitaa loput :)
Sponsorit suuttuvat suunnattomasti tästä viestistä ja yrittävät pelotella, mutta älkää välittäkö. Pelko saa melkoista melua aikaiseksi :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käykää Lapuan ja Nurmon kusetetut kammarilla, muuten saattaa käydä niin, että kalumies, autoilija ja urheilija saavat pitää ponzzaamansa rahat.
Liitteenä KRP:sivulta saksittua
Rikosilmoituksen tekeminen
Rikosilmoituksen tekemiseksi kannattaa ensin ottaa paikallispoliisiin yhteyttä puhelimitse ja sopia tapaamisaika, jolloin poliisi voi samanaikaisesti kirjata rikosilmoituksen ja tehdä asianosaiskuulustelun.
Kuulustelussa kysytään mm. tietoja siitä,
miten henkilö on lähtenyt mukaan WinClubiin tai WinCapitaan
millaisia tietoja hänelle on ennen jäsenyyttä ja sen aikana annettu klubin toiminnasta
miten paljon hän on tehnyt sijoituksia ja saanut voittoja/kokenut tappioita
miten rahaliikenne on hoidettu
miksi henkilö katsoo joutuneensa rikoksen kohteeksi
onko hänellä rangaistus- tai korvausvaatimusta.
Rikosilmoitusta ei tarvitse kohdistaa keneenkään henkilöön, vaan ainoastaan pyytää poliisia tutkimaan, onko ilmoituksen tekijä mahdollisesti joutunut rikoksen kohteeksi.
Kysymyksiä ja vastauksia WinCapitasta
Elokuu 2008
Kysymys: Voiko rahansa saada takaisin ilman, että tekee rikosilmoituksen?
Vastaus: Jos tekee rikosilmoituksen ja vaatii vahingonkorvausta, syyttäjä voi ajaa asianomistajan vahingonkorvausvaadetta asian tuomioistuinkäsittelyn yhteydessä. Jos ei tee rikosilmoitusta, ei korvausvaadetta voida käsitellä tämän prosessin yhteydessä, vaan asianomaisen pitää hoitaa mahdollinen korvausvaateensa itse.
Kysymys: Milloin viimeistään asianomistajan tulisi tehdä rikosilmoitus?
Vastaus: Poliisi toivoo asianomistajien ja muiden sijoitustoimintaan osallistuneiden kääntyvän poliisin puoleen pian, jotta esitutkinta saataisiin päätökseen mahdollisimman nopeasti. Sijoittajilla voi olla esitutkintaa edistäviä tietoja.
et otte itte syyllistyneet laittomaan rahankeruu
rikoksee ja seen takkii polliisi ei kuulustella teittii todistajina.
Mittään rahoja ette saa takasin .Ne mitä löytyy mänöö valtiolle .On näitä ollu ennenkin.
Se on vain sinun katkeran vihainen toive.
Mene paapimaan pikkuinen ja herää pirtsakkaampana! :D
että rikosilmoituksia on tehty jo 1300.
Loput rikosilmoitukset, jos niitä tulee, tehdään ensimmäisten oikeudenkäyntien jälkeen. Kai ensin kannattaa odotella oikeudenkäynnin tulokset, eikö vaan?
TV:ssä ABC-miekkonen kertoi, että hän on tehnyt KRP:tä vastaan rikosilmoituksen. Hän sanoo että kyseessä on ajojahti. Lieneekö sitten ajojahti.
Varmista ensin asianajajaltasi.Näitä laittomia rahankeruu rikoksia on ollut ennenkin.
Kaiva jostain esiin miten siinä sitten käy rivijäsenelle älä mene ansaan.
Näin on! Se voi tulla Drakula tai ainakin Mörökölli jos tekee rikosilmoituksen, kysy vaikka lakinaiselta. Näin on jämpti. Pelottaa...